Československé blues


Teo Bindas, gitarista Money Makers

Blues, alebo ak chcete bluesrock, či južanské blues. Je to stále živá hudba. Dokazuje to už pár rokov svojou neutíchajúcou aktivitou niekoľko umelcov po celom svete. Či sú to stálice ako Eric Clapton, Buddy Guy, Lynyrd Skynyrd či stredná generácia ako John Mayer, Joe Bonamassa, Kenny Wayne Shepherd, alebo mladšia ako Dereck Truck či Ryan McGarvey. Všetci veselo vypredávajú koncerty, nahrávajú a tešia sa priazni všetkých generácii. Blues je predsa základ pre skoro všetky odnože rocku a len totálny ignorant to nemôže akceptovať.

Záujem o blues pretrváva aj na území bývalého Čekoslovenska a umelci a skupiny, ktorí začínali v tomto žánri mu väčšinou zostávajú verní.

 

 

 



ŽLUTÝ PES
Stroj času

K tej najstaršej generácii patrí Onřej Hejma, ktorý s Ivanom Hlasom v roku 1978 založili kapelu Žlutej pes. K 35. výročiu nahrali svoje staré fláky na novinku Stroj času. Južanské blues a boogie tu zaznieva tak, ako ho cíti česká duša. Texty sú poznačené dobou vzniku, preto sa niekomu môžu zdať trochu insitné, majú však svoje čaro hospodskej produkcie povýšenej profesionálnymi výkonmi rockovej kapely. V 80. rokoch minulého storočia mal Žlutý pes neraz problémy s vtedajšou tajnou políciou a skupina sa nevyhla zákazom činnosti. Jej skladby sa nemohli objaviť na žiadnom nosiči, vďaka čomu dnes vzniklo aj toto príjemné retro s dobrým zvukom.

 

 

 

B & THE MONEY MAKERS
B&The Money makers



B & Money Makers hrajú elektrické blues z Chickaga. Veľký obdivovateľ tejto formy, výborný hráč na fúkaciu harmoniku Boris Čiampor po odchode zo ZVA – 12-28 Bandu, dal do kopy pár nadšencov tejto hudby a začali cvičiť a koncertovať. Trvalo im tri roky, kým bol Boris s výsledkom spokojný a doviedol kapelu do štúdia, aby svoju interpretáciu klasikov Williho Dixona, T-Bone Walkera či Waltera Jacobsa zaznamenali. Myslím, že svoju kapelu takmer doviedol do dokonalosti. Minimálne výkony kapelníka a mladého gitaristu, Lukáša Hrončiaka stoja za zmienku. Kapela posunula Chicago do súčasnosti. Boris sa dlho hľadal aj v svojom speváckom výraze, no našiel ho a jeho hrdelný spev nám dlho zostane v pamäti. Nahrávky majú dobrý groove, čím získali na súčasnosti. Dve gitary, dobro z bandasky, basa, bicie, klávesy a harmonika dávajú plný zvuk. Žiaľ, Boris sa vydania CD už nedožil, ale Money Makers pokračujú v koncertovaní. Ich chicagske blues je obohatením našej scény.

 



Jerguš ORAVEC
Aries (EP)

Najmladšiu generáciu reprezentuje svojím najnovším EP Jerguš Oravec (25). Jerguš by mohol byť kľudne slovenským Joe Bonamassom. Výborne hrá na gitaru, skladá, spieva, dobre vyzerá, vie získať pre svoje projekty kde koho, skrátka má neuveriteľný ťah na bránku. Je multižánrový umelec. Prirodzenou súčasťou jeho umeleckej výpovede je aj prezentácia vlastnej osoby, ktorá si väčšinou drží úroveň a vďaka jemnej sebairónii aj nadhľad. Jeho EP ponúka blues rock, rock, popjazz. V ani jednej polohe mi nevadí, hoci najviac mi sedí tá bluesovejšia a rockovejšia - Real; Starena; (You Won’t) Get Away. Ain’t My City je už veľmi „lýrová“.  Jerguš si ale na tomto EP otestoval svoje schopnosti a verím, že sa po CD cover verzií Done so far a tomto rozjazdovom EP dočkáme aj kompletného albumu s pôvodnou tvorbou. Moja rada je: vystríhaj sa infantilným textom v rodnom jazyku, ktoré často znejú od slovenských rockových kapiel! Neúmerné naťahovanie krátkych slabík a gramatické rýmy sú neprípustné!

 

Ján Graus, foto autor

Článok patrí k časopisu: