Druhý album coverov skupiny queen v podaní fragile krstil osobný asistent freddyho mercuryho, Peter Freestone
Veľmi očakávané a hlavne vydarené CD vokálneho zoskupenia Fragile, Queen Symphony vol. 2, uzrelo svetlo sveta v decembri 2016. CD vyšlo ako záznam koncertu skupiny, organizovanom v rámci Viva Musica! festivalu 17. júla 2015 v Aegon aréne v Bratislave. Skupina Fragile je na hudobnej scéne už dvanásť rokov a je obľúbená vo všetkých vekových kategóriách. Nevtieravý a profesionálny vokálny prejav oktetu v štýle „a capella“ už nadchlo tisíce ľudí. Ľudovo povedané, orchester ľudských hlasov predvádza zaujímavé vokálne kreácie, ktoré ponúkajú silný umelecký zážitok.
Fanúšikovia zoskupenia Fragile sú zvyknutí na vokálne prevedenia skladieb v štýle a capella, a preto tento projekt bol už z iného súdka. Spojil vokálny oktet so symfonickým orchestrom Sinfonietta Bratislava a rockovou kapelou. Nápad vyšiel od riaditeľa festivalu Viva Musica! Mateja Drličku, ktorý hľadá každý ročník zaujímavý spôsob prepojenia zvuku symfonického orchestra s neklasickými žánrami. V rámci tohto formátu mu napadlo spojiť orchester s hudbou skupiny Queen.
V pôvodnej podobe stavba hlavne Mercuryho autorských piesní častokrát koketovala s klasickou hudbou. Miloval navrstvovanie hlasov do zborových pasáží a taktiež siahal po zvuku orchestra. Preto sa spojenie hudby Queen, zvuku symfonického orchestra a hlasov skupiny Fragile ukázalo ako veľmi logické. S touto myšlienkou sa okamžite vášnivo stotožnil aj Braňo Kostka, ktorému sa tvorba skupiny Queen vždy veľmi páčila. Na a cappella verzii skladby Bohemian Rhapsody si malo zoskupenie možnosť overiť, že ju publikum prijíma s obrovským nadšením. A ako hovorí pán Kostka: „Keďže sa mi toto spojenie od začiatku javilo ako veľmi logické a prirodzené, nechcel som nič lámať cez koleno zbytočnými špekuláciami v zmysle (tvorivého) spracovania jednotlivých piesní.“ Jeho plán zachovať podstatu tejto hudby a aranžmány realizovať tak, aby len zvukovo - farebne - obohacovali pôvodnú podobu skladieb, ako ich od Queenu poznáme, sa mu vydaril. Hudba skupiny Queen je natoľko úžasná už vo svojom originálnom princípe, že nepotrebuje žiadnu kŕčovitú snahu o úpravu, nebodaj zmenu.
A tak vznikli aranžmány, ktoré absolútne rešpektujú skladateľského génia, ktorým Freddie Mercury aj ostatní členovia kapely, bezpochyby boli. Samotné aranžmány boli realizované v úzkom tíme. O orchestrálne party sa postaral Adrián Harvan a vokálne party Fragile aranžovali Jana Golis a Braňo Kostka.
„Necítil som potrebu skladby výrazne upravovať či meniť aj preto, že samotné použitie nových úžasných farieb symfonického orchestra, ako i naspievanie Freddieho sólových partov rôznymi sólistami z radov skupiny Fragile, mi prišlo ako dostatočný posun a príjemná čiastková zmena voči originálu.“ hovorí pán Braňo Kostka. Koncepciou autorov bolo predovšetkým pokorne sa postaviť k tomuto úžasnému hudobnému materiálu. To znamená, že využívali pri tom čo najviac potenciál všetkých zúčastnených hudobných teliesm, a tým nechali vyniknúť obrovský skladateľský potenciál členov skupiny Queen. Ten je vo všeobecnosti tak trochu zatienený hlasovou jedinečnosťou hlavného protagonistu - Freddieho Mercuryho. V snahe obsiahnuť jeho nevšedne široký vokálny záber preto v jednotlivých piesňach siahali po rôznych obsadeniach. Vznikali tak zaujímavé spojenia ako mužské duetá, mužské sólo plus ženské kvarteto, ženské dueto a podobne. Zároveň tak využili celý personálny potenciál vrátane alternantov, čím vznikol farebne veľmi pestrý vokálny ensemble, zložený nielen z mužských hlasov, ako je to v prípade originálu, ale aj zo ženských.
Vynikajúco bol zvolený aj výber skladieb, ktorý robil Braňo Kostka spolu s Matejom Drličkom a Jankou Golis. V úvodnej časti koncertu bola skladba „Innuendo“ a bola jeho štartovacím kľúčikom. Ak si niekto myslí, že tento krok do neznáma bol pre vokálne zoskupenie a capella štýlu krokom vedľa, tak sa mýli. Áno, pre fanúšikov to možno bola zaujímavá novinka, ale záujem bol o to väčší. A výsledkom bol fantastický úspech.
Innuendo je skladba s krásnym rytmickým úvodom, gradujúcim k vrcholu pomaly, ale isto. S tým počítali aj účinkujúci a dramaturgovia koncertu. A sedemminútová skladba preletela sálou takým spôsobom, že si poslucháč neuvedomil ani čas, ani jej dĺžku. Proste ste sa ocitli niekde v inej dimenzii, a to splnilo účel. Skladba I want to break free pomaly dostávala do varu aj tých najväčších skeptikov (ak tam vôbec nejakí boli). A nasledovali už ďalšie hviezdne kúsky ako Radio Ga Ga, A kind of magic, Too much love kill you, Bicycle Race či Who wants to live forever. Záver konceru patrí už k tak povediac „zimomriavkovým“ skladbám, a to pompéznym prevedením skladby Barcelona a We will rock you. CD Queen symphony vol. 2 obsahuje práve týchto vyššie vymenovaných deväť skladieb. Vynikajúci zvuk a vyvážená intenzita speváckej zložky s nástrojovou sekciou oboch hudobných telies bol výsledkom dobrej práce na mixe a masteringu, ktorý svojimi schopnosťami podporil Braňo Kostka, v ktorého rukách bola aj dirigentská palička.
Celý projekt je zachytený na posledných dvoch albumoch. A práve spomínaný Fragile Queen symphony vol. 2 vyšiel na konci roka 2016.
Krst tohto CD bol v Prahe dňa 28. februára 2017 v známej Malostranskej Besede.
Bol nesmierne prijemný aj preto, že hostia, krstní kmotrovia CD, Helenka Vondráčková, Zdenka Studenková a Peter Freestone, (mimochodom dlhoročný osobný asistent Freddyho Mercuryho), neboli len celebritami, ktoré sa formálne zúčastnili len samotného aktu krstu, ale stali sa súčasťou publika a vychutnali si celý koncert.
Veľmi vydarený projekt nového CD s perfektnou symbiózou všetkých troch účinkujúcich zložiek. CD Fragile Queen Symphony vol. 2 určite odporúčam a verím, že sa v budúcnosti dočkáme pri tak fantastických projektoch aj verzie na DVD. To v tomto prípade trocha absentuje, keďže si myslím, že takýto projekt si niečo takéto zaslúži.
DANIEL PÁRKÁNYI
Foto (krst) Marek Pilnaj