NI MASCHINE STUDIO + MASCHINE 2.0 * kontrolér a softvér (test)

Nemecká spoločnosť Native Instruments nedávno svetu predstavila svoju vlajkovú loď Maschine Studio a zároveň novú verziu softvéru Maschine 2.0. V tomto článku sa budem venovať obom zvlášť, nakoľko softvér Maschine 2.0 je možné uprgradovať aj pre staršie modely Maschine, Maschine Mk2 a Maschine Mikro.

 

 

Maschine Studio

Studio je označenie pre najnovší prírastok do rodiny kontrolerov Maschine. Pre tých ktorí o Maschine ešte nepočuli, ide o Groove Production Studio, čiže mobilný systém so 16 podsvietenými viacfarebnými (tlakovo citlivými) padmi na vytváranie groovov, beatov, rytmických slučiek a zároveň je to kontroler na ovládanie softvéru Maschine, v ktorom je možné kompletne vytvoriť hudbu od prvého tónu až po aranžovanie a mixovanie. Maschine funguje ako samostatná aplikácia, alebo ako VST pod DAW.

            Maschine Studio je najprepracovanejší, najväčší a podľa označenia najvhodnejší model práve do nahrávacieho štúdia. Nemusí to byť však pravidlo, pretože možnosti a hlavne efektivitu práce, ktoré ponúka si viem možno ešte lepšie predstaviť pri živom hraní. Poďme sa teda pozrieť čo všetko ponúka, ale predtým by som rád upozornil, že nejde o náhradu starších modelov (a to hlavne z hľadiska rozmerov, nakoľko napr. Maschine Mikro si nájde stále svoje uplatnenie).

            Oproti modelu Mk2 pribudlo niekoľko tlačidiel - Arrange, Mix, samostatné tlačidlá sú teraz aj pre Copy, Paste, Undo, Redo, Quantize atď. Tie pri modely Mk2 alebo Mikro je možné používať len ako shift + svetelný pad, čo mne osobne niekedy komplikovalo prácu. Ďalej pribudlo veľké otočné jog koliesko pre browsovanie v databanke, alebo presnú editáciu nôt a ešte zvlášt panel so svetelnými diódami pre monitorovanie úrovne hlasitosti na vstupoch a výstupoch. Na zadnej strane je okrem USB konektoru a MIDI vstupu/výstupu (1x In, 3x Out!), ešte 2x vstup na footswitch. Na prácu s Maschine Studio je treba používať priložený sieťový adaptér, takže už nestačí len napájanie cez USB, čo mňa osobne sklamalo, pretože rád tvorím hudbu aj mimo pracovného stola. Tento deficit však odpúšťam, nakoľko dva veľké farebné displaje s vysokým rozlíšením za to rozhodne stoja. V neposlednom rade ma potešili dve výklopné nôžky na spodnej strane, ktoré nadvihnú Studio do prijateľnejšieho uhla pre prácu na stole.

            Ostatné rozloženie tlačidiel a logika ovládania zostala viac menej rovnaká, avšak znateľné vylepšenie je v samotných padoch - v použitom materiáli. Hrá sa na nich oveľa lepšie, sú príjemne na dotyk, prsty ľahko kĺžu, čo je efektívne napr. pri viacnásobnom mute, alebo označení padov.

            Samotný kontroler je síce o niečo ťažší a hlavne väčší ako Mk2, ale stále vhodný na transport mimo štúdia. Dva veľké, prehľadné displaje a samostatné ovládacie prvky na Maschine Studio robia z neho veľmi efektívny nástroj na čokoľvek. Osobne sa radšej pozerám na obrazovku Maschine ako do počítača a konkrétne pri modele Studio nemusím softvér ani vidieť. Všetko prehľadne a efektívne spravím cez samotný kontroler, čo je značná výhoda, pretože na obrazovke počítača môžem mať niečo iné, napr. Ableton Live.

 

Softvér Maschine 2.0

Nový softvér je jednoznačne revolúcia oproti staršej verzii a odporúčam upgradovať každému kto vlastní akýkoľvek kontroler Maschine. Programový kód bol kompletne prepísaný, ma nový vzhľad, nový audio engine a viacero nových vychytávok.

Zlepšenie nastalo v prvom rade v rýchlosti odozvy. Testujem verziu 2.0 na rovnakej konfigurácii pc ako predošlú verziu a rozhodne musím povedať, že je to veľký posun vpred. Načítavanie projektov a zvukov sa deje omnoho rýchlejšie, ale čo je ešte dôležitejšie, odozva pri hraní je konečne prijateľná a dá sa prirovnať k pocitu pri hraní na Akai MPC. Práve tento deficit predošlej verzii ma donútil Maschine prestať používať.

            Medzi ďalšie vylepšenia patrí možnosť upravovania hlasitosti (Mix) jednotlivých zvukov a to veľmi prehľadne. Prehľadné je aj aranžovanie (Arrange), kde je možné rýchlo a precízne editovať jednotlivé noty, patterny alebo scény (strihať, kopírovať, mazať, upravovať dynamiku). Pomocou jog kolieska a ďalších tlačidiel na modely Studio ešte efektívnejšie.

            Nie je priestor recenzovať všetko, čo bolo vylepšené alebo pribudlo vo verzii 2.0, ale spomeniem ešte jednu podstatnú vec - Drumsynth, čo je nový zvukový modul, ktorý ponúka celkom odlišný zvuk bicích a jeho editácie. Nové zvukové knižnice od NI, napr. posledný Grey Force obsahuje aj presety pre tento modul a musím povedať, že znejú excelentne.

 

Záver

Po skoro mesiaci práce na Maschine Studio musím napísať len dobrú kritiku, pretože to čo mi vadilo v predošlej verzii, alebo chýbalo na kontroleri Mk2 je opravené, vylepšené, doplnené k mojej plnej spokojnosti. Jediné mínus je jeho cen,a ktorá dosahuje skoro 1 000 €! Treba preto zvážiť, aký model si vybrať. Odporúčam rovnako aj Maschine Mikro, alebo Mk2, avšak jedine so softvérom 2.0. Tá však žial nieje zadarmo.

 

Marcel Vén

 

Popular Instruments: novinky a testy na facebooku

 

Článok patrí k časopisu: