45. Gitarový festival J. K. Mertza prichádza po vynútenej ročnej prestávke a v netradičnom termíne. Počas prvých septembrových dní ponúkne pestrú paletu koncertov špičkových domácich a zahraničných gitaristov. Počas 5 festivalových dní, na 8 koncertoch vpodaní umelcov zAustrálie, Bosny a Hercegoviny, Českej republiky, Kuby, Poľska, Rakúska, Slovenska a Talianska zaznie európska, no i argentínska, brazílska, či kubánska gitarová hudba.
Resumé:
Žánrovo pestrá ponuka je každoročnou devízou podujatia a aktuálny ročník v sebe spája klasické gitarové recitály a komorné koncerty. Okrem európskej hudby, ktorá zahŕňa tvorbu Mertza, Schuberta, Janáčka, či španielske piliere gitarového repertoáru (Tárrega, Granados), festival ponúkne latinsko- americkú hudbu Piazzollu i Brouwera a nevšedným bude sólový program enfant terrible slovenskej slovenskej hudobnej scény Andreja Šebana. Okrem tradičných priestorov, kam festival každoročne patrí – Koncertná sieň Klarisky, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, si diváci vychutnajú gitarovú hudbu aj na Nádvorí Sv. Jána Nepomuckého, či v Záhrade domu Albrechtovcov.
Program Tango y Baião otvára festival 1. septembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Ponúka jedinečné úpravy Piazzollovej hudby zpera Sergia Assada, pôvabnú hudbu Brazílčana Carlosa Guastavina a svetovú premiéru brazílsko-kubánskeho diela Gismontiana. Slovenskí gitaristi Radka a Martin Krajčovci, Karol Samuelčík a Ondrej Veselý Vás prevedú vrcholnými dielami latinsko- amerického repertoáru so sláčikovým kvartetom Mucha Quartet a ich hosťami.
Ak chcete „vidieť, čo počuje a počuť, čo vidí“ na gitarovom festivale enfant terrible slovenskej hudobnej scény gitarista, multiinštrumentalista, spevák, textár aproducent Andrej Šeban, máte jedinečnú príležitosť druhý festivalový večer na Nádvorí Sv. Jána Nepomuckého. Povestná improvizácia, ktorá je základom jeho tvorby, je prísľubom jedinečného a netradičného gitarového zážitku. Predchádzať mu bude gitarový recitál mladého talianskeho gitaristu Marca Piperna, ktorý je víťazom viedenskej súťaže Forum Gitarre 2020.
Gitarový recitál renomovaného kubánskeho gitaristu Joaquína Clercha zaznie v piatok 3. septembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Jeho projektu Allá donde se habla castellano dominujú skladby španielskej proveniencie, no zahŕňa hudbu rôznych hispánskych oblastí. Jednoducho uvedie hudbu z tých kútov sveta, „kde sa hovorí po španielsky“.
Koncertná sieň Klarisky je ideálnym priestorom pre sugestívny prejav hviezd gitarového umenia Pavla Steidla a Edina Karamazova. Umelci, ktorých zdobia dlhoročné úspechy na svetových scénach a spolupráca s medzinárodnou hudobnou elitou sú bratislavskému publiku známi už z predchádzajúcich ročníkov festivalu. Štvrtý festivalový večer prídu so spoločným projektom Arpeggione, ktorý v Bratislave „musí zaznieť“, nakoľko je jeho súčasťou aj hudba bratislavského rodáka Josepha Kaspara Mertza. Mertzove duetá budú stáť v kontexte s hudbou velikánov Haydna, Mozarta a Schuberta.
Záver festivalu bude patriť víťazovi mnohých medzinárodných súťaží, Austrálčanovi Campbellovi Diamondovi a najmä medzinárodnému gitarovému kvartetu Guitar4mation, ktorého členmi sú gitaristi z Česka, Poľska a Rakúska. V pôsobivej Záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici zaznie ich program From Andalusia to Liverpool. Originálny prístup k Janáčkovi, či hudbe Beatles, ale aj skladby Ernesta Halfftera a Sergia Assada budú nepochybne príjemnou bodkou za tohtoročným festivalom.
Súčasťou festivalu sú aj majstrovské kurzy, prednášky a besedy, ktoré tradične rozširujú umelecké portfólio podujatia smerom k vzdelávaniu, komunikácii a interakcii.
Vstupenky budú dostupné v sieti Ticketportal alebo hodinu pred koncertom na mieste konania. Podrobné informácie o festivale nájdete na www.jkmertz.com.
V prípade nepriaznivého počasia sa exteriérové aktivity budú konať v Koncertnej sieni Klarisky.
Všetky podujatia sa budú realizovať v súlade s aktuálnymi pandemickými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená!
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.