Akai EWI 5000 (test)

Michael Brecker, Bob Mintzer (Yellowjackets), Steve Tavaglione, Courtney Pine, Jay Beckenstein (SpyroGyra) či Sean Freeman (Level 42) sú všetko skvelí saxofonisti, ale to nie je jediné, čo majú spoločné: Každý z nich hral alebo hrá na EWI, teda dychový syntetizátor, ktorý asi najviac spopularizoval Michael Brecker – ten ho aj pomáhal vyvíjať. Malú firmičku (dnes by sme povedali start-up) konštruktéra Nyle Steinera kúpila firma Akai a dnes je jedným z dvoch producentov dychových syntetizátorov, a tým významnejším. Nech sa Yamaha neurazí, tá ma zasa iné veci.

 

jaslo_ewi5000
Marian Jaslovský používa dychové syntezátory EWI
pravidelne už niekoľko rokov.

Foto Miro Kubečka

Čo je AKAI EWI?

Dychári majú vďaka Akai EWI k dispozícii viac než plnohodnotný syntetizátor, ktorý obsluhujú hmatmi identickými so saxofónovými, flautovými (voliteľné sú aj trubkové, flautové, hobojové atď), dynamikou dychu a vibrátom, riadeným senzorom v hubici. To umožňuje vytvárať tón artikulovaný oveľa „ľudskejšie“ ako kolieskom či páčkou klávesového syntetizátora.

 

AKAI má momentálne v ponuke tri modely nástrojov: EWI USB – bez vlastných zvukov, ktorý hrá iba pripojený na počítač, legendárny 4000s a nedávno pribudol AKAI EWI 5000.

 

Začneme predsa len 4000s-kou

EWI 4000s je kapitola sama osebe, dokonalý dychový virtuálny analóg s vlastnými zvukmi (prvýkrát v histórii značky aj odvetvia). Tie majú syntetizátorový charakter - nehrajú sa na skutočné nástroje, ale počuť všetky tie monofónne moogy a tak. Okrem základnej banky sú k dispozícii aj lepšie zvuky – Patchman Music (USA) a Suonopuro (Taliansko). Použiteľnosť prudko zvyšuje MIDI konektivitou (tiež historické prvenstvo), teda nástroj sa dá napojiť na akýkoľvek syntetizátor  alebo zvukovú banku v počítači. EWI 4000s vlastním a intenzívne používam viac ako päť rokov, preto som bol zvedavý na úplnú novinku, EWI 5000.

 

Prvý dojem a hlavný rozdiel

Retro imidž 80. rokov, tvar podobný rýchlovlaku TGV, je takmer navlas zachovaný, akurát nástroj dostal fešácky matný čierny nástrek. Rovnako ako 4000s má impozantný rozsah 8 oktáv (!!!), medzi ktorými sa prechádza valčekmi. To sú okrem prepínačov jediné pohyblivé súčiastky. „Klapky“ sú dotykové. To najdôležitejšie je vnútri. Totiž, 5000 je úplne rozdielny nástroj ako 4000s, ide o sampler s vyše trojgigovou zvukovou bankou od SONiVOX. Tiež má 100 zvukov, ale viac ako polovica napodobňuje živé nástroje.

 

Ako živé

Ak budete chcieť používať naozaj vydarené zvuky basklarinetu, trúbky, trombónu, harmoniky, klarinetu, hoboja, alebo dokonca organu, sú tu. Moja najmilovanejšia je fúkacia harmonika, s ktorou sa dajú stvárať úplne zawinulovské fóry (ten používal dychový kontrolér, takže tiež vedel robiť podobné ľudské vibráto), basklarinet, dusítková trúbka a hammond. Som síce saxofonista a flautista, ale bavia ma aj tieto zvuky - ak sa netvárime, že je to flauta/sax a priznáme „syntetizátorovosť“ vrátane portamenta (glide), dá sa parádne vyšantiť. Druhá časť (45 zvukov) sú analógové syntetizátory a tu je 4000s príliš silná konkurencia. Ale nájde sa pár skvelých kúskov, ktoré som si úprimne obľúbil a uložil do používateľskej banky. Čo mi naozaj bolestne chýba, sú naozajstné dychové sekcie.

 

Kvantita

Sto zvukov je pevne a napálených v pamäti a máme k dispozícii sto pamäťových miest na uloženie zvukov upravených v poradí, v akom ich chceme mať. Na to slúži aplikácia v počítači – editor.  Prichádzame k citlivej téme, a síce možnosti importovať do nástroja vlastné zvuky. Takto: Momentálne táto možnosť nie je, editor to ani teoreticky neumožňuje a dokonca ani na stránke najväčšej svetovej autority na dychové syntetizátory, www.patchmanmusic.com, sa nehovorí nič o možnosti nahradiť banku nejakou vlastnou. Uvidíme, možno to niekto krekne.

 

Vylepšenia

Oproti 4000s má 5000ka niekoľko vychytávok a vidno, že konštruktéri uvažujú hlavou a počúvajú ušami. Bonus na začiatok – má možnosť bezkáblového prenosu cez prijímač, napájaný USB adaptérom. To je na živé hranie výborná vec. Jasné že ostáva možnosť strčiť jackový konektor rovno do nástroja. Ďalej – 5000 je nabíjaná vstavanou batériou (cez USB), ktorá vraj vydrží 12 hodín. Oproti štyrom AA batériám a invalidným batériovým dvierkam na 4000s je to veľký pokrok. Nástroj sa zapína okrúhlym tlačidlom a po desiatich minútach nečinnosti sa prepne do stand-by režimu, čo je veľmi dobré pri živom hraní, človek nemusí myslieť na vypínanie a zapínanie kvôli baterkám.

 

 

Hrateľnosť

EWI 5000 mám vyskúšanú na niekoľkých gigoch a jamoch a musím povedať, že hrateľnosť (v zmysle reakcií a ovládateľnosti nástroja) je enormná, všetko sa ozýva tak ako chcem, nástroj poslúcha a inšpiruje. Je to hardvérom, ale aj vyladenosťou samplov. Každý jeden je viacvrstvový, teda pridávaním hlasitosti sa mení nejaký atribút.

 

Zhodnotenie

Je to jasné - 5000ku chcem vlastniť aj v prípade, že by sa nedala uploadovať iná banka, zo sto zvukov je minimálne sedem, ktoré budem rád používať (čo je ojojój dosť a nehádajte sa so mnou). USB konektivita umožňuje bez káblovania používať aj VST nástroje pri štúdiovom nahrávaní (to vie samozrejme aj 4000s, ale musím hľadať MIDI kábel a otáčať zvukovku).

 

Marian Jaslovský

www.jaslovsky.sk

 

 

Distribúcia: DISK Multimedia * www.disk.cz * Cena: 17 390 Kč / 632 €

 

Článok patrí k časopisu: