AUDIX A133 * veľkomembránový elektretový kondenzátorový mikrofón (test)

 

Veľmi som sa potešil, keď som bol oslovený, aby som otestoval novinku, veľkomembránový kondenzátorový mikrofón AUDIX A133. Nakoľko som mal v štúdiu naplánovaný projekt jazzovej formácie Vlčie maky, mohol som mikrofón vyskúšať ako sa patrí. 

 

Dizajn a technické údaje 
Mikrofón na prvý pohľad zaujme svojím jednoduchým dizajnom, pričom ale zostáva elegantný a štýlový. Je uložený v kovovom čiernom tele s dvomi ochrannými mriežkami z ktorých vrchná časť chráni mikrofón proti mechanickému poškodeniu a druhá chráni pozlátenú kapsulu s priemerom 33mm. Na prednej strane sú umiestnené prepínače Db Pad a Low Cut filter s ktorými sa manipuluje perfektrne. Mikrofón má kardioidnú charakteristiku a frekvenčnú odozvu od 40 Hz do 20 KHz s maximálnym SPL 140 Db. Je ho potrebné napájať 48 V z fantómového zdroja. Frekvenčný priebeh je pekne rovný s miernym prepadom od 200 Hz smerom nadol. Pre niekoho môže byť plusom aj poznámka výrobcu, že výrobok bol: „Designed, machined & tested in the USA“.
 

audix
 

Ako to hrá 

Mikrofón som pri nahrávaní použil na akustický kontrabas spolu s mikrofónom Neumann CMV 563, aby bola možnosť zvuky porovnať. Na moje prekvapenie, na to aký je mikrofón malý a predáva sa za dobrú cenu, vykazuje skvelé výsledky. Zvuk bol jasný plný a detailný. Výsledný zvuk nie je vôbec prebasovaný a nevyžaduje si veľké postprodukčné zásahy. Práve kontrabas je náročný na snímanie, aby zvuk bol autentický a čím najviac naturálny a prirodzený akustický zvuk a farbu nástroja sprostredkoval čo najvernejšie. Pri nahrávaní som ani nemusel použiť Db Pad a ani filter. K neumanovskému zvuku mi Audix pridáva krásne detaily a zároveň dodáva výslednému soundu aj pevnosť. Je veľmi praktický, ľahko sa s ním manipuluje a jeho rozmery sú skôr jeho výhodou. Praktický sa mi zdal aj jeho držiak, ktorí oproti klasickému pavúkovi nezaberá miesto hlavne pri zložitejších inštaláciách. 

 

 

Vo výsledku ma tento mikrofón prekvapil, mikrofóny v tejto cenovej kategórii majú často tendenciu znieť trochu umelo, ale v tomto prípade sa výrobca vyznamenal. Audix A133 znie naozaj verne a transparentne, čo ho radí k mikrofónom oveľa vyšších tried. Je vhodný na snímanie akustických, hlavne strunových nástrojov (ale aj pre klavír, ako overhead bicích) kde zvuk nestráca ani na farbe ani na dynamike, čo je základná požiadavka každého zvukára. Mierny zdvih na výškach, ktorý som postrehol, ho predurčuje ku kombináciám s inými mikrofónmi, ktoré zas lepšie snímajú nižšie stredy. Myslím si ale, že si poradí v akejkoľvek zložitej situácii aj ako hlavný mikrofón. Čo povedať na záver, mikrofón sa mi veľmi osvedčil, aj keď v upravenom akustickom prostredí, ale myslím si že je výbornou voľbou aj do domácich podmienok, ako univerzálny mikrofón pre nahrávanie nástrojov ale aj ľudského hlasu. Vrele odporúčam.

PETER DOBRÍK

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 619 
 

 

Článok patrí k časopisu: