Jedná sa o prenosný reproduktor kombinovaný s trojkanálovým zabudovaným zosilňovačom. Kompaktné zariadenie bez prídavnej batérie váži necelých 7 kg, je ľahko prenosné a univerzálne použiteľné – od komba pre akustický nástroj, cez malé PA pre sólistu hrajúceho na halfplayback s podmazom, či duo zložené zo speváka a inštrumentalistu, ale aj ako privátny odposluch na pódiu, alebo na domáce cvičenie s nahrávkou, až po reprodukciu hudby z počítača, alebo Bluetooth reproduktor počas párty na záhrade či v prírode.
Napájať sa dá priamo zo zásuvky (bez externého adaptéru), alebo z dobíjateľnej zabudovanej batérie, ktorú si však treba dokúpiť. Svoj prívlastok „multipozičné“ si kombo Bose S1 vyslúžilo vďaka tomu, že vďaka skoseným hranám, ktoré celku dodávajú tvar podobný krištáľu, ho možno používať podľa potreby či príležitosti v rôznych naklonených polohách - postavené „na hrane“ horizontálne alebo vertikálne. Bonbónikom je možnosť pootočenia nápisu Bose pri použití naležato.
Konektivita a ovládacie prvky
Kombo disponuje dvoma identickými kanálmi, pre nástroj alebo mikrofón, s kombinovanýmiXLR/Jack vstupmi. Vybavené sú dvojpásmovými korekciami (basy/výšky) a potenciometrami pre samostatný reverb a nastavenie hlasitosti. Korekcie a ovládač hlasitosti majú aretáciu v strednej polohe. Okrem toho je možné pre tieto kanály využiť továrenské prednastavenie korekcií pre spev, či gitaru. Na zvolenie týchto možností slúži trojpolohový prepínač s polohami: gitara/spev/vypnuté.Tretí kanál s jediným ovládačom hlasitosti poskytuje linkový vstup (Aux) pre externé zariadenie (MP3/CD prehrávač) vo forme zásuvky pre miniatúrny stereo jack s priemerom 3,5 mm, ktorým sa, pre zvýšenie výkonu, dajú prepojiť aj dva identické reproduktory. (Nachádza sa tu aj linkový výstup vo forme štandardnej ¼“ jackovej zdierky.) Súčasťou tretieho kanálu je aj malé tlačidlo, ktorým sa bezdrôtovo cez Bluetooth pripájajú iné zvukové zdroje (telefón, počítač). Môžem podotknúť, že bez problémov sa pripojil MacBook Pro, i iPhone SE, rovnako i pri Androide som nezaznamenal problém. Prehrávanie súborov bolo bez výpadkov, nepodarili sa mi však na jeden zdroj pripojiť zároveň dva reproduktory.
Gitarové kombo
Zvuk som skúšal s viacerými gitarami: Godin Multiac Spectrum (s magnetickým snímačom Seymour Duncan i piezo systémom RMC), Maton EBG 808TE (palatetický piezosnímač kombinovaný s mikrofónom) a Dowina Deni Santo so zabudovaným systémom LR Baggs Anthem Pro Stage. Neskôr som porovnával Bose S1 aj s ďalšími kombami, ktoré používam na akustickú gitaru a v menších sálach. V prípade gitary Godin som mal pocit dostatočnej rezervy výkonu, keď sme hrali s džezovou rytmikou. Zvuk gitary sa mi javil ako pevný a dostatočne dynamický. Stačilo mi nastavenie hlasitosti kanála na polovicu, pri zvýšenej hlasitosti už začínal byť zvuk skreslený (pri špičkách signálu chrčal). Vstavaný dozvuk je dobre zvolený a dá sa použiť takmer v plnom rozsahu. Zvukový charakter gitary Maton bol tiež veľmi verne prenesený, prekvapil ma vyšší sklon gitary k spätnej väzbe v porovnaní s mojimi ďalšími aparátmi (Acus, Fishman, Trace). Pri Dowine vynikla farba zvuku nylonových strún gitary, rovnako však som sa viac potýkal so spätnou väzbou. Pre spev sme nakoniec kombo Bose S1 nepoužili, pretože zvukový charakter bol viac stredový, než v prípade Acusu, na ktorý je speváčka zvyknutá.
Pri použití dvoch bední v stereo pripojení k multiefektu som bol veľmi spokojný aj s dynamikou, aj s viacmenej neutrálnym charakterom zvuku. Rovnako pri použití dvoch výstupov z gitary Godin som bol spokojný a takto som hral aj v obchodnom centre v Liptovskom Mikuláši.
Zvukový charakter S1 je rovnaký pri používaní batérií, aj pri napojení na sieť.
Prednastavenia z továrne pre mikrofón a gitaru som nepoužil. Podľa mňa nie sú najšťastnejšie a rovnaký dojem som mal, keď som počul niektorých kolegov používať tieto presety. (Pozn. red.: Toto závisí od individuálneho názoru a kombinácie s konkrétnym nástrojom. Mal som možnosť kombo skúšať niekoľko dní osobne a práve preset pre akustickú gitaru považujem za jednu z jeho predností. Kombo si touto cestou výborne poradilo aj so signálom z pasívneho piezo snímača Shadow, ktorý aj bez zaradenia externého preampu nadobudol objem a prirodzenú farbu nástroja. Dá sa predpokladať, že čím viac úrav prebehne v nástroji, alebo externom predzosilňovači/procesore, tým menej je žiaduce kombinovať ich ešte s prednastavenou ekvalizáciou v S1. Platí to aj obrátene – surový signál dokáže S1 v rámci prednastavení spracovať a zušľachtiť. MCh)
Kombo automaticky reaguje na zmenu polohy, pri naklopení na plocho a použití ako monitor je jeho zvuk mierne viac do stredových frekvencií. Sluchom som zachytil rozdiel zvuku pri jednotlivých polohách, prepínanie režimov je však nepostrehnuteľné. Na batériu aparát naozaj hral cca 6 hodín pri prehrávaní hudby v miernej hlasitosti.
Použitie v praxi
Pri buskingu jeden z absolútnych favoritov. Pri jamsession s bluesovou kapelou som použil 1x Bose S1Pro - hral som na gitaru Godin a zvukovo som v pohode uhral aj pri bicích s basgitarou a elektrickými gitarami, ktoré išli čiastočne aj do PA. Z dosiahnutej dynamiky som mal dobrý pocit a výkon ma príjemne prekvapil. V tomto prípade som použil napájenie z akumulátora. Priestor bol pre cca 70 ľudí. Ďalší test bol na koncerte džezového kvarteta, kde som použil dvojicu bední zapojenú na stereo. Výkon dostatočný, zvukovo sa javili trošku ako agresívnejšie, predpokladám, že predovšetkým kvôli multiefektu, keď som ho vynechal na druhú polovicu koncertu a hral priamo do bední, môj pocit zo zvuku sa zlepšil.
Test so speváčkou a gitarou v priestrannom fotografickom štúdiu dopadol uspokojivo, systém sa javil trošku vo výškach agresívnejšie, no po korekcii bol spoločne s gitarou bol veľmi použiteľný. Znovu som volil radšej ručné korekcie pre spev i pre gitaru pred továrenskými presetmi. Otestoval som aj pripojenie na mix - dvojica bední ozvučila pri lounge úrovni hudby v pohode miestnosť pre 120 poslucháčov.
Zvuk a úžitková hodnota
Váhou a zvukom toto kombo považujem za jedného z favoritov pre hranie na ulici. Zvuk sa dobre distribuuje a výkon je postačujúci pre tieto účely. Rovnako v menších sálach (do cca 100 ľudí). Na cvičenie veľmi oceňujem možnosť púšťania playbacku streamingom cez Bluetooth. Rovnako na púšťanie hudby do pozadia sa Bose S1Pro osvedčuje skvele. Reprodukovaný zvuk nemá síce pravdivý audiofilský charakter, to by však pre daný účel ani nebolo prospešné. Charakterizovať by sa dal ako typický Bose – dobre čitateľný s „pumpujúcimi“, ale ustráženými basmi, ktoré zbytočne nepreznievajú a nezahmlievajú ostatné frekvencie. Prednosťou zvuku je aj jeho dobrá distribúcia do šírky. Uhol priestoru pokrytého zvukom sa javí ako širší než u väčšiny bežných akustických komb. Je to aj vďaka tzv. array usporiadaniu troch výškových reproduktorov, ktoré sú za ochranou mriežkou predsadené pred basovým reproduktorom tak, aby vyžarovali do čiastočného polkruhu. Porovnateľne lepšie pokrytie je pritom počuť nie len v horizontálnej polohe, ale aj vo vertikálnej. Najkvalitnejší zvuk sa pravdepodobne dá dosiahnuť pri umiestnení na stojan – kombo disponuje aj šachtou pre nastoknutie na tyč stojanu s priemerom 35 mm. Čo sa týka zvukovej kvality, z desiatich bodov by som dal 8 až 9. Obal, ktorý sa ku kombu dodáva sa niekedy pri preprave zvlieka, pre lepšiu ochranu by som uvítal uzavretý a z hrubšieho materiálu. Vybavenie, ktoré je pomerne minimalistické, považujem za dostačujúce vzhľadom na určenie a spôsob použitia komba. (Zaujímavé by bolo možné prepojenie bední cez Bluetooth.) S tým súvisia aj jeho miniatúrne rozmery (330 x 241 x 286 mm), nízka hmotnosť, schopnosť prevádzky na dobíjateľnú batériu a vonkajší dizajn komba, ktorý ho predurčuje pre rôznorodé použitie.
Ak by sme z pohľadu akustického sólo performera hľadali porovnanie s iným aparátom z bohatej ponuky na trhu, bolo by to možno kombo AER Alpha, porovnateľné hmotnosťou a približne aj rozmermi a výkonom. Zatiaľčo AERko je špecializované pre akustického gitaristu s vysokými nárokmi na reprodukciu akustického charakteru nástroja a má o čosi lepšiu analógovú konektivitu, Bose S1 ponúka širšie použitie aj vďaka Bluetooth a priaznivejšia je aj jeho cena. Je to aparát, ktorý skvele poslúži pri zachovanej jednoduchosti použitia. Jeden by som si bez váhania kúpil.
Stano Počaji, doplnil Martin Chrobák
Distribúcia: BaSys, s.r.o * www.basys.sk * Cena: 599 €