Dobrá hudba z Wegartu (jeseň 2017)

wegart

 

ARCADE FIRE – Everything Now (Columbia 2017)

Čo album - to perla, platilo v minulosti o tvorbe montrealskej indie-rockovej kapely Arcade Fire na čele s Winom Butlerom. Nedávno uzrel svetlo sveta ich v poradí piaty album Everything Now, na ktorom producentsky participovali viaceré osvedčené mená: Markus Dravs, Thomas Bangalter (Daft Punk), Geoff Barrow (Portishead), či Steve Mackey (Pulp). Album rozdeľuje poslucháčov aj kritikov na dva tábory, keďže kapela badateľne vybočila zo svojich koľají, a tým trochu vykoľajila aj svojich fanúšikov.

 

Richard BARBIERI – Planets & Persona (K-Scope 2017)

Hoci po rozpade Porcupine Tree sa väčšia pozornosť v hudobnom svete upiera na Stevena Wilsona, vďaka jeho sólovým projektom, ani ostatní ex-členovia kapely neostávajú v nečinnosti a púšťajú sa na výlety do neprebádaných zvukových území, ktoré si zaslúžia minimálne rovnakú pozornosť. Klávesový maestro Richard Barbieri je virtuóz, ktorý ku každému svojmu projektu prispieva osobitým minimalistickým prístupom, zameraným na atmosféru, plynulosť a efektívnosť. Presne to isté platí aj
v prípade jeho nového albumu Planets + Persona

 

Brian ENO – Here Come The Warm Jets * Taking Tiger Mountain (By Strategy) * Another Green World * Before And After Science (Universal 2017)

Séria remastrovaných reedícií štyroch pôvodných sólových albumov Briana Ena z jeho počiatočného tvorivého obdobia r.1974-1977. Táto nová vinylová edícia pozostáva zo 180-gramových platní, ktoré hrajú na otáčkach 45rpm pre optimálnu zvukovú kvalitu. Mastering s vysokým rozlíšením vznikol
v štúdiách Abbey Road a ku každému exempláru je priložený certifikát ´Abbey Road Half Speed Master´.

 

FINK – Resurgam (Ninja Tune/R’COUP‘D 2017)

Finn Greenhall alias Fink už druhýkrát v tomto roku prichádza s novým albumom. Po marcovom čisto bluesovom úlete Fink's Sunday Night Blues Club, Vol. 1 v polovici septembra vydáva šiesty plnohodnotný štúdiový album Resurgam, ktorý sa javí podľa doteraz dostupných ukážok návratom
k jeho klasickému pesničkárstvu. Ako sa u neho stalo už dobrým zvykom, v rámci turné k albumu sa 14. októbra zastaví aj v bratislavskom Majestic Music Clube.

 

Phil FRANCE (Cinematic Orchestra) – Swimmer (Gondwana 2017)

Skladateľ, basgitarista a producent Phil France je kľúčovým hráčom v kapele Cinematic Orchestra a bol zodpovedný za niektoré z najkrajších hudobných kúskov vytvorených v nedávnej minulosti. Phil sa podieľal na skladaní, aranžmánoch a produkcii albumov slávnych Cinematikov vrátane Everyday, Man With A Movie Camera, Ma Fleur a tiež trojnásobným ocenením ovenčený soundtrack
k prírodnému dokumentárnemu filmu The Crimson Wing. Zároveň vyšiel nedávno celosvetovo jeho debutový album Swimmer.

 

IBEYI – Ash (XL Recordings 2017)

Ibeyi, čiže dvojičky Naomi a Lisa-Kainde Diaz, dcéry svetoznámeho kubánskeho perkusionistu Angu Diaza, kombinujúce vo svojej tvorbe fascinujúcim spôsobom tradičnú a modernú hudbu, ohlásili na koniec septembra druhý štúdiový album Ash, nasledovníka ich vydareného eponymného debutu z roku 2015. Na albume spolupracovalo viacero hostí, okrem iného napr. jazzový hudobník Kamasi Washington.

 

KRONOS QUARTET – Folk Songs (Nonesuch 2017)

Legendárny Kronos Quartet vydal tak trocha netradičný album tradičných folkových piesní, ktoré vznikli a zazneli pôvodne na koncerte organizovanom pri príležitosti 50.-teho výročia labelu Nonesuch. Kronos Quartet tu hudobne sprevádzal umelcov tohto labelu a následne z toho vznikol album, ktorý produkoval Doug Petty. Z umelcov Nonesuch na albume participujú Sam Amidon, Olivia Chaney, Rhiannon Giddens a Natalie Merchant.

 

LOSCIL– Monument Builders (Kranky 2016)

Ôsmy album ambientného majstra Scotta Morgana mapuje ľudský, menej kvantifikovateľný koncept – odolnosť života voči temným a deštruktívnym silám, a je mozaikou hudobných obrazov, zobrazujúcich konštrukciu, zničenie, vykúpenie a transformáciu. Nahrávka bola inšpirovaná hudbou Phillipa Glassa k experimentálnemu filmu Koyaanisqatsi. Hlboký zvuk, zadymená príchuť jazzu a spájanie svetlých a temných protikladov života, to je Loscilov najnovší výtvor, ktorý podľa nášho názoru patrí k tomu najlepšiemu, čo doteraz vytvoril nielen on, ale i ďalší špičkoví predstavitelia tohto žánru.

 

The NATIONAL – Sleep Well Beast (4AD 2017)

Vydanie siedmeho štúdiového albumu Sleep Well Beast kapela The National z amerického Ohia naplánovala na začiatok septembra. Opäť za ním autorsky aj producensky stojí osvedčená trojica: bratia Aaron a Bryce Dessnerovci s výdatnou asistenciou svojho kolegu – speváka Matta Berningera. Dvanásť melancholických piesní o láske z toho menej veselého pohľadu, na aký sme u The National zvyknutí.

 

PRINCE – Purple Rain (Picture Disc) (Warner 2017) ?

Spolu s reedíciou ikonického albumu legendárneho hudobníka, ktorý väčšinu svojej tvorby nahral pod výstižným menom Prince a ktorý zanechal v modernej hudbe nezmazateľnú stopu - albumu Purple Rain, vyšla bez veľkej propagácie aj limitovaná obrázková vinylová edícia. Obrázok znázorňuje pôvodný artwork obalu albumu, ktorý vznikol ako soundtrack k rovnomennému filmu.

 

QUEENS OF THE STONE AGE – Villains (Matador 2017)

Siedmy štúdiový album Villains amerických rockerov Queens of the Stone Age pod taktovkou lídra Josha Hommea. Tentokrát album nahrali úplne sami, bez akýchkoľvek hosťujúcich hudobníkov, a je to opäť riadny nárez, presne tak, ako to majú ich fanúškovia radi. O artwork albumu sa postaral grafik Boneface, rovnako ako u predošlého Like Clockwork. 

 

RADIOHEAD – OK Computer OKNotOK 1997-2017 (XL Recordings 2017)

Remastrovaná a kritikmi zhodne mimoriadne pozitívne hodnotená reedícia tretieho všeobecne najúspešnejšieho albumu britských Radiohead OK Computer dostala podtitul OKNotOK 1997-2017 a obohatená je okrem pôvodnej nahrávky o tri doteraz nevydané skladby (I Promise, Lift, Man Of War), ako i o B-strany singlov. 

 

ROLLING STONES – Their Satanic Majesties Request (Universal 2017)

Legendárni Rolling Stones vydávajú k 50. výročiu vydania špeciálnu deluxe reedíciu albumu Their Satanic Majesties Request, pôvodne z roku 1967. Limitovaný a ručne číslovaný box bude obsahovať nanovo remasterované stereo a mono verzie albumu, a to na dvoch vinyloch a dvoch hybridných SACD. Dokopy teda štyri disky, ktoré nebudú dostupné separátne, iba v rámci tohto boxu.

 

Midori TAKADA – Through The Looking Glass (We Release Wtf We Want 2017)

Midori Takada je dnes 65-ročná japonská skladateľka a perkusionistka, známa kombináciou východoázijskej hudby a jazzu. Venuje sa sólovej tvorbe ako i spolupráci s kapelami, obzvlášť s triom Mkwaju Ensemble, ktoré sama založila. Through The Looking Glass je jej znovuobjavený a v reedícii vydaný skvostný sólový album z roku 1983, ktorý môžeme s čistým svedomím postaviť na úroveň najlepších diel Steva Reicha. Názov odkazuje na dielo Lewisa Carolla Alenka v ríši divov.

 

UNKLE – Road: Part 1 (Songs for the Def, 2017)

Sedem rokov od ostatného albumu prichádza siedmy štúdiový počin Unkle - The Road: Part 1, medzičasom bol James Lawelle kurátorom londýnskeho festivalu Meltdown v Southbank Centre (2014) a táto skúsenosť ho zrejme aj motivovala k oživeniu projektu Unkle. Dnes už síce zoznam participujúcich umelcov nie je taký hviezdny ako v minulosti, ale stále na ňom nájdeme veľké mená ako Andrew Innes z Primal Scream, soulová speváčka Eska, rapper Elliot Power, či Mark Lanegan alebo Troy Van Leeuwan z Queens of the Stone Age.

 

Steven WILSON – To The Bone (Caroline 2017)

Geniálny multiinštrumentalista Steven Wilson na piatom štúdiovom albume To The Bone posúva hranice vlastnej hudby od svojej domény progresívneho rocku trocha popovejším smerom. Nahrávania albumu sa zúčastnili viacerí medzinárodní hostia, ako speváčka Ninet Tayeb (Izrael), Sophie Hunger (Švajčiarsko), ba dokonca - na čo môžeme byť patrične hrdí - svoje zastúpenie má aj Slovensko - vďaka medzinárodne rešpektovanému experimentálnemu gitaristovi Davidovi Kollarovi, ktorého gitara zaznie v troch skladbách. Podľa samotného Wilsona hudobná inšpirácia vychádzala
z jeho dávnych hudobných vzorov Petra Gabriela, Kate Bush, či Talk Talk a po lyrickej stránke vychádzal vo všeobecnosti z "paranoidného chaosu dnešnej doby".

 

Všetky tieto albumy môžete kúpiť v internetovom obchode www.wegart.sk

 

 

 

Článok patrí k časopisu: