DRUMFEST SLOVAKIA 2019 * Deň radosti z rytmov

Zakladateľom a šéfom slovenskej verzie „festivalu určeného ľuďom, ktorí majú radi bicie nástroje“ je Peter Bittner. Tento roku sa odohrá v Pezinku už tretí ročník ním organizovaného Drumfestu. 

(Drumfest Slovakia 2019 sa konal v Pezinku * 6. IV. 2019. Článok vyšiel v NP1/19 22. III.)

 

Ray Luzier KORN & Petter                          

 

Pri koncepcii festivalu sa Peter v minulosti inšpiroval na podobných akciách v zahraničí:„V čase virtuálneho sveta je pre mňa stále najdôležitejšia osobná skúsenosť. Po masterclassoch a stretnutiach s Rayom Luzierom (Korn), bubnových klinikách a debatách s Jojom Mayerom,Benny Grebom a množstvom iných, som si uvedomil, že takéto niečo na Slovensku chýba,“ hovorí hlavný organizátor a bubeník inštrumentálneho tria Feelme a pokračuje: „Sledovať týchto hráčov naživo z pár metrov, cítiť ich energiu to sú neskutočné zážitky a veľká inšpirácia. Pred troma rokmi sa môj dlhoročný sen naplnil. V Pezinku sme začali organizovať festival, na ktorom majú ľudia možnosť zažiť hru a rozprávať sa v rámci workshopov s veľkými osobnosťami bubeníckeho sveta. Snažím sa, aby každý účinkujúci prinášal rôznorodý prístup ku hre na bicie.“

 

Medzi návštevníkmi uplynulých dvoch ročníkov bolo množstvo ľudí, ktorí nemajú s bubnami nič spoločné. Myslím si, že bicie nástroje majú v sebe istú mágiu, ktorá dokáže zaujať každého.  V rámci výstavy si môžu návštevníci vyskúšať hru na rôzne bubny, činely, perkusie. Diváci sú často zapojení v rámci jednotlivých workshopov. Potešujúce bolo, že sa v publiku nachádzalo aj množstvo detí. Je to v každom prípade deň plný radosti z rytmov.

 

Kto boli v minulosti najväčšie hviezdy vystupujúce na DRUMFEST SLOVAKIA?

Každý umelec, ktorý u nás hrá je osobnosťou, ktorá má čo odovzdať divákom. Pre mňa je dôležité, aby performance s bubnami v hlavnej úlohe bolo naozaj pútavé. Zaujíma ma príbeh jednotlivých bubeníkov, ich kreativita, originalita. Na premiérovom ročníku vystúpil napríklad nemecký bubeník Benny Greb. Je to  jeden z najkreatívnejších hráčov sveta, autor vyhľadávaných bubeníckych škôl, dokáže priblížiť hru na bicie s vtipom a nadhľadom. Spoza Moravy prišiel Dali Mráz, ktorý napriek svojmu nízkemu veku má za sebou vystúpenie na celosvetovom špecializovanom bubeníckom internetovom kanáli Drumeo. Martina Valihoruasi nemusím predstavovať. Ďalším zástupcom slovenskej bubnovej školy bol veľký talent David Hodek. Minulý rok sa predstavila bubnová kráľovná Anika Nilles, ktorá sa vypracovala na rešpektovanú osobnosť v bubeníckej komunite. A vlastne by som musel vymenovať všetkých, ktorí účinkovali na uplynulých dvoch ročníkoch.
 

 anika  
 

Ako vyzerá umelecký život takej hviezdy bubeníckych kliník, akou je napríklad Anika Nilles. V čom sa líši od režimu bubeníkov, ktorí sú súčasťou kapely, alebo tvorivého štúdiového tímu?

To je skôr otázka na ňu :). V prvom rade ide o obrovský talent, ktorý je podporený veľkou disciplínou. Anika sa hudbe venuje od malička, je zároveň aj skladateľkou. YouTube ju katapultoval do prvej ligy. Myslím si, že jej život sa až tak nelíši od profesionálnych bubeníkov z kapiel. Hudbou žije. Je to večný kolotoč - samotné cvičenie, nahrávanie v štúdiu, točenie videí, vystupovanie v rámci bubnových kliník, koncerty so svojou kapelou - myslím, že na nudu nemá čas.

 

„Sóloví“ bubeníci bývajú často reprezentantmi nejakej značky, alebo viacerých výrobcov bicích a príslušenstva, ktorým robia reklamu. Čím obvykle pritiahnu pozornosť ľudí (myslím osobnostne, ale aj hráčsky, či formou svojej prezentácie). Čo je obvyklý štandard a čo sú osobné vklady najvýraznejších endorserov? 

Značky si vyberajú svojich hráčov  - reprezentantov podľa viacerých kritérií. Okrem kvality hry, známosti skupiny, v ktorej pôsobí, či množstva koncertov, sa čoraz častejšie do popredia dostávajú hráči, ktorí majú zvládnutú svoju prezentáciu na internete, sociálnych sieťach a dokážu osloviť iných. Šancu má každý, len treba pri tom množstve bubeníkov zaujať. Myslím si, že originalita, zaujímavý zvuk nástroja, osobitý štýl hrania - to všetko sú základné atribúty každej hudobnej osobnosti. 

 

Ako sa vyvíjajú bicie nástroje a trendy v bubnovaní? 

V prvom rade je veľká zmena v dostupnosti nástrojov,  možností učenia sa - lekcie na internete, inštruktážne videá, bubnové kliniky - to všetko prispieva k tomu, že začať s bubnovaním môže prakticky každý. Otázka je ako dlho pri tom vydrží, pretože život muzikanta nie je vôbec ľahký.

Pri bicích nástrojoch sme neustále svedkami množstva noviniek. Je na každom čo si vyberie. Rôzne techniky  hrania, čoraz väčšie množstvo výrobcov custom nástrojov, rôzne modely blán, činelov, hardware, využívanie elektroniky, kombinácie so živými bubnami, sample, programovanie bicích nástrojov, ...

Napriek týmto všetkým trendom, možnostiam považujem za najdôležitejšie to, že pri samotnom hraní vzniká hudba, čistá energia a znova sa vraciame k samotnej osobnosti hráča.
 

mayo
 

Na aké hviezdy bubeníckeho neba sa môžu tešiť návštevníci tohtoročného DRUMFEST SLOVAKIA? 

Tohtoročným headlinerom bude jeden z momentálne najväčších svetových talentov Dan Mayo z Izraela. Pôsobí v inštrumentálnej skupine Tatran a svojou kreatívnou hrou zaujal aj Mike Shinodu z kapely Linkin Park, s ktorým je na celosvetovom turné.

Z Veľkej Británie dorazí Kaz Rodriguez. Je známy ako skladateľ a session hráč hlavne na popovej scéne. Vybudoval si rešpekt v bubeníckej komunite, do jeho skladieb nahrávali svoje bubnové party svetové bubenícke hviezdy ako Aaron Spears, Anika Nilles, Chris Coleman a ďalší. 

Slovenskú scénu bude zastupovať Jakub Kačic, ktorý je predstaviteľom nastupujúcej generácie bubeníkov. 

Tvorivý prístup k bubnovému partu - takýto workshop si pripravil Igor „Ajdži“ Sabo

Na festivale budete môcť spoznať príbeh drevenej skrinky – WoodPack. Je to nezvyčajný hudobný nástroj - perkusia, na ktorej sa dá zahrať melódia aj akordy. V rámci workshopu ho predstaví jeho autor Boris Čellár.
 

 

Aký je tohtoročný sprievodný program? Čo okrem bubeníckych vystúpení spestrí návštevníkom Drumfest 2019?

Už tradične bude pripravená výstava bicích nástrojov s možnosťou ich vyskúšania, pripravujeme bubnový bufet.Minútou potlesku si, po Ďurovi Černom a Dodovi Šošokovi, pripomenieme výborného bubeníka Nicka Menzu (ex- Megadeth), ktorý už bohužiaľ nie je medzi nami.Bubnová sobota 6. apríla v Pezinku je určená každému koho fascinuje svet rôznorodých rytmov.Najviac sa teším na to, že sa stretnú ľudí, ktorí majú podobnú diagnózu.

 

MARTIN CHROBÁK

 

 

www.feelme.sk/drumfest-slovakia

Článok patrí k časopisu: