Fanúšikom skupiny Pink Floyd robí momentálne radosť Roger Waters a Nick Mason

 

Priaznivci britskej rockovej legendy Pink Floyd majú v posledných rokoch dôvod na radosť. Napriek tomu, že skupina už viac rokov vlastne neexistuje, jej  bývalí frontmani David Gilmour (spev, gitara) a Roger Waters (spev, basgitara) jej tvorbu držia stále pri živote. Za bicie sa dokonca opäť posadil aj Nick Mason. 

 

ROGER WATERS 

V súčasnosti európske veľkomestá „oblieha“ Roger Waters (74). V našich končinách sme koncerty z jeho aktuálneho turné Us+Them mohli vidieť vo Viedni, v Prahe i v Budapešti.  Waters vlani vydal svoj sólový projekt Is This The Life We Really Want? V máji 2017 si so sprievodnou kapelou pobalil inštrumenty a odvtedy odohral desiatky koncertov v Severnej Amerike a v Austrálii. V apríli dorazil do Európy, kde zotrvá do konca augusta. Potom zamieri do Južnej Ameriky a v decembri by mal turné ukončiť v Mexiku. Waters len v Európe odohrá takmer 60 koncertov v 23 krajinách! Do setlistu zaradil najmä skladby zo sedemdesiatych rokov. Dominujú piesne z tvorby Pink Floyd. Konkrétne z albumov The Dark Side of the MoonThe WallAnimalsWish You Were Here, ale i Meddle. Samozrejme, Waters divákom ponúka aj novinky zo svojho posledného sólového albumu. Jeho spektakulárna šou je prepracovaná do najmenších detailov.

 

 

                  Trump je prasa

Šou nesie posolstvo mieru. Waters je neúnavným odporcom vojny. Vo videoprojekciách dáva skladbám nový rozmer. Globálny. Poukazuje na kontrasty sveta. V jednom momente ukazuje usmievavých politikov, na strane druhej deti, ktoré nemajú čo jesť. Kritizuje produkciu drahých zbraní a aktuálne vojnové konflikty. Waters expresívnymi výrazovými prostriedkami kritizuje skorumpovaných politikov, ktorým celkom slušné „nakladá“. A najviac to schytáva Donald Trump. Waters po hodine hrania robí krátku prestávku. Po nej divákom priamo nad hlavami „vyrastie“ maketa londýnskej elektrárne Battersea aj s dymiacimi komínmi. Práve táto továreň bola vyobrazená na albume Animals, z ktorého do programu zaradil skladby Dogs Pigs. Pink Floyd sa pri tvorbe nechali inšpirovať Orwellovým románom Zvieracia farma. Roger Waters jej dáva aktuálny, politický rozmer. Svetu vládnu svine, tvrdí. A najväčšie prasa je podľa neho Donald Trump. Projekcie počas Pigs ukazujú Trumpa ako prostitútku, ako zviera, ako muža s malým penisom. Navyše, vo vzduchu lieta obrovské nafukovcie prasa, na ktorom je, ako inak, vyobrazený aj Trump. „Nakladačka“ pre amerického prezidenta nekončí. Waters prezentuje aj jeho najstupidnejšie výroky. Hudobníkove vyhranené názory nachádzajú v publiku pochopenie. Podarilo sa mu skĺbiť kvalitný priestorový zvuk s „výtvarnou“ šou. Samozrejme, jadrom všetkého je skvelá tvorba Pink Floyd a Rogera Watersa. Koncert vo Viedni (16. 5. 2018) som videl naživo a musím skonštatovať, že som mal skvelý hudobný zážitok. Podobne ako na pražských koncertoch v roku 2011 a 2013.

 

 

                  Návrat The Wall

Práve v rokoch 2011 a 2013 zavítal Roger Waters v rámci The Wall live tour dvakrát do O2 arény, ktorú bez problémov vypredal. Turné bola vizualizácia legendárneho albumu The Wall naživo. Pink Floyd v rokoch 1980 a 1981 odohrali v rámci pôvodného turné iba niečo viac ako tridsať koncertov. Skupina bola v tom období v kríze, za čo mohli zlé vzťahy medzi hudobníkmi. Rick Wright už vlastne ani nebol členom skupiny. Na turné hral iba ako najatý inštrumentalista. Bolo to vlastne posledné turné, kde hrali Gilmour, Mason, Waters a Wright pohromade. Myšlienku stavania a zbúrania obrovskej steny tak Waters oživil po rokoch. A dáva jej megalomanský rozmer. Nosnou témou je vojna, ale i autoritársky systém a samozrejme, kontrasty sveta, na ktoré poukazuje v sugestívnych videoprojekciách. Jednou zo zaujímavostí je, že baladu Mother spieva sám so sebou. Je to kombinácia spevu z pódia so záznamom piesne práve z roku 1980. Počas turné The Wall live fanúšikov potešili jednorazové spoločné vystúpenia Rogera Watersa so zvyšnými žijúcimi členmi skupiny s Davidom Gilmourom Nickom Masonom. Želaný trvalý comeback sa však nikdy nekonal. Po turné vychádza na DVD aj zaujímavý dokumentárno-hudobný film The Wall. Waters prišiel o svojho otca v II.svetovej vojne, čo mimoriadne ovplyvnilo jeho tvorbu. Nielen počas pôsobenia v Pink Floyd, ale aj na sólovej dráhe.

 

                  Koniec Pink Floyd

David Gilmour a Nick Mason vydali v roku 2014 pätnásty a zároveň posledný štúdiový album pod značkou Pink Floyd. Rick Wright zomrel v roku 2008, no z čias tvorby albumu The Divison Bell im zostalo niekoľko hodín nevyužitého materiálu. Gilmour s Masonom ho dali dohromady, niektoré veci nahrali nanovo a dielo uzrelo svetlo sveta. V podstate je to „voľné“ pokračovanie The Division Bell. Album The Endless Rivers je považovaný za „labutiu pieseň“ skupiny. Je na ňom jediná spievaná skladba. Volá sa Louder than Words. Text k nej napísala Gilmourova manželka Polly Samson

 

DAVID GILMOUR 

Po vydaní The Endless River neostal Gilmour (72) pasívny. O rok neskôr vydáva svoju ďalšiu sólovú novinku Rattle That Lock (2015). Fanúšikovia majú teda dôvod na radosť, pretože od On an Island Tour uplynulo takmer deväť rokov. Osobne som si nenechal ujsť koncert v poľskom meste Wroclaw (26. 6. 2016) a pár dní na to vo viedenskom Schönbrunne (28.6.2016). Gilmour v setliste prezentuje takmer všetky piesne z nového albumu. Samozrejme, nevynecháva najväčšie „floyďácke pecky“.  Skalných potešil zaradením Astronomy Domine, z prvého albumu The Piper at the Gates Down (1967). Gilmour ani Waters z pódia neodchádzajú po hodine a pol. Divákom doprajú naozaj slušnú porciu hudby. Ťažko hodnotiť, ktorý z týchto pánov  je fenomenálnejší. Šou každého z nich je zážitková, obaja si zakladajú na kvalitnom zvuku, svetelných efektoch a projekcii. David Gilmour v roku 2016 dokonca získava ocenenie kritikov za najlepší koncert roka. Zhodou okolností to bolo za spomínané vystúpenie v Schönbrunne.  

 

 

                 Návrat do Pompejí

Po štyridsiatich piatich rokoch sa vracia aj do Pompejí, kde floydi nakrútili záznam z koncertu pred prázdnym amfiteátrom Live at the Pompeii (1972). Gilmour sa rozhodol, že práve tento amfiteáter je symbolickým miestom pre ďalšiu videonahrávku. Tentoraz David Gilmour Live at the Pompeii.  Je to naozaj lahodný a emotívny koncert, jemne pripomínajúci posledné turné Pink Floyd z roku 1994. Gilmour je síce o pár rokov starší, no o to charizmatickejší. Turné Rattle That Lock ukončil na jeseň 2016 v londýnskej Royal Albert Hall.

 

NICK MASON

Za bicie si po rokoch sadol aj Nick Mason (74). Je zakladajúcim členom Pink Floyd a jediným, ktorý bol pri všetkých štúdiových nahrávkach skupiny. Aktuálne dal dohromady kapelu, s ktorou v máji odohral niekoľko koncertov v londýnskych kluboch. S Masonom v kapele hrajú aj ostrieľaní hudobníci ako Gary Kemp zo Spandau Balletči Guy Pratt, ktorý po odchode Rogera Watersa z Pink Floyd zastával miesto basgitaristu. Masonov setlist tvoria najmä skladby z prvých albumov Pink Floyd  The Piper v Gates of DawnA Saucerful of Secrets.

 

MIROSLAV DEMÍN

 

 

Článok patrí k časopisu: