Jana Krištof Lehotská – hudba počas karantény

Žijeme veľmi zvláštny rok. Veľa vecí sa mení, ľudia ukazujú svoje dobré i temné stránky akosi viac ako inokedy. Prišla doba obmedzení, uzatvárania sa, no aj obdobie obnovy a zamyslenia sa. Mnoho podnikateľov, živnostníkov, rodín, ľudí prišlo v tejto dobe o veľa. O svoju prácu, peniaze, o roky snahy budovania niečoho, čomu verili. Jedným z najviac postihnutých segmentov je určite hudba. Ako prvá dostala červenú stopku a ako posledná bude môcť opustiť parkovisko na zelenú.

 

jana_kristof_lehotska
 

Aj my v kapele s Jankou Krištof Lehotskou sme smutne sledovali, ako sa nám rušia koncerty jeden za druhým. Aj tie naše vlastné aj tie, kde sme boli pozvaní ako hostia. No mali sme dve možnosti. Buď sedieť doma a plakať nad rozliatym mliekom, alebo sa zamyslieť, čo sa dá a čo je možné a nemožné. Hneď na samom začiatku v Peťovi Dechetovi skrsla myšlienka urobiť niečo cez internet. Ešte sme to nevolali live stream, ale pôvodná myšlienka bola spraviť cez internet malý zábavný program. Peťo oslovil viacero kamarátov, muzikantov, moderátorov, stan-up komikov, všetci boli nadšení a prisľúbili účasť. Hľadal sa priestor v kultúrnych inštitúciách, kde by sa to dalo realizovať... Cieľom bolo priniesť  ľuďom uzavretým v domoch, bytoch trochu radosti, potešenia, rozptýlenia. No obmedzenia sa začali pritvrdzovať, nikto nevedel čo sa smie, čo sa nesmie, tak nadšenie opadalo, myšlienka začala blednúť, až nakoniec ostala len ako sen.

No po vzore viacerých umelcov, ktorí začali i napriek tomu robiť svoje koncerty (jedným z prvých bol koncert Lucie Bílej), sa Peter a Janka rozhodli, že predsa len live koncert urobia. „Nechceli sme úplne provokovať existujúce nariadenia, tak sme sa rozhodli nie pre celokapelový koncert, ale intímnejší unplugged len vo dvojke s gitarou. „ Nastala fáza zisťovania, ako na to. Nechceli sme robiť koncert len tak na telefón, chceli sme priniesť podľa možností čo najkvalitnejší obraz a zvuk našim fanúšikom a priateľom. Keďže Peter je ITčkár, ktorý navrhuje a programuje informačné systémy a systémy pre internet, bola to jeho parketa. Hodiny strávené na youtube, testovanie rôznych aplikácií, študovanie manuálov a recenzií ... a nakoniec z toho vypadlo najoptimálnejšie technologické riešenie. Program OBS Studio. Výborný streamovací software. Druhým veľkým orieškom bol obraz a zvuk. Zvuk bol jasný, keďže máme vlastné koncertné vybavenie s digitálnym mix pultom. Ale ako ho efektívne spojiť s obrazom... Pohrávali sme sa s myšlienkou 360 stupňového videa, zohnali sme si kameru, no obraz nebol dostatočne kvalitný a nastal problém so synchrónom medzi zvukom a obrazom. Po ďalších hodinách samoštúdia a konzultáciách s kamarátmi, ktorí majú skúsenosti s videom sme prišli na to, že bez prevodníka, ktorý by dostal obraz z kamery cez HDMI do PC to nepôjde. Keďže sme sa rozhodli ísť len na jednu kameru, rozhodli sme sa kúpiť HDMI prevodník od firmy Elgato. Obrovskou výhodou bol nielen HDMI vstup, ale aj audio input. Táto čarovná krabička tak spravila aj synchrón, ktorý po USB3 posiela do PC. OBS software sa bez problémom s týmto hardwarom skamarátil a viac menej sme boli  po technickej stránke pripravení. Nakoniec sme už len rozmýšľali, či obraz pôjde z digitálnej zrkadlovky alebo kompaktu. Keďže sme chceli čo najviac redukovať aj nutnosť obsluhujúceho personálu, sme sa rozhodli pre automatickú bezrkadlovku, konkrétne SONY A5100.

 

kristof_lehotska

 

Celkové prípravy aj so štúdiom nových informácií a testovacou fázou trvali asi týždeň. Po testovaní sme stanovili prvý termín a koncert sme nazvali „Koncert z obývačky“. Prvá myšlienka pôvodne bola hrať priamo v obývačke, ale nakoniec vďaka väčšiemu priestoru vyhrala pracovňa. Príprava prvého koncertu trvala zhruba 4 hodiny a zahŕňala nastavenie zvuku, obrazu, stojanov, svetiel... a s pribúdajúcim časom vzrastala aj naša nervozita. Musíme sa úprimne priznať, že sme mali obrovský rešpekt pred týmto typom koncertu. Je to úplne niečo iné, ako sedieť v klube, vidieť reakcie ľudí a vedieť sa hneď prispôsobiť, reagovať. Samozrejme veľký strach bol aj z toho, či si nás vôbec niekto zapne a keď aj zapne či po 5tich minútach neprepne na iný kanál a sme vybavení. Skutočne sme mali veľkú trému a rešpekt. Peter obzvlášť, lebo celá technika stála a padala na ňom. Je aj počas koncertu vidieť, ako neustále sleduje na ľavej stane kontrolný monitor, či všetko beží, či tam nie je nejaký error. Samozrejme prenos sa neobišiel bez komplikácií. Spoliehali sme sa primárne na WiFi sieť, ktorú máme v dome a pracovni. Bola to chyba a ITčkári určite potvrdia múdrosť – kábel je kábel. Stream začal po pár minútach sekať, prišli prvé výpadky, rýchlosť tepu sa Peťovi zvyšovala a aj počet kvapiek potu na čele. A z tepla to nebolo. Našťastie Peťo je perfekcionalista a mal pripravené aj záložné káblové pripojenie na net. Počas žrebovania výhercu CDčka počas koncertu, prehodil sieť a od polovice koncertu už všetko fungovalo ako má. Prvý koncert nám dal veľkú skúsenosť čo a ako s technikou, ale zároveň sme boli veľmi milo prekvapení počtom divákov a fanúšikov. Prvý koncert si pozrelo naživo cez 200 divákov a následne z archívu viac ako 700 sledovateľov. Mali sme množstvo krásnych reakcií. Ľudia nám poslali fotky ako sedia na záhradách s pustenými počítačmi, telefónmi, grilujú alebo len tak sedia pri vínku a počúvajú a pozerajú náš koncert. Bolo to úžasné.

 

 

S cca dvojtýždňovým rozostupom sme spravili na množstvo žiadostí a správ od našich fanúšikov aj koncert z obývačky #2. Vychytali sme nedostatky a druhý koncert viac menej prebehol už bez vážnejších technických problémov (až na počiatočné vysielanie v MONO móde, na ktoré nás upozornili počas live koncertu dvaja výborní zvukári a muzikanti Vlado Leškovský a Peter Hrbík, jeden z Prievidze, druhý z Bratislavy, ktorí ostro sledovali náš koncert. Chybu Peter našiel a opravil, koncert tak už bez problémov šlapal až do konca).

 

 

Ako by sme na záver zhodnotili naše live koncerty počas karantény? Bolo to veľa učenia sa, skúšania a študovania, potom veľa stresu, obrovský rešpekt a pokora. Na koniec obrovská radosť, že sme to zvládli, že sa ľuďom páčilo, podarilo sa nám spríjemniť im túto zvláštnu dobu, ktorú sme žili. A to bol hlavný cieľ koncertov. My sme si výborne zahrali a vďaka live koncertom sme získali aj niekoľko nových fanúšikov a odberateľov nášho youtube, facebook či instagram kanálu. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, že sme mali sledovateľov aj spoza hraníc Slovenska, a to z Čiech, Poľska, Anglicka a dokonca aj z USA či Švajčiarska. 

Všetkým, ktorí nám pomohli, podporili nás a samozrejme najviac tým, čo nás sledovali a sledovať a počúvať budú aj naďalej, patrí naše veľké a úprimné ĎAKUJEME.
 

Peter Dechet a Jana Krištof Lehotská

www.janakristoflehotska.sk

 

Článok patrí k časopisu: