Kantele – fínsky ľudový nástroj – otvára silné EP zoskupenia Strigôň. Za jeho vznikom je Peter Kuchťák, ktorý vyrobil kantele na podnet Michala zo Strigôňa. Začal tak príbeh značky Aura Instruments.
Peter Kuchťák vyrábal trinásť rokov gitary v gitarovej firme z Oravy. Nie nadarmo sa o Orave hovorí ako o slovenskom hudobnom severe. Poctivá gitarová hudba v tvrdých a najtvrdších podobách tu má silné korene. Rovnako je tu živá aj tradícia ľudovej hudby. Prax vo výrobe strunových nástrojov na mieru, záujem i záľuba v metalovej hudbe je správnym predpokladom k hľadaniu ďalších možností výroby.
Kantele je pôvodne fínsky ľudový nastroj. Spolu s estónskym kannel, lotyšskou kokles, litovskou kanklas a ruskou gusli patrí do skupiny baltických citár. Nastroj vychádza z viacstrunového chordofónu. Vo fínskom národnom epose, Kalevala vyrobil mág Väinämöinen prvé kantele z čeľuste obrovskej šťuky a niekoľkých chlpov z Hiisiovho žrebca.
Hra na kantele môže mať dva spôsoby. Prvým je vybrnkávanie jednotlivých strún prstami pravej ruky podobne ako na gitare alebo na harfe. Druhý je brnknutie cez viacero strún, pričom ľavá ruka tlmí struny, ktoré nemajú znieť v akorde. Nástroj môžeme mať pri hre položený na kolenách, pričom na vybrnkávanie môžeme používať obidve ruky. V druhom prípade môžeme držať kantele ľavou rukou, opierať nastroj o hrudník a vybrnkávať struny pravou rukou. Pri tejto polohe rezonancia nástroja lepšie preniká telom hráča do stredného ucha.
Kantele od Aura Instruments vychádza z modernejšej verzie nástroja. Pre lepšie prispôsobenie hry pravej ruky je nástroj zrkadlovo otočený. Týmto sa basové struny dostavajú na úroveň palca a vrchné struny na úroveň prstov. Otočenie strún ocenia hlavne gitaristi. Dvanásťstrunové kantele pokrýva rozsah jeden a pol oktávy. Jemožné ho ladiť do rôznych tónin a využívať rôzne diatonické, chromatické, pentatonické a ďalšie ladenia. Na kantele je možné použiť gitarové struny. V nižších polohách hrúbku 14 - 11 a vo vyšších 11 - 9.
V blízkej dobe budú dokončené aj ďalšie nástroje. Jeden z nich, kravik, budete mať možnosť počuť aj vidieť u Strigôňa.
JURAJ GONŠOR