Laboratórium frekvenčnej oscilácie

 

Pred dvomi rokmi úspešne rozbehli vzdelávanie v oblasti elektronickej hudby. Založili školu, v ktorej sa vyučujú lekcie z klubovej tvorby – z jej produkčnej a DJskej časti. Vyučujúcimi v LFO sú Gabanna, Yanko Kráľ, Subtension, Peter Lipa ml. a Pišta Kraľovič.

Skúsenosti z dlhoročného hrania zo slovenských aj zahraničných klubov, znalosti z najnovších technológií, prax so softvérmi aj hardvérmi a nemenej vzácne rady pri produkovaní tanečnej hudby. Pätica známych slovenských producentov a hudobníkov chce odovzdať svoje zručnosti ďalšej generácii. Cieľom je povzbudiť mladé talenty a priniesť povedomie o elektronickej scéne, ktorá je súčasťou globálneho javu a objavujú sa v nej zaujímavé zjavy. Už len tá možnosť posúvať zvuk všetkých dostupných nástrojov na svete. A to v silách iba jedného človeka. Technika posúva hudbou na element, v ktorom každý môže tvoriť, produkovať, nahrávať, vysielať a šíriť svoju tvorbu a zároveň si požičať z nej ďalšiu inšpiráciu. V setoch, ktoré dokážu zachytiť rovnakú emočnú dĺžku pri napojení sa so svojím publikom, ako pri hre na hudobný nástroj. Kurzy sú vhodné aj pre tých, ktorí už majú za sebou nejaké skúsenosti. Dostanú spätnú väzbu na svoju prácu v špičkovo vybavenom laboratóriu – štúdiu, v ktorom si môžu zvečniť výsledok svojej práce. Profesorský zbor chcel takto podať pomocnú ruku svojím žiakom a možno budúcim kolegom.

 

bordacs

Najstarším členom posádky LFO je Gabriel Bordács – veterán ranného hip-hopu známy zo spolupráce s Troskami a prienikom do drum and bassu.

 

docekal

Vekovo najmladší, hodnosťou najstarší je Mário Dočekal alias Subtension, ktorý svojich žiakov učí vytvárať tvrdé podklady z d´n´b razanciou.

 

yanko_kral

Ďalší z hiphopového sveta je Yanko Kral s DJ mixom žánrom old schoolových beatov a urban street music. Tie prináša z klubov aj nočného vysielania zo Slovenského rozhlasu.
 

kralovic_pista

Akademický zbor čoskoro posilnil ešte Pišta Kráľovič z FVLCRM a Nvmeri, ktorého výsledný zvukový prejav je predobrazom modernej elektronickej scény, a klávesista Peter Lipa ml. s názornými ukážkami prepojenia aranžérskych, kompozičných a interpretačných schopností.

 

lipa_mladsi

Svoje postavenie si vydobyli dlhou prípravou a hraním, ako aj zbieraním databáz, kupovaním hudby na vinyloch či v digitálnej forme, navštevovaním koncertov a párty, nadväzovaním medzinárodných spoluprác, nahrávaním setov a skúšanie toho, čo na publikum naozaj zaberá. Práve elektronická hudba je oblasť, v ktorej je potrebné neustále sa vzdelávať a načerpávať nové trendy aj objavovať neznámu hudbu z minulosti. Touto rozhľadenosťou šíria povedomie o kvalite našej tanečnej hudby.

DANIEL HEVIER ml.
 

Článok patrí k časopisu: