Little Richard, divoký kazateľ a legenda rockʼnʼrollu

 

 

       LITTLE RICHARD (5. XII. 1932 - 9. V. 2020) 
 

V sobotu 9. mája 2020 zomrel vo veku 87 rokov jeden zo zakladateľov a najslávnejších veteránov rockʼnʼrollu Richard Wayne Penniman, v hudobnom svete známy ako Little Richard. Úmrtie tohto speváka, klaviristu, skladateľa a v neposlednom rade kazateľa potvrdil magazínu Rolling Stone jeho syn Danny. Životnému príbehu tohto umelca sme sa na stránkach Nového Populáru venovali už v septembri 2018 (v čísle 3 vyšiel v rámci seriálu „Život s kliatbou rockʼnʼrollu“ pod názvom „Kázeň v rytme woodoo“); a tak len dodajme, že Little Richard zomrel po boji s rakovinou kostí a posledné chvíle prežil na rodinnom sídle v Tullahome v štáte Tennessee.

Pritom jeho zdravotný stav strácal na sile viac než desať rokov. V roku 2009 absolvoval operáciu chrbtice, v roku 2013 utrpel infarkt a pred tromi rokmi sa začalo hovoriť aj písať o tom, že je vážne chorý. Vzhľadom k týmto pribúdajúcim a rastúcim zdravotným problémom sa postupne stiahol z koncertných pódií a vystupoval iba príležitostne. V septembri 2013 vo veku 81 rokov ohlásil definitívny odchod zo scény. „Little Richard svojimi vystúpeniami dokázal, že možno hrať o niekoľko úrovní energickejšie a nastavil novú latku, ktorá bola v popovej hudbe do tej doby nevídaná,“ skonštatovali noviny New York Times.

 

 

Zostal po ňom rad veľkých hitov, ale aj povesť jedného z najdivokejších umelcov svojej doby. Na jeho úmrtie reagoval obratom celý svet a k jeho odkazu sa prihlásili mnohé z najväčších hviezd hudobnej scény. Nebolo to pritom pod nejakým náhlym náporom smútku. O tom, akou vplyvnou osobnosťou Little Richard bol, mnohí z tých, ktorí dnes verejne ľutujú jeho odchod, hovorili odjakživa. „Bol to on, kto ma priviedol ku všetkému, čo som kedy urobil,“ uviedol Bob Dylan, ktorý sa podľa vlastných slov „v mladosti túžil stať členom kapely Little Richarda“. A zaspomínal: „Začiatkom deväťdesiatych rokov som s ním hral v Európe niekoľko koncertov. Bol vždy veľkorysý, láskavý a pokorný, ale na pódiu pripomínal dynamit. Stále som sa od neho mal čo učiť. Bol to ten istý Little Richard, z ktorého som bol ohromený ako malý chlapec. Je samozrejmé, že bude žiť večne. Ale rovnako cítim, že časť môjho života odišla spolu s ním.“

S podobnými slovami ľútosti sa pripojil aj frontman skupiny The Rolling Stones, Mick Jagger: „Nenachádzam slová, ktoré by vyjadrili, akým dojmom na mňa pôsobil, keď bol na pódiu. Je neuveriteľné, akú ohromnú a magickú silu vyžaroval. Bol jedinečný... Bol najväčšou inšpiráciou mojej mladosti. Ale jeho hudba má stále rovnakú surovú elektrizujúcu energiu, keď ju počujete dnes, ako tomu bolo v polovici päťdesiatych rokov. Keď sme s ním boli na turné, sledoval som jeho vystúpenie každý večer.“ A dodal: „Publikum dokázal uviesť do stavu absolútneho šialenstva. Bolo to hypnotické, ako cirkevné zhromaždenie.“ A do tretice spevák a klavirista Elton John: „Keď som po prvýkrát počul Little Richarda a Jerryho Lee Lewisa, mal som jasno. Od tej chvíle som vedel, že chcem byť rockʼnʼrollovým klaviristom.“ Súčasne poznamenal: „Hudobne, hlasovo aj vizuálne ma nepochybne najviac ovplyvnili práve títo dvaja. Ich koncerty, ktoré som videl ako tínedžer, boli jednou z najúžasnejších udalostí môjho života.“

 

 

A podobne by sme mohli citovať aj ďalších. Ako svoju inšpiráciu ho uvádzali i The Beatles, ktorí na začiatku svojej kariéry hrali niektoré Richardove piesne a v roku 1962 dokonca robili Little Richardovi „predskokanov“ na jeho niekoľkých európskych koncertoch. Spev Little Richarda, vychádzajúc z gospelových koreňov (pre ktorý boli typické skoky od drsného „čierneho“ hlasu do falzetu), neskôr prevzal Paul McCartney (Little Richard mu pomáhal s technikou spevu). „Boh žehnaj Little Richardovi, jednému z mojich najväčších hudobných hrdinov,“ reagoval na sobotňajšiu smutnú správu aj niekdajší bubeník The Beatles, Ringo Starr. Paul McCartney po správe o jeho úmrtí na sociálnej sieti priznal: „Little Richard mi vletel do života, keď som bol tínedžer. Inšpiroval ma v mnohom, čo som neskôr robil.“

Za svoj idol Little Richarda považovali aj také rockové ikony ako James Brown, Rod Stewart, Otis Redding, Michael Jackson, AC/DC či v neposlednom rade Elvis Presley. Geniálny gitarista Jimi Hendrix dokonca Richardovi vďačil za priamy osobný vplyv: v rannej mladosti, ešte pred odchodom do Anglicka a nástupom na krátku hviezdnu dráhu, bol nejaký čas gitaristom jeho sprievodnej kapely. „Od 50. rokov Little Richard stelesňoval ducha novej americkej hudby, a to nielen ako interpret a skladateľ, ale aj jeho javiskovým prejavom či štýlom obliekania. Svojim umeleckým prejavom vytvoril rockʼnʼrollovú šablónu, ktorú nasledovala celá generácia. Pesničky Little Richarda sa stali súčasťou rockʼnʼrollového kánonu, pričom vlastné verzie v priebehu desaťročí hrali všetci od Everly Brothers po The Kinks a od Creedence Clearwater Revival cez Elvisa Costella až po Scorpions, zhŕňa časopis Rolling Stone, ktorý považuje Little Richarda „za interpreta s masívnym vplyvom na vývoj populárnej hudby“. 

 

 

Dodajme, že inšpirovaní Little Richardom boli aj Queen, Eric Clapton, Bruce Springsteen alebo Deep Purple. Steven Van Zandt, gitarista E Street Bandu Brucea Springsteena, na Twitteri napísal: „Rockʼnʼroll spopularizoval Elvis. Chuck Berry bol rozprávač. Little Richard zase archetyp.“ David Bowie (*1947 – †2016) – ktorý, podobne ako Prince (*1958 – †2016), miloval Richardovu výraznú pódiovú šou spojenú s androgýnnou vizážou a silným líčením – dokonca raz zdôraznil, že „bez Little Richarda by som sa nikdy nestal muzikantom“. Jimmy Page, bývalý gitarista Led Zeppelin, sa nechal počuť: „Boli to skladby Little Richarda, ktoré formovali rockʼnʼroll. Prívlastky Little Richarda „inovátor“ či „architekt rockʼnʼrollu“ hovoria za všetko. Bol prvou veľkou hviezdou rodiaceho sa žánru, ktorý zmenil tvár hudby. „Veľa ľudí ma volalo architekt rockʼnʼrollu. Ja by som si tak nepovedal, ale asi to tak bolo,“ tvrdil Little Richard, muž, ktorého energické koncerty boli mimoriadne populárne. „S muzikou pracoval po svojom. Dával jej osobitú tvár, dravosť aj nadhľad a jeho divadelný prístup k vystupovaniu dal základ rockʼnʼrollu a v podstate aj rockovej hudbe. S takou energiou vtedy nikto iný, snáď s výnimkou Jerryho Lee Lewisa, nevystupoval, bol pódiový excentrik. Jednoduché slová v priamočiarych piesňach pre dospelých spieval, ako by to bola poézia,“ písali české Lidové noviny.

 

 

Kariéra Little Richarda bola priebežne narušovaná jeho nevyrovnanosťou v náboženskom slova zmysle. Už v mladosti mal okrem hudby ambície v pastoračnej službe, ktorá si vtedy s „diabolským“ rockʼnʼrollom príliš nerozumela. Po prvýkrát z hudobnej scény odišiel už v roku 1957 a následne sa v rôznych etapách svojho života vracal na jednu či na druhú stranu. Až v relatívne pokročilom veku dospel k názoru, že obidve svoje tváre môže navzájom podporiť a v rámci svojich koncertov nechal členov svojho tímu rozdávať medzi publikum náboženské knihy a letáky. Tak ho zažil 13. júna 2005 vo veľkej sále pražskej Lucerny aj sám autor článku. „V piesňach Little Richarda sa ako častá téma objavoval konflikt medzi takzvanou božskou a diabolskou hudbou,“ pripomenuli britské noviny The Guardian. Sám Little Richard sa v roku 2009 vyjadril: „Aj keď spievam rockʼnʼroll, Boh ma stále miluje. Som rockʼnʼrollový spevák, ale stále som tiež kresťan. Podľa jeho slov rockʼnʼroll vytvoril kombináciou blues a boogie-woogie. „Začal som spievať rockʼnʼroll dávno predtým, než som ho predstavil na verejnosti. Skôr som to neurobil, pretože som sa bál, že ho nikto nebude mať rád. Potom sa však moja hudba stala populárnou, pretože sa zapáčila bielym poslucháčom,“ uviedol pre už citovaný magazín Rolling Stone, ktorý ho v roku 2010 zaradil na ôsmu priečku v rebríčku najvýznamnejších umelcov všetkých čias. Dodajme, že Little Richard má na svojom konte viac ako 50 albumov a kompilácií, posledný z albumov „Southern Child“ vyšiel v roku 2005. V roku 1986 ho uviedli do Rockʼnʼrollovej siene slávy a v roku 1993 dostal Cenu Grammy za celoživotné dielo.

„Hoci médiá vo všeobecnosti prisudzujú titul ,King of rockʼnʼroll Elvisovi Presleymu, skutočným kráľom rockʼnʼrollu bol práve Little Richard, ktorý ho svojimi skladbami, originálnym speváckym prejavom a showmanstvom doslova definoval,“napísal v nekrológu Little Richarda slovenský bluesman a priekopník bigbítu v Československu Peter „Bonzo“ Radványi. „Taký ako Little Richard tu už nikdy nebude,“ znel status Keitha Richardsa, ďalšieho člena The Rolling Stones. Česť Tvojej pamiatke, Little Richard!

 

ANDI RAY HAVERDA

 

Článok patrí k časopisu: