Značku Marshall asi nie je treba nikomu predstavovať. Asi neexistuje viac známa značka gitarových aparátov, ktorá za desaťročia ovládla všetky pódiá, od malých klubov po tie najväčšie arény. Ten charakteristický zvuk Marshallov nielen začal celú novú kapitolu rockovej muziky, ale aj ďalej ovplyvňoval celý jej vývoj, predovšetkým jej britskej a európskej vetvy. Zosilňovače Marshall si však obľúbili aj americkí hudobníci, asi len ťažko si vieme predstaviť trebárs Hendrixa, Slasha, Zakka Wyldea, či Joea Satrianiho bez týchto aparátov. Počas vývoja vzniklo viacero sérií a modelových radov, ktoré sa viazali s konkrétnou hudobnou érou, a kopírovali vtedajšie požiadavky hráčov na zvuk gitary. Od prvých „štvordierových“ JTM a JMP (Plexi) cez sériu JCM-800, Silver Jubilee, JCM-900, DSL (Dual Super Lead), TSL (Triple Super Lead), rôzne limitované výročné série a signature modely známych gitaristov, až po aktuálne vyrábané typy.
Dnešná produkcia firmy Marshall sa rozdelila v podstate na tri prúdy. Prvým sú reissue modely, teda v minulosti veľmi obľúbené a dodnes vyhľadávané zosilňovače, ktoré sa pre veľký záujem opäť vrátili do výroby (i keď s istými drobnými vylepšeniami). Sem patrí napríklad stará dobrá „osemstovka“ model 2203, ktorá sa opäť vyrába, ale na rozdiel od pôvodnej verzie už má efektovú slučku a zopár drobných zmien v zapojení a mechanickom prevedení, ktoré zvyšujú spoľahlivosť. Potom je tu ďalšia „Studio“ vetva, ktorá zahŕňa najtypickejšie modely, ale v zmenšenom prevedení s nižšími výkonmi. Sem patrí Studio Vintage (mini Plexi), Studio Classic (mini JCM-800) a Studio Mini Silver Jubilee – všetko 20W verzie týchto ikonických ampov, ktoré majú k tomu možnosť prepnúť výkon aj na 5W pre uľahčenie nahrávania v štúdiu, či rozumnú hlasitosť pri cvičení. A potom je tam tretia vetva, aktuálne modely. Sem patria entry level aparáty (séria Origin), modely „strednej triedy“ série DSL, a potom je tu „high end“ séria JVM.
JVM séria sa koncepciou trochu vymyká tradičnému prístupu Marshallu, kde každý model zosilňovača mal svoj typický charakter zvuku a bol tým určený do istého konkrétneho žánru (napríklad JTM pre 60‘s, Plexi pre klasický rock, Bluesbreaker pre blues, JCM-800 pre 80‘s rock a heavy metal …) . Tieto aparáty sú skôr celkom vydareným pokusom o „allrounder“, teda o viacúčelový aparát schopný pokryť zvukovo prakticky celé portfólio typických zvukov Marshall. Cieľom bola zvuková flexibilita, rovnako ako ľahká ovládateľnosť v kontexte živej hry a schopnosť hrať v širokom rozsahu hlasitostí stabilne kvalitný sound. JVM modely sa vyrábali najskôr iba v štvorkanálovej 100W verzii (hlava i kombo), neskôr však prišli aj zjednodušené dvojkanály (v 50W aj 100W prevedení, tiež hlavy aj kombá), ktoré však ponúkajú rovnaký rozsah zvukov a porovnateľnú výbavu. A práve dvojkanálový 50W 1x12 model komba bol predmetom dnešného testu.
Kompletný rozsiahly test Michala Kyseľa si môžete prečítať v časopise Nový Populár 2/2024