Aj v malej krajine ako je Slovensko sa hudba hýbe v cykloch. Posledné tri roky priniesli záplavu novej hudby a čo je potešujúce, zároveň pestrej a na vysokej úrovni. Pozrite si krátky prehľad toho, čo nás v poslednom čase zaujalo nielen na koncertoch. S niektorými ste sa mohli stretnúť na webe mojamuzika.sk, kde sme publikovali rozsiahle rozhovory, prípadne boli hosťami nášho podcastu. Na niektorých sa zameriame práve na jeseň.
I am planet
Patrik Korinok, rodený Michalovčan, dlhodobo žijúci na Liptove vydal v apríli tohto roka silný album „Záznamy ticha“ inšpirovaný Liptovom a tvorbou liptovského maliara Zoltána Palugyaya, ktorý patrí spoločne s Jankom Alexym a Milošom Alexandrom Bazovským k zakladateľom slovenskej moderny (zahynul tragicky v roku 1935 na Ďumbieri). K Palugyayovi má hudobník ako vyštudovaný výtvarník veľmi blízko z rôznych dôvodov. A keďže album vznikal počas covidového obdobia, kedy sa nedalo nikam chodiť a médiá boli plné negatívnych informácií, cítil autor potrebu stíšiť sa duševne aj fyzicky. „Tieto dve roviny definujú „Záznamy ticha“. Už pred covidom som sa zaoberal maliarom Palugyayom a tým, že bol covid, začal som sa viac vnárať do prostredia Liptova, do prostredia, v ktorom žijem a viac sa zaujímať o tohto autora. Povedal som si, že bude fajn, ak nový album venujem tejto významnej osobnosti. Jednotlivé skladby sú odkazom na miesta, kde tvoril alebo na jeho jednotlivé obrazy. Palugyay maľoval väčšinou hory, dediny, Tatry a keďže príroda je tichom sama o sebe, prišlo mi logické to spojiť týmto spôsobom. Je to autor, ktorý si zaslúži väčšiu pozornosť,” hovorí v Patrik Korinok, ktorého tvorbu nájdete pod hudobným pseudonymom I am planet.
Waterbased
Slovenské duo Waterbased zaujalo hneď prvým singlom „Flamed“, ktorý bol zaradený do rotácie éteru Rádia_FM a objavil sa aj medzi nomináciami na Radio_Head Awards 2020. Projekt založila Júlia Mihalyiová v roku 2019 v Kodani, kde vtedy žila 7 rokov. Spoločne s Ľubom Krajniakom, z vtedajšej kapely Fúzy Múzy, intenzívne tvoria od začiatku tohto roka a pripravujú debutový album. V textoch sa Júlia venuje osobným zážitkom ale aj úvahám nad spoločnosťou a budúcnosťou. V tvorbe Waterbased je najsilnejším prvkom elektrická gitara a rôznosť jej podôb. Počas listening session na aktuálnom ročníku festivalu Sharpe zaujali zahraničných hudobných profesionálov hneď svojím názvom (water based - skladať sa z vody). Zároveň aj tvorbou a koncertom. „Žila som na Novom Zélande. Nadchlo ma more a tak som si spravila potápačský kurz. Voda tvorí veľkú časť ľudského tela a to ma inšpirovalo, že aj my ľudia sme water based“.
Homes
Na počiatku bola hudba, až po nej prišlo slovo. Aspoň v prípade slovenského pesničkára a producenta menom Homes, ktorý začínal ako inštrumentálny projekt. Popri tom produkoval skladby pre rôznych popových a rapových interpretov, za zmienku stoja kolaborácie s Benom Cristovaom či Kontrafaktom. Čoskoro vydal prvé spievané skladby, ktoré ho definitívne ukotvili v speve. Pôsobí sólovo, pretože chce byť stopercentne zodpovedný za svoju tvorbu. “Zároveň aj za to, čo sa deje, keď hrám, vytváram intímnu atmosféru pre seba aj pre ľudí. Keď si sám pesničkár na pódiu, musíš dať emóciu sám za seba a nemôžeš sa opierať o nikoho iného. Môže tam byť huslista, ale celé to stojí na tebe.” K spoluprácam s inými interpetmi hovorí: “Bol to zaujímavý rok, nechcelo sa mi robiť sólové veci, netlačím na to. K spoluprácam sa uchyľujem, keď sa mi nechce robiť môj žáner. Poviem si, poďme robiť niečo iné, rap alebo pop, na tom nezáleží. Vznikli ďalšie nové spolupráce, ktoré ešte len vyjdú von.” Na jeho ostatnom EP „Neha“ je dominantná akustická gitara. Je mu blízky prstový spôsob hrania (fingerstyle), ale dôležitejšie bolo naučiť sa spievať. Teraz to mieša podľa pocitu na svojich vystúpeniach.
Fokular
Od hudobníka so pseudonymom Fokular, známeho tiež ako bubeníka doom/stoner/sludge dua Möbius, môžete očakávať ťažkotonážne beaty a poriadne hustú atmosféru. Ide o surovú hudbu obnaženú na kosť, ktorá nás napĺňa bežnými pocitmi zúfalstva, nastoľuje otázky spolupatričnosti a poskytuje priestor na kontempláciu. Michal Jandzík aka Fokular tieto pocity komunikuje formou prevažne inštrumentálnej hudby s mohutným, valivým zvukom, ktorý však v sebe okrem napätia a hrozby nesie aj niečo éterické a krehké. „Prirodzene som prešiel od metalu k punku, počúval som veľa elektronickej muziky a to sa vo mne prepojilo.“ Fokularova tvorba má špecifickú atmosféru aj zvuk. „Produkujem pre seba. Je to vyjadrenie mojich pocitov z frustrácie z tohto sveta.“ Napriek tomuto tvrdeniu Fokular plánuje tiež spolupráce s inými hudobníkmi.
KOPA - Pavol Kovaľ
Spevák kapely Akustika vydal pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia sólový album s názvom „Pozerám do výšky“. Obsahuje dvanásť slovenských piesní. „Sú to veľmi osobné piesne a fanúšikovia ma objavia v úplne inej polohe ako to bolo v Akustike. Nie je to reggae, ale sú to melancholické aj smutné pesničky. Táto hudba je na posedenie a počúvanie. Je predovšetkým o textoch, aj keď je veľmi bohatá po hudobnej stránke“, hovorí spevák o svojej sólovke. „Pozerám do výšky“ nahrával Prešovčan v domácom štúdiu svojho kamaráta Martina Sejka, ktorý je veľkým podporovateľom tunajšej hudobnej scény. Basgitaru a kontrabas nahral Tomáš Durkáč (Akustika, Heľenine Oči), bicie Filip Činčala (Akustika), gitary Miloš Humeník (HPDB), akordeón Peter Sabol, klavír Martin Husovský (Komajota, The Ružbachs) a trombón Gregor Chalupecký (Akustika, koncertný člen Heľenine Oči). Vokály naspievali Stanka Kašperová, Marianna Bódy, ktorá takisto otextovala polovicu piesní na albume a jedným textom prispela tiež Kika Medvecká.
Babora Repková, 7 PM
Rodáčka zo Strej Ľubovne, Barbora Repková má zložených štyridsať vlastných skladieb. Zatiaľ čo single „Fantazma“, „Časopriestor“, „Vrany“ a „Maľujem vlastnú tvár“ vydala sólovo a čoskoro budú súčasťou EP, ktoré produkuje Dominik Štoff z King Shaolin, medzičasom založila kapelu 7 PM s gitaristom Jánom Kmecom a bubeníkom Adamom Klobušníkom. Aktuálne robia na spoločných veciach, pilujú koncertný program a zbierajú prvé spoločné koncertné zážitky. „Mám rada melancholickú hudbu, napriek tomu, že som veselý človek. Keďže mám blízko k divadlu veľmi ma láka monodráma, ktorú chcem pretaviť do hudobnej tvorby.“ Sama si píše texty a netají sa tým, že má rada slovenčinu. Začala ako samouk na gitare a vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Prešovskej univerzite.
God and Eve
God and Eve, teda Eva Sajanová a Richard Grimm zaujali v úvode roka debutovým EP „The Creation“, ktoré vydalo Slnko records. V lete postavili plnohodnotnú kapelu, s ktorou si odkrútili premiéru na festivale Pohoda on the ground. Ich hudba je ťažko zaškatuľkovateľná. Cítiť v nej vplyvy od klasiky, čomu sa samotní hudobníci čudujú, pretože nemajú klasické vzdelanie, po progresívny rock. Ich hudba v sebe nesie inštrumentálny nadhľad, autorský humor aj akúsi jemnosť. Svojský pohľad na tvorbu majú obaja a vďaka spoločnej symbióze dokážu nápady toho druhého rozvíjať do komplexných skladieb. Priznávajú, že sa v hudbe hľadajú, preto skúšajú rôzne polohy, čoho dôkazom je šesťskladbová nahrávka „The Creation“.
Lash & Grey
Debutový album „Sleepin’ With The Lights On“ zbystril pozornosť nejedného fanúšika kvalitnej hudby. Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý prichádzajú po roku s novou platňou „Blossom Of Your World“, ktorý je ešte pestrejší a bohatší vzhľadom na hudobné obsadenie. „Myslíme, že sa nám podarilo posunúť ďalej v mnohých ohľadoch a naše pozvanie na spoluprácu prijali aj zvučné mená svetovej hudobnej scény. Na albume hrajú Brandon Combs, Bryan "B Dub" White, ktorí sú v muzikantských kruhoch známi, pretože spolupracovali s menami ako Stevie Wonder, John Legend, či Leon Bridges. Veľmi nás potešila možnosť spolupracovať s Vladom Mellerom, ktorý robil mastering albumu v USA. Poslali sme mu našu hudbu a nové nahrávky a on nám okamžite veľmi pekne odpísal, že chce s nami ihneď spolupracovať a že sme ho ako rodáka zo Slovenska príjemne prekvapili. Takže máme obrovskú radosť, že človek, ktorému prešli cez ruky skladby Pink Floydu, Michaela Jacksona, Paula McCartneyho, Red Hot Chilli Peppers a mnohých ďalších obrovských mien hudobného sveta, pracoval aj na našej hudbe. Na albume sa objaví́ aj David Hodek, Roland Kánik, S.V.A. Trio, Jan Jakubec, Jan Aleš a Roman Vícha.“
EDO KOPČEK
www.mojamuzika.sk