V termíne január - marec 2020 môžete vidieť v Múzeu obchodu v Podunajských Biskupiciach tieto kapely: Ghalia & Mama´s Boys (USA/BEL - Bluesrock), Bywater Call (CAN – Soul/Blues), Blindstone (DK –Bluesrock) + LEF (SK/FR – Progressive/Psychedelicrock), Smooth Hound Smith (USA – Americana/Blues/Folkrock), Stu Hamm Band (USA – Progressiverock), SUSU (USA –Bluesrock/Soul)
23.1. – Ghalia & Mama´s Boys (USA/BEL - Bluesrock)
Ghalia, vlastným menom Ghalia Vauthier (známa aj ako Ghalia Volt), rodáčka z Bruselu je bluesová speváčka a skladateľka, ktorá v posledných šiestich rokoch vystupovala, ako sólová umelkyňa, ale aj ako šéfka domácich skupín Ghalia &The Naphtalines a Voodoo Casino, s ktorou vydala v roku 2016 svoj prvý album „Have You Seen My Woman?“ Samozrejme, že ju lákali veľké americké mestá, ako Chicago, Memphis, Nashville a St. Louis. Najmä v poslednom sa jej podarilo spolupracovať s tamojšou bluesovou spoločnosťou a jej skladbu „Let The Demons Out“ nahrala a umiestnila na kompiláciu speváčka Renee Smith. Na jar v roku 2016 sa stretla v bluesovej „Mekke“, v New Orleans, so skupinou Johnny Mastro & Mama´s Boys (v Múzeu vystúpili v tom istom roku), takto vznikli prvé nahrávky v St. Amant v Louisiane a názov novej skupiny už so speváčkiným menom. Nahrávky vydal hneď v nasledujúcom roku známy bluesový entertainer Thomas Ruf pod názvom titulnej skladby „Let The Demons Out“. Ghalia vydala v tomto roku úplne čerstvý album Mississippi Blend, na ktorom môžeme počuť také mená, ako, Cedric Burnside, Watermelon Slim, Lightnin´ Malcolm, alebo Cody Dickinson. Samotná kapela Johnnyho Mastra vznikla v roku 1994 v Long Beach v Californii. Neskôr koncertovala najmä v bluesových kluboch v Los Angeles. Stali sa domácou kapelou slávneho klubu „Babe´s and Ricky´s Inn“ a práve majiteľka Laura Mae „Mama“ Gross im vymyslela názov. Skupina hrá typické ťažkotonážne, harmonikou poháňané chicágske blues a po viacerých personálnych zmenách pôsobí v súčasnom zložení: Johnny Mastro – harmonika, spev, Smokehouse Brown – gitara, Dean Zucchero – basgitara a Christophe Gaillot – bicie. Muzikanti sa v súčasnosti pohybujú v New Orleans v štáte Louisiana. Majú na konte už 10 albumov (a 5 EP) od prvého „Round Wound“ z roku 1997 až po live album „Boogie In Bremen“ z roku 2016.
29.1. – Bywater Call (CAN – Soul/Blues)
Skupina vznikla v Toronte z iniciatívy speváčky Meghan Parnell a gitaristu Daveho Barnesa v roku 2017. Pribrali ešte bubeníka Brucea McCarthyho, basgitaristu Mikea Mausela a klávesáka Alana Zamitisa a mohlo sa začať. V roku 2018 ešte „pribalili“ dychovú sekciu – trumpetistu Stephena Dytea a tenorsaxofonistu Juliana Nalliho a cesta po torontskej scéne, ako aj po kanadských festivaloch úspešne napredovala. Len úplne nedávno, 22. novembra minulý rok prišiel na svet prvý eponymný album. Kapela na ňom ponúka zmes tradičného blues, soulu a rocku s dotykmi New Orleans, Alabamy, Ontária s viditeľnými vplyvmi mien, ako The Band, Duane Allman, Aretha Franklin, Otis Redding, či Elmore James. Koncert v múzeu je súčasťou ich vôbec prvého európskeho turné, zloženého z 39. koncertov v Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku a v Podunajských Biskupiciach.
10.2. – Blindstone (DK –Bluesrock) + LEF (SK/FR – Progressive/Psychedelicrock)
Skupina vznikla v roku 2002 v meste Thisted na severe Dánska. Ide o plnokrvné bluesrockové power trio, ktoré po viacerých zmenách ustálilo svoje zloženie na: Martin J. Andersen – gitara a spev, Jesper Bunk – basgitara a Sigurd Jǿhnk – bicie. Skupina má za sebou už 8 albumov, od prvého „Manifesto“ z roku 2003, až po posledný „Blues – O – Delic Celebration – A Tribute To The Blues“ z roku 2017, ktorý je akousi poctou blues, spracovaním skladieb velikánov, akými sú napríklad všetci traja gitaristi s priezviskom King, ZZ Top, Leslie West, Guitar Shorty, Peter Green, alebo Jimi Hendrix. Skupina nahráva výhradne u New Yorkského vydavateľstva zameraného na gitarovú hudbu „Grooveyard Records“.
Skupina LEF existuje iba od jesene roku 2016, vznikla tak, že rytmická sekcia (mimochodom v tomto roku oslavujúca 34 rokov spoločného hrania) - basgitarista Jožo Hladný a bubeník Marcel Juck (Bizarre, Laktibrada, Loveblade, Young Blood, Tornádo Lue) po rozchode s gitaristom Petrom „Krokom“ Modranským, oslovili svojho starého spoluhráča z kapely Loveblade, gitaristu Noela Philipponnata z juhofrancúzskeho Montpellieru na obnovenie spolupráce. Zostava bola doplnená o druhého gitaristu Dávida Vasila a mohlo sa začať slobodne tvoriť. Hudba skupiny vychádza z prístupu k rockovej hudbe niekedy v 70. rokoch, ale nevyhýba sa vplyvu progresívneho rocku, blues, či fusion music.
13.2. – Smooth Hound Smith (USA – Americana/Blues/Folkrock)
Zoskupenie založila v roku 2012 v Nashville v štáte Tennessee, vo štvrti East, manželská dvojica muzikantov. Sú to gitarista, spevák, banjista a harmonikár Zack Smith a speváčka a perkusionistka Caitlin Doyle – Smith. Ich hudba predstavuje modernú interpretáciu starého blues, soulu, či rock´n´rollu, ktorá vychádza z tradície hrania na priedomí (front porch), či hrania na tancovačkách v starých černošských krčmách (juke joint). Kapela má za sebou tri albumy. Prvý, eponymný z roku 2013, druhý „Sweet Tennessee Honey“ z roku 2015 a minuloročný „Dog In A Manger“. Koncert v múzeu je súčasťou európskeho turné zloženého z 22 koncertov v Španielsku, Anglicku, Nemecku, Holandsku, Dánsku a po jednom v Poľsku, Rakúsku a Podunajských Biskupiciach.
25.2. – Stu Hamm Band (USA – Progressiverock)
Stu Hamm, 59 ročný rodák z New Orleans v štáte Louisiana je rockový basgitarista „par excellence“, známy najmä spoluprácou s tromi výnimočnými gitaristami – Stevom Vaiom, Frankom Gambalem a Joe Satrianim, s ktorými vytvoril niektoré ich ťažiskové nahrávky. Svoje detstvo trávil v meste Champaign v štáte Illinois. Tu začal študovať hru na basu a piano. Neskôr študoval na Berklee College of Music v Bostone, kde sa zoznámil so spomínanými dvoma gitarovými virtuózmi. Začal s nimi nahrávať a pridal k nim aj Franka Gambaleho, ktorý mimochodom v múzeu vystúpi v apríli. Sám nahral zatiaľ 8 sólových albumov, od prvého „Radio Free Albemuth“ z roku 1988, až po posledný „The Diary Of Patrick Xavier“ z roku 2018. S Frankom Gambalem nahral 4 albumy. Prvý „The Great Explorers“ v roku 1993 a posledný „GHS3“ v roku 2003. S Joeom Satrianim zasa 7 albumov, od prvého „Dreaming # 1“ z roku 1988 až po posledný “Live In Paris: I Just Wanna Rock“ z roku 2010. So Steve Vaiom hral na 4 albumoch, od prvého „Flex – Able“ z roku 1984 až po posledný „G3 Live In Concert“ z roku 1997. Stu sa objavuje aj na albumoch ďalších veličín, ako Richie Kotzen, alebo Michael Schenker. Usporadúva časté workshopy a vydal 4 inštruktážne videá. V súčasnosti je vyznávačom basgitár značky Warwick aj keď v minulosti hral aj na značkách Fender a Washburn. Používa zosilňovač Markbass STU AMP 1000 a struny GHS Bass Boomers. V múzeu s ním vystúpia ešte 27 ročný bubeník Felix Dahmler z Hamburgu, ktorý vyštudoval Drummer's Collective v New Yorku a nahrával s mnohými slávnymi hudobníkmi, ako Dan Patlansky, Marcus Deml, alebo Gary Campbell. Na gitaru bude hrať 55 ročný Torsten De Winkel z Frankfurtu, ktorý hrával aj s takými osobnosťami, ako Pat Metheny, Alphonse Mouzon, Michael Brecker, alebo Billy Cobbham. Mimochodom Stuart už v múzeu vystúpil v roku 2015 v zostave s gitaristkou Jenifer Batten (Michael Jackson) a bubeníkom Craigom Blundelom. Tohtororočné európske turné je zložené z 19. koncertov v Grécku, Fínsku, Dánsku, Nemecku a po jednom v Rakúsku, Poľsku, Litve, Lotyšsku, Švédsku, Holandsku, Francúzsku a Podunajských Biskupiciach.
10.3. – SUSU (USA –Bluesrock/Soul)
Skupina vznikla len minulý rok v New Yorku. Ide o unikátny septet, kde sú frontmankami až dve ženy – speváčky. Kapelu dali do kopy Liza Colby z The Liza Colby Sound (v múzeu vystúpili minulý rok) a Kia Warren z Revel In Dimes. Liza Colby sa zrejme narodila, aby sa stala „Kráľovnou Rock´n´Rollu“. Na jej hudbu a prejav upozornil jej manžel a dal dokopy aj skupinu. Jej veľkými vzormi boli The Equals, Little Richard, Tommy James, The Groundhogs, či The Yardbirds. Kia Warren, rodáčka z New Yorku, spievala v kostole už od 8. rokov a v 10. začala písať pesničky. Obidve predstavujú vysoko energetickú bombu, vychádzajúcu jednoznačne z černošských, soulových a bluesových tradícií so silný rockovým nábojom. Hrajú hudbu s výrazným „New York City“ feelingom. Zostava SUSU vystúpi v Európe po prvý krát. Pre poslucháčov majú pripravené debutové EP „Panther City“.
MARCEL JUCK