WI AUDIOLINK PRO * kompaktný bezdrôtový stereo systém (test)

 

Wi Audiolink Pro je prenosný, digitálny, bezdrôtový stereo audio systém s dvojcestnou USB 2.0 bezdrôtovou konektivitou.

 

 

            Čo už môže byť na vysielačke zaujímavé alebo novátorské!? Takúto otázku som si sám položil, keď som sa dostal k novému zariadeniu, pre mňa zatiaľ menej známej firmy Wi Digital Systems. „Učíme sa celý život“ a „nikdy nehovor nikdy“. Tieto dve múdrosti sa mi hneď pripomenuli v reálnom živote. Mám samozrejme svoju vysielačku už dávno. Kúpil som si vtedy veľmi solídny výrobok Beyerdynamic, ktorý mi slúži už cez desať rokov, a tak som vedel, že budem mať novinku s čím porovnať. Staršia koncepcia s novou, analóg verzus digitál, no a do toho aj porovnanie s káblom. Ešte spomeniem, že pred dvanástimi rokmi moja vysielačka stála vtedy úctyhodných 31000Sk! Dnes testované zariadenie 229€.

 

 

Prvý dojem - malé a praktické

 

            Prišiel mi neuveriteľne malý balíček. Ale naozaj neuveriteľne malý! Pôvodne som si myslel, že poslali omylom z firmy len prijímač, ale veď uvidíme! V malinkom balíčku bolo všetko. Vysielač, prijímač, všetky možné káble a nič viac! Žiadny adaptér, žiadny sieťový kábel. Znovu som si myslel, že omyl, ale nie. Dve miniatúrne zariadenia, veľkosti zapaľovača majú integrované batérie a cez USB portál sa len napájajú z počítača podobne, ako napríklad telefón. Nesmierne praktické! Najväčšia otrava na vysielačke je principiálne ďalší sieťový kábel k prijímaču a celkovo umiestnenie prijímača, ktorý má zväčša rozmery, ktoré nesedia na žiadne kombo a všade mierne zavadzajú - niekde trčia alebo rovno padajú. Toto položíte hocikde a vzhľadom na zanedbateľnú hmotnosť a rozmery môže byť naozaj hocikde!

 

 

Áno, bezdrôtový systém, ale nielen to

 

            Poďme ale k samotnému zariadeniu. Celé je to stereo a dokáže aj ďalšie príjemné veci. Signál si zvolíte pomocou tlačidla Mode - stereo či mono vstup alebo mono preamp. Vysvetlím. Mono preamp je normálna funkcia gitarovej vysielačky. No a tu je ďalšia zaujímavosť a výhoda - môžete si prepnúť buď linkový signál, alebo nástrojový priamo
z gitary! Ono to funguje aj ako nástrojový predzosilňovač. Vie poslať aj stereo signál. Týmto ale výhody a možnosti zďaleka nekončia. Použitie ako in-ear systém ma už ale dostalo úplne. Signál z pultu alebo vlastne akéhokoľvek zvukového zariadenia pošlete do vysielača, do prijímača pripojíte na malý jack slúchadlá a máte in-ear systém! Veľká väčšina firiem, ktoré vyrábajú in-ear systém má impedančný výstup nastavený na nimi vyrábané špeciálne slúchadlá, aby ste si logicky kúpili ich výrobky. Wi Digital išlo aj v tomto zákazníkom naproti a ich systém funguje na bežné slúchadlá, čo im veľmi chválim. Vyrábajú a ponúkajú svoje produkty ľuďom, ktorí chcú mať in-ear systém naozaj na profesionálnej úrovni, ale fungovať sa dá aj s bežne používanými slúchadlami.

 

            Bežné vysielačky majú vo svojej výbave aj reguláciu vstupnej a výstupnej hlasitosti. Býva však vo forme malých trimerov, ale aby ste sa k nim dostali musíte napríklad vybrať batériu, čiže v reálnom čase sú väčšinou komplikovane ovládateľné. Tu sú aj vstupné aj výstupné hlasitosti priamo na ovládacom paneli a zaujímavé je, že keď pridáte hlasitosť na vysielači, zvýši sa presne tak isto aj na prijímači, výborný nápad a praktické!

 

Zabudol som vlastne opísať, aké sú na zariadení ovládacie prvky a ako fungujú. Na vysielači sú tlačidlá Power a Mode. Prvým sa prístroj zapne a vypne, druhým sa vyberá buď linkový alebo mikrofónový signál. Signalizáciu, v akom móde zariadenie pracuje, obstaráva LED kontrolka, ktorá keď bliká namodro v pomalých intervaloch tak je funkčný mono preamp, ak bliká rýchlo tak mono linka a ak dvojito, tak stereo linka. Potom sú tu dva veľké ovládače hlasitosti a tlačidlo Link, ktorým sa zariadenia párujú. Nič viac tam nie je, ale čo je lepšie, nič viac ani netreba! Vzadu je plechový držiak, ktorým si zariadenie upevníte na opasok, či gitarový pás a zboku USB vstup pre nabíjačku. Integrovaná batéria vydrží podľa výrobcu 4 hodiny nepretržitého vysielania. Prax mi ale ukázala, že vysielač vydrží 5 hodín a prijímač dokonca 7 hodín! Nabíja sa dvojitým káblom z príslušenstva. Nabíjanie trvá približne dve hodiny a podľa mojej skúsenosti je ideálne používať vysielačku čím viac nabitú. Pri konci životnosti batérií sa mi zdalo, že signál stráca mierne na kvalite. Ale to naozaj pri konci životnosti o štvrť hodinku sa batérie vybili úplne.

 

Pri nahrávaní televíznej relácie je prostredie doslova zamorené signálmi. Kamery mikrofóny, svetlá, zvuk! Jasné, že som si zobral aj kábel, ale nebolo treba. Vysielačka zvládla všetko úplne bez problémov - dve relácie trvajúce spolu 4 hodiny plus skúšky - a baterky zvládli aj toto.

 

 

Testované naživo

 

            Skúsenosť zo živého hrania na veľkom pódiu so svetlami s inými vysielačkami ma zaujímala samozrejme tiež. Dopadla takisto dobre. Jediná maličkosť mi vadila, a to krátky káblik z vysielača do gitary, lebo ja si gitary mením, tak potrebujem, aby bol káblik dlhší, ale keďže to je obyčajný veľký a malý jack kábel, tak to nie je žiadny problém. A tým, že som mal krátky kábel tak sa mi aj zatlačila hlasitosť na vysielači, ale ako hovorím, je to len vec výmeny a problém odstránený! Ale zvuk, teda farba bez počuteľnej zmeny a možno trošičku slabší signál, ale to je zas vec nastavenia aparátu a citlivosti vstupu. Svetlá a iné vysielačky neovplyvnili prenos ani v najmenšom. V štúdiu zariadenie nebude používať pravdepodobne nikto a naživo som nenašiel problém, čo môžem potvrdiť s kľudným svedomím. Na druhé hranie sme použili ako in-ear systém. Nie som spevák, a tak môžem len zreprodukovať slová speváčky, ktorá celé hranie používala na obyčajné slúchadlá od telefónu – „ja si to tiež kúpim“. Myslím, že aj to je názor!

 

            Zariadenie čulo komunikuje aj s modernou technikou tabletov a telefónov. Toto síce nie je úplne moja parketa, ale široko sa o takomto využití v návode zmieňuje výrobca, pre dyslektikov aj s obrázkami.

 

 

Záver a hodnotenie

 

            Čo napísať na záver? Väčšinou sa hodnotia klady a zápory výrobku. Medzi zápory snáď len ten krátky káblik od vysielača, ale aj to len pre mňa. Lepšie by som označil vypínač, lebo je rovnaký ako prepínač linkového signálu, vyriešil som farebnou mini nálepkou. Klady sú profesionálne použitie, či na koncerte, či v televízii pri živom hraní. Kladom je aj využitie s počítačom a telefónom. Určite aj cena, balenie a rozmery a úplná „bezšnúrovosť“. Naozaj vydarený produkt, všetka česť!

 

DUŠAN GIERTL

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 229 €

Článok patrí k časopisu: