O fenoméne BUSKING s „českým Edom Sheeranom“ Jakubom Ondrom

Talentovaného českého pesničkára, Jakuba Ondru, doslova objavila ulica. V priebehu pár mesiacov stihol zaujať celé Nemecko. Jeho debutový singel ON THE MENU bude zároveň titulnou skladbou pripravovaného prvého albumu, ktorý vyjde roku 2017.  Chytľavým debutom mladý nadaný umelec zabodoval dokonca i vo veľkom zahraničnom vydavateľstve. Napriek tomu pokračuje vo svojom životnom štýle – celý rok cestuje po Európe a živí sa pouličným hraním a spevom v centre metropol. V rozhovore pre Nový Populár prezradil, čo ho na tzv. Buskingu, teda fenoméne čoraz viac rozšíreného pouličného hrania očarilo...


Jakub Ondra

 

S buskingom začal už pred rokmi. Mal len 16 a jednoducho si povedal, že chce spievať a tvoriť hudbu a že nebude sedieť na zadku, ale vyjde svojmu snu v ústrety. Vzal gitaru a vyrazil do pražských ulíc a stal sa buskerom. Dnes na to spätne spomína ako na začiatok svojej cesty. Ako na prvý krok, aký umelec môže urobiť, keď chce spievať, no nemá ponuky, finančné prostriedky ani manažment, veľkého vydavateľa či mecenáša. V buskingu sa našiel. Zo dňa na deň si ho zamiloval a okamžite si uvedomil, že ak bude hrať na ulici s presnou a dobre premyslenou stratégiou a systematicky, má šancu sa ním živiť. „Busking umelca dokáže uživiť. O tom, či zle alebo rozprávkovo, rozhoduje kvalita šou, technika a know-how daného umelca,“ premýšľa nahlas. Kolegom, ktorí uvažujú nad tým, že by busking skúsili, odporúča jednu podstatnú vec – aby si so sebou vzali na cesty „parťáka“. Práve pomocník aj jemu umožnil vniesť do cestovania a hrania na ulici poriadok a  systém: „Hrám 4x týždenne a z toho 2x jazdím s fotografom a 2x s kamarátom, ktorý má super komunikačné schopnosti, rozdáva ľuďom albumy, vizitky a podobne.“ Ako nám vzápätí Jakub prezrádza, aktuálne sú medzi pouličnými hudobníkmi najobľúbenejšími a najnavštevovanejšími mestami Berlín, Dublin a Londýn. V týchto mestách vraj vždy stretne niekoho známeho. Buskeri totiž tvoria v Európe pomerne silnú a početnú komunitu. „Nie sme síce nijak zorganizovaní, ale keď sa stretneme, tak sa pozdravíme a zájdeme na pivo. Až na pár výnimiek sme, povedal by som, veľmi priateľský a ohľaduplný kolektív.“

 

Dnes si už Jakub žije svoj sen a je tvárou vydavateľstva Sony Music Nemecko. Počas jednej z jeho ciest si ho na ulici všimol hľadač talentov a dal mu ponuku, ktorá sa neodmieta. Vďaka tomu aktuálne pendluje najmä medzi Prahou a Berlínom, ktorý sa stal jeho hudobným domovom. Skvelé je, že buskingu sa vzdať nemusel. Vydavateľ mu hranie na ulici nezakazuje. Z Jakuba sa tak stal zaujímavý jav, pouličný hudobník, ktorého hviezda pomaly, ale iste stúpa. Hranie na ulici s účelom zarobiť si na prežitie zmenil na účinný marketingový nástroj:  „Urobil som si v hraní trochu poriadok, skončilo mi to free obdobie, kedy som bol jeden týždeň v Belehrade, ďalší v Zurichu a potom v Taliansku. Vytvoril som si stratégiu a snažím sa z buskingu dostať, čo najviac, aby som pomohol svojmu labelu vyvinúť čo najväčší tlak, teraz hlavne v Nemecku,“ prezrádza.

 

Sony Music Nemecko si vzalo pod patronát Jakubov debutový singel On The Menu. Skladba vznikla – ako inak – pri jednom z jeho buskingových výletov. „Napísal som ho potom, čo nás vzali
s kamarátom policajti vo Viedni na policajnú stanicu, pretože som hral na zakázanom mieste,“
spomína. Vo videoklipe k piesni Jakub fanúšikov pozýva, aby nazreli do života buskera. „Videoklip sme nakrúcali v Dánsku, pretože je to jedno z mojich obľúbených miest, kam chodievam hrávať. Snažili sme sa odzrkadliť atmosféru dní človeka, ktorý cestuje za hudbou.“ Vďaka chytľavej gitarovke si už získal, po Česku a Nemecku, prvých fanúšikov aj na Slovensku. Keď prišli prvé pozitívne ohlasy zo Slovenska, tak, samozrejme ako pravý busker okamžite sadol na autobus a zamieril aj s gitarou do Bratislavy. „Hral som toto leto dvakrát pod Michalskou bránou. Bratislava má peknú atmosféru.“ V centre slovenskej metropoly sa vraj Jakub stretol s extrémne pozitívnou odozvou okoloidúcich. Priznáva, však, že za roky strávené hraním na ulici sa už stretol s hocičím. Nepríjemných zážitkov ale, našťastie, nemá veľa. „Najhorší sú policajti, ktorí lipnú na každej hlúposti. Občas sa stane, že vás niekto okradne o bankovky za predané cédečka v obale na gitaru,“ prezrádza spevák, ktorý aj vďaka buskingu dostal prezývku „český Ed Sheeran“. Pri prirovnaní k Edovi sa len pousmeje a ďakuje. Váži si ho a berie ho ako kompliment, pretože Eda uznáva ako veľkú osobnosť. Ako prezrádza, v buskingu je pre neho veľkým vzorom Passenger.  „Dnes je už známy a má niekoľko miliónov ľudí na sociálnych sieťach, ale aj tak hrá ďalej. Má už teraz veľký PA systém a iný koncept pretože keď napíše, že niekde bude hrať, tak tam dorazí niekoľko tisíc ľudí. Jeho koncept je zahrať v skoro každom meste, kam príde, malú šou zdarma na ulici a potom platenú niekde v klube.“ Jakub priznáva, že busking je naozaj vášeň a životný štýl, ktorý sa človeku vkradne do života a už tam zostane. A on sa s ním zatiaľ rozhodne rozlúčiť neplánuje. „Myslím si, že budem busking inovovať, ale nikdy s ním neskončím. Na buskingu je dobré to, že sa s ním dá osloviť ohromné množstvo ľudí,“ dodáva.

Zdroj: Soul For Show

 

 

Článok patrí k časopisu: