Karolina Cicha je poľská speváčka a skladateľka, mnohými označovaná za „one woman orchestra“. Hrá na mnohých nástrojoch súčasne a používa vokálne techniky, ktoré sama vynašla. Projekt pre World Music Festival Bratislava bude spievaný v 9 rôznych minoritných jazykoch, hraný na 13 hudobných nástrojoch a bol prezentovaný vo viac ako 14 krajinách. Tešíme sa na jej vystúpenie spolu s Bartom Palygom, 23. septembra 2017, počas slávnostného Galakoncertu v Ateliéri Babylon v Bratislave. V krátkom rozhovore sme sa Karoliny opýtali niekoľko otázok o nej a o jej hudbe.
Máš doktorát z literárnych štúdií. Neštudovala si hudbu. Kto ti ukázal ako máš hrať? Čo pre teba znamená hudba?
Hrať som sa začala učiť na mojom prvom keyboarde, keď som mala desať rokov. Nikto mi neukázal ako mám hrať. Slobodne som objavovala zvuky a pokúšala som sa nachádzať obľúbené melódie. Milovala som to, ako ich bolo možné kombinovať na klávesoch pomocou jednej ruky. Potom som pridala druhú ruku. Bolo úžasné počúvať ako znejú dokopy. Najprv som trénovala obe ruky oddelene a potom som začala skúmať harmóniu. Tak je to dodnes. Počujem hudbu, občas potrebujem niečo vyjadriť a keď roztvorím akordeón som naozaj rada, že mi Boh dal takú ľahkosť improvizácie a vyjadrovania.
Spájaš hudbu s poéziou?
Áno. Mám za sebou niekoľko projektov spojených s poľskou poéziou. Hudbu považujem za veľmi dobrý nástroj na interpretáciu poézie. Namiesto vedenia prednášok o analýze literatúry koncertujem so zhudobnenou poéziou básnikov ako Tadeusz Różewicz alebo Tadeusz Gajcy.
Aký druh hudby hráš? Je vôbec možné ju popísať slovami?
World music s prímesou lyrickosti a rockového myslenia.
Vieš hrať na mnohých nástrojoch súčasne a pri speve používaš vokálne techniky, ktoré si sama vyvinula. Ako používaš svoj hlas? Ktoré hudobné nástroje používaš?
Moja ľavá ruka hrá základ na akordeóne (mám veľmi lacný akordeón). Pravá ruka hrá na klávesoch. Moje nohy normálne hrajú oddelene na „perkusívnych sampleroch“ - mám tam veľa rôznych zvukov - okrem bubnov a inštrumentálnych zvukov tiež harfy, flauty a rôzne iné zvuky.
A k tomu pridávam hlas, ktorý je zdrojom piatich zvukov, ktoré robím naraz. Niekedy to preto môže znieť ako skupina s piatimi mužmi: bicia sekcia, basa, hlas a klávesy.
Využívaš pri speve niekoľko jazykov. Koľko jazykov ovládaš?
Poľštinu, angličtinu, nemčinu a trochu španielčinu. Tiež poznám latinčinu.
Skúmaš množstvo hudobných štýlov, no nedokážeš sa držať ani jedného z nich. Čo ťa fascinuje pri spájaní hudobných štýlov a prečo to robíš?
Ide o moje sebavyjadrenie. Možno som sama trochu eklektická a preto sa nedokážem držať akéhokoľvek štýlu.
Plánuješ hrať v Bratislave skladby z tvojho posledného albumu „9 jazykov“? Povedz nám o ňom viac. Čo ho robí tak unikátnym? A ako sa spolupracuje s Bartom Pałygom?
Bart je vynikajúci improvizátor a dokáže hrať na množstvo etnických nástrojov. Dokonale si navzájom rozumieme. V Bratislave budeme hrať materiál z albumu „9 jazykov“, ale predstavíme aj niekoľko skladieb z nášho staršieho albumu „Tatar Album“.
Na albume „9 jazykov“ používate množstvo exotických nástrojov. Na čo sa môžeme tešiť
v Bratislave?
Prinesieme so sebou hudobné nástroje ako staré poľské husle „fidel plocka“, tradičné mongolské husle „morin khuur“, kazašský strunový národný nástroj „kobyz“, staroveký azerbajdžanský strunový nástroj „saz“ a drumbľu. Bart je tiež hrdelný spevák.
Hlavná organizátorka festivalu, Jarka Vlčková, mi prezradila, že v Bratislave začínate svoje medové týždne. Čo vás presvedčilo, že ste potvrdili svoju účasť na festivale? Na čo sa najviac tešíte?
:) Áno budú to moje medové týždne. Do vášho mesta prídem s mojím novým manželom a naše medové týždne začneme v Bratislave spolu s World Music Festivalom! Line-up festivalu je veľmi zaujímavý a radi by sme išli aj na ďalšie koncerty. Bude to aj dobrá príležitosť vidieť tiež okolie Bratislavy. Bart, spolu s naším zvukárom Andrzejom, sa vráti do Poľska hneď po koncerte, ale ja
s mojím manželom pôjdeme ďalej, smerom na juh. Myslím si, že Slovensko je tou najlepšou krajinou na odštartovanie medových týždňov!
SAŠA PASTORKOVÁ
"Płyta tatarska / Tatar Album"
WOMEX official selection artist profile
Kompletný program World music festivalu Bratislava 2017 nájdete TU!