SENNHEISER MKE2 DIGITAL * lavalier mikrofón s prevodníkom (test)

 

Jedného krásneho dňa mi zaťukal iPhone a objavila sa správa od šéfredaktora – Ahoj, nechcel by si otestovať nový mikrofón od firmy Sennheiser, určený špeciálne pre Apple zariadenia? Samozrejme som prejavil záujem a už o pár dní mi prišiel malý, starostlivo zabalený balík. Tak sa tomu mikrofónu trochu pozrieme na zúbok.

Čo je v balení

Po rozbalení škatule nájdeme v penovej hmote uložený maličký kondenzátorový mikrofón typu lavalier (tzv. kravatový) s pevne pripojeným prevodníkom od renomovanej firmy Apogee. Mikrofón má v dokumentácii uvedenú „omnidirectional“ charakteristiku, teda by mal brať signál všesmerovo. Spolu s ním nájdeme aj penovú čiapočku protiveternej ochrany, štipec, dve svorky na prichytenie kábla ku štipcu, manuál, merací protokol a slušivé plátené vrecko s nápisom Sennheiser. Z prevodníka ide smerom von drôt ukončený Lightning konektorom, z čoho vyplýva, že tento výrobok na nič okrem prístrojov od Apple nepripojíme. Ostatne, práve tak bol navrhnutý. Primárne určenie tohto výrobku má, podľa predstáv výrobcu, byť použitie spolu s iPhonom či iPadom, kde sa tieto prístroje vďaka novej periférii zmenia na celkom slušné nahrávadlá zvuku, s ďaleko vyššou kvalitou záznamu, než cez štandardný interný mikrofón zariadenia, určený skôr pre hovory a záznam typu diktafón. Telefón či tablet by tak mal byť rýchlo použiteľný ako záznamník nápadov pri momentálnej inšpirácii, keď nie je čas ani možnosť nahrať to na niečom serióznejšom, pričom by záznam mal byť slušný, detailný a nemalo by tam byť príliš veľa rušivých hlukov a šumu. Dvojica zvučných mien -  kondenzátorová kapsľa Sennheiser a prevodník Apogee -  sa už postarajú o solídnu úroveň snímania a kvalitu A/D konverzie.

emk2_digital

Už pri vybalení a pokuse o pripojenie som narazil na prvý problém – zrejme v snahe zvýšiť odolnosť konektoru, výrobca osadil veľmi robustný Lightning konektor. Bohužiaľ, je tak robustný, že jeho plnému zasunutiu, a tým aj funkcii, bráni ochranný obal telefónu, ktorému inak štandardný konektor neprekáža, ale tento sa proste nevojde. Musím telefón pred pripojením „vyzuť“ z obalu, čím sa akosi stráca pointa okamžitého použitia zariadenia v prípade potreby. Dosť nepraktické, neviem si predstaviť, ako ma „kopne múza“ trebárs niekde v parku či na námestí, a namiesto okamžitého nahrávania sa snažím vylúpnuť telefón zo silikónového povlaku a dúfať, že sa mi pri tom nevyšmykne a netreskne o dlažbu ... Možno v iných krajinách je vo zvyku nosiť iPhone len tak „naostro“ bez ochranného obalu, ale tu je to príliš drahé a svoje zariadenie si každý slušný užívateľ chráni. Keby páni od Sennheiseru mysleli na to a dali tam namiesto toho predimenzovaného čuda normálny Lightning ako z nabíjačky, praktickosť zariadenia by sa hneď zdvihla.

Dobre, tak vyzliekanie telefónu už máme za sebou, teraz poďme spojazdniť spoluprácu medzi ním a mikrofónom. Z App Storu si stiahneme dve free aplikácie od Apogee – MetaRecorder a Maestro. Prvá z nich je pokročilý zvukový záznamník s markermi, druhá je ovládacia aplikácia pre prevodník, ktorá mi sprístupňuje mikrofón aj pre ostatné aplikácie, a kde si viem nastaviť parametre pre CoreAudio driver – vstupný gain, redukcia hluku pozadia, limitér ako ochrana pred premodulovaním vstupu. Po inštalácii sú okamžite pripravené pre použitie bez nejakých veľkých hrabaní sa v nastaveniach.

Testujeme

Moja predstava bola, že sa pripojí mikrofón a všetky štandardné aplikácie pre prácu so zvukom v iOS budú automaticky používať externý mikrofón, nie interný – v súlade s filozofiou zariadení Apple, bez veľkých nastavovaní. Bohužiaľ to ale tak nebolo od začiatku. Video so zvukom z MKE2 sa mi pri prvom pokuse  pomocou systémovej aplikácie Fotoaparát natočiť nepodarilo, tvrdohlavo používal interný a nevidel som nikde možnosť, ako ho donútiť brať vstup zvuku zo Sennheiseru. Podobne sa správal aj systémový Diktafón. Fungovala iba aplikácia MetaRecorder. Problémom bola aplikácia Maestro, ktorá nefungovala korektne s iOS 9 a vyšším. (Užívatelia o tom písali aj na diskusnom fóre na iTunes, konkrétne na stránke pre stiahnutie aplikácie Apogee Maestro.) Na základe informácie o kompatibilite zariadení s iOS9, publikovanej na webe Apogee, sa mi ale podarilo problém napraviť (a to som to takmer vzdal). Operačný systém telefónu som povýšil na verziu 9.3.5 a stiahol najnovšiu aktualizáciu aplikácie Maestro. A sláva, konečne sa všetko rozbehlo podľa predstáv a očakávaní! Tu musím trošku pohundrať na výrobcov, konkrétne na Apogee, že si, a hlavne u výrobku tejto kategórie, nedali až tak záležať na testovaní a vypustili do sveta nedostatočne otestovaný ovládač. Chvalabohu, že už je konečne všetko v absolútnom poriadku.

Čo ale výrobcovia rozhodne zvládli prvotriedne, to bol veľmi kvalitný zvuk samotného mikrofónu. Je detailný, konkrétny a presný, nechýba mu nič. Charakteristika ukazuje takmer vyrovnanú čiaru s ľahkým zdvihom na výškach. Je počuť, že Sennheiser má vo výrobe mikrofónov obrovskú tradíciu a skúsenosti. Nečudo, že výrobky tejto firmy sa na celom svete používajú na profesionálne účely. Nájdeme ich v televízii, v rozhlase, na hudobných pódiách, v divadlách, na konferenciách atď ... Aj tento model robí česť svojmu výrobcovi.


 

Opísať zvuk slovami výstižne a objektívne je dosť ťažkou úlohou, a tak som sa rozhodol, že to prípadnému záujemcovi o toto zariadenie uľahčím krátkou ukážkou. Oslovil som kamaráta a bývalého spoluhráča Martina Brečka zo skupiny The Letters, aby sa ujal roly „testovacieho jazdca“ a nahral som cez testovaný výrobok jednu ukážku, v ktorej hrá a spieva úryvok skladby Slová, ktorá postúpila do súťaže „Košický zlatý poklad“. Nahrávalo sa úmyselne v improvizovaných podmienkach bez akustických úprav, na ktoré bolo toto zariadenie koncipované, a tak si môžete vypočuť, ako si mikrofón v nie práve dokonalom priestore poradil s vokálom a akustickou gitarou. Z nahrávky cítiť avizovaný ľahký zdvih na výškach, ktorý na niektorých slúchadlách a reprákoch môže spôsobiť dojem prebytku sykaviek, ale majme na pamäti, že išlo o test surovej, neupravenej nahrávky (poznámka, Maťo to dal hneď na prvý pokus, a výborne!), nie o vymazlenú a postprocessingom do vysokého lesku zušľachtenú nahrávku na album. Myslím si, že výsledok milo prekvapil. Šum bol nepostrehnuteľný, dynamika slušná a detaily pekne prekreslené a zrozumiteľné. Je jasné, že od takého zariadenia nemôžeme čakať zvuk identický so štúdiovým. Pokiaľ sa ale toto zariadenie má postaviť kvalitou záznamu do rozmedzia niekde medzi diktafón a štúdio, myslím, že ku tomu štúdiu to má oveľa, oveľa bližšie.

Možnosti využitia tohto mikrofónu sú však omnoho širšie (viď posledný odstavec), a možnosť pripojiť ho na klopu saka, alebo kravatu, teda do blízkosti a nemennej vzdialenosti od úst ako zdroja zvuku ho predurčujú na zrozumiteľný a čistý záznam hovoreného slova bez toho, aby zamestnával ruky, či už respondenta alebo reportéra (oboje neraz v jednej osobe). Pre ilustráciu som urobil aj krátku video upútavku, ktorá predstavuje možné použitie mikrofónu pre tvorbu multimediálneho obsahu, napríklad pre youtuberov.

 

 

Aby som trošku otestoval správanie sa mikrofónu aj v extrémnych a značne drsných podmienkach, dal som mu možnosť prejaviť sa na hlučnom metalovom koncerte, kde som natočil dve videá. Nesklamal a aj tam sa držal, ako sa patrí. Samozrejme, v prostredí plnom rámusu, hluku obecenstva, navyše akusticky neupravenom, sa nahrávka nedá urobiť ako v štúdiu. Ale zvuk bol bez skreslenia špičiek, bez zlievania sa do nekonkrétnej gule, a dali sa zrozumiteľne rozoznať všetky nástroje aj spev. Prevodník Apogee totiž umožňuje cez aplikáciu Maestro regulovať vstupnú citlivosť (gain) naozaj v širokom rozsahu, a tá sa tak dá znížiť na úroveň, kde je možné spracovať aj taký silný akustický tlak bez prebudenia vstupu. V aplikácii vidíme indikátor úrovne signálu, a preto je nastavovanie bezproblémové. Berme pritom do úvahy, že je to maličký lavalierový mikrofón len o niečo väčší ako hrášok, nie nejaké štúdiové veľkomembránové monštrum  s lampovým preampom, vážiace pár kilogramov a požadujúce napájanie, stojan, windscreen, upravený priestor atď. Bolo by isto zaujímavé skúsiť zaznamenať  aj iné žánre ako metal, trebárs jazz.

Záver

Ako hovorí známy citát, diabol sa skrýva vždy v detailoch a práve tento test ukázal, ako strašne málo niekedy stačí, aby sa zo zariadenia naozaj výborného stalo zariadenie nepoužiteľné – a naopak. Malá chyba v ovládači spôsobila to, že sa zariadenie dalo použiť iba veľmi obmedzene, s jedinou aplikáciou MetaRecorder. Akonáhle sa však chyba opravila, potenciál mikrofónu sa prejavil so všetkými svojimi výhodami. Ak by som mal zhodnotiť, komu toto zariadenie odporúčať, tak je to dosť široká škála potenciálnych kupujúcich. Je vhodné pre hudobníkov, plánujúcich si urobiť domáci videoklip alebo kontrolné nahrávky zo skúšobne, pre ľudí túžiacich si ku HD videu zo svojho Apple zariadenia pridať zodpovedajúci zvuk, pre tvorcov YouTube obsahu, kde telefón na selfie tyči spoločne s pripojeným MKE2 Digital stáva výborným zariadením pre tvorbu videí, pre amatérskych, ale aj profesionálnych reportérov, ako záznamník nápadov pre kreatívcov rôznych žánrov, ako luxusný a nenápadný diktafón (nielen) pre študentov na záznam verejných prednášok, proste všade tam, kde je potrebné nahrať do iPhonu, iPodu či iPadu kvalitnejší audio signál, než aký je schopný poskytnúť zabudovaný mikrofón, a pritom potrebujú zariadenie malé, skladné, ktoré nepôsobí vizuálne rušivo pri použití. Minimálne by si ho všetci, ktorí uvažujú o takomto zariadení, mali vyskúšať. Za mňa znie finálny verdikt – áno.

 

MICHAL KYSEĽ

 

Článok patrí k časopisu: