Ako vytvoriť slovenský OSTROV HUDBY

ostrov_hudby

 

Takto pred rokom sme vydávali prvý diel kompilácie Ostrov hudby, ktorej odkaz na novinára Juraja Kušnierika a hlavná myšlienka (spájať sa a spolupracovať) silno zarezonovali slovenskou hudobnou komunitou. Aj vďaka skvelým reakciám a podpore ľudí sme ako občianske združenie mohli naštartovať niekoľko dôležitých aktivít a projektov v prospech slovenskej hudobnej scény. 

 

V priebehu roka 2017  sa nám podarilo zorganizovať celkovo 8 prednášok, diskusií a workshopov na rôzne témy ako hudobná produkcia, účtovníctvo a dane, autorské práva, fungovanie hudobného vydavateľstva a ďalšie. 

 

Presvedčili sme sa, že pri všetkých témach sa zo strany hudobníkov, ale aj manažérov či promotérov periodicky opakujú podobné otázky – náležitosti zmlúv, čo so zrážkovými daňami, ako je to so živnosťou, občianskym združením a ďalšími právnymi formami. Robíme preto z prednášok videozáznamy, uvažujeme nad publikáciou „najčastejších otázok“ a cestujeme s ľuďmi, ktorí majú čo hudobníkom povedať aj do ďalších miest mimo Bratislavu. 

 

Okrem toho pracujeme na rozvoji medzinárodných spoluprác a partnerstiev a pomáhame slovenským hudobným profesionálom vycestovať na zahraničné odborné podujatia (festivaly Nouvelle Prague, Waves Vienna či MENT Ljubljana). Cieľom týchto projektov nie je spraviť si spoločný výlet, ale skôr dať ľuďom možnosť vzdelávať sa, stretnúť zahraničných promotérov, manažérov festivalov a častokrát sa spoznať aj medzi sebou v rámci slovenskej scény – vymieňať si skúsenosti, networkovať a rozvíjať ďalšie spolupráce.

 

Kvalitnej slovenskej hudby je v zahraničí čoraz viac. The Ills mali koncertné šnúry po Európe, Tolstoys vystúpili na Waves Vienna, Nouvelle Prague aj Budapest Showcase Hub a v roku 2018 už majú v kalendári ďalší zahraničný angažmán. Chris Ellys nedávno koncertoval v Poľsku, Ivana Mer mala turné v Maďarsku, Katarína Máliková žne úspechy na poli world music a veľa experimentálnej hudby sa pravidelne objavuje v recenziách rešpektovaných médií ako The Quietus.

 

novy_popular_1_2018

Samozrejme, že si nenárokujeme zásluhy na všetkých týchto počinoch, len chceme poukázať na pozitívny trend a snažiť sa zahraničné aktivity aj naďalej podporovať. Veríme, že v budúcom roku by sme už mohli mať aj konkrétne dáta o koncertnej činnosti slovenských hudobníkov v zahraničí, z ktorých by sme sa mohli odraziť. Organizácia SOZA totiž pripravuje štúdiu o slovenskom hudobnom priemysle.

 

Budúcnosť je otvorená. V hlavách je veľa projektov, ale poďme postupne, krok po kroku. Nedávno sme spustili crowdfunding na ďalší diel kompilácie Ostrov hudby, ktorá tvorí unikátnu vzorku slovenskej hudby z vydavateľstiev Gergaz, Slnko RecordsajlavmjuzikDeadred RecordsReal Something a dalších. Ak vidíte v hore spomenutých aktivitách zmysel a chcete pomôcť slovenskej hudobnej scéne, zájdite na web StartLab. Beží tam crowdfundingová kampaňna výrobu CD Ostrov hudbys 18, zväčša novými skladbami od Kataríny Málikovej, The Ills, Bulp, Autumnist, Stroona, Petijee či Satin Lead. Objednajte si niečo pekné, podporte slovenskú scénu. Všetky prostriedky budú použité na výrobu CD a neskôr na vzdelávacie projekty, medzinárodné spolupráce a prezentáciu slovenskej hudby doma aj v zahraničí. Začiatkom roka 2018 sa chystajú aj koncerty Ostrov hudby Tour a dokument o domácej scéne v angličtine.

 

Alexander Čerevka

Spoluzakladateľ LALA Slovak Music Export

 

Fyzické CD Ostrov hudby 2 si nájdu predplatitelia ako prílohu časopisu Nový Populár 1/2018

 

Článok patrí k časopisu: