Vladimír Mišík sa delí o svoj „Životní režim“ Vychádza best of jeho bigbítových skladieb

Štyri roky po výborne prijatej kompilácii balád Vladimíra Mišíka Královský večer / Royal Evening vychádza  tento týždeň (25. mája) legende českej hudobnej scény v Supraphone jej pokračovanie. Kolekcia štrnástich piesní pomenovaná Životní režim / Run of the Mill tentokrát prináša pomyselné best of Mišíkových bigbítových skladieb z rokov 1976 až 2010. Fanúšikovia sa na novinku môžu pozrieť videoupútavkou: 

 

 

Podobne ako v prípade Královského večera, ani Životní režimnie je obyčajným výberom bez ladu a skladu. Vznikal totiž podľa podobného princípu ako v roku 2014 vydaný výber balád, kedy ho Vladimír Mišík zostavil sám podľa svojho vzťahu k jednotlivým skladbám. Nie je to teda poradie ani chronologické, ani abecedné, ale také, ktoré vychádza z citu pre súhrnný posluch všetkých zahrnutých skladieb. „Princíp je jednoduchý. Vyšlo niekoľko kompilácií, a aby táto mala zmysel, povedal som si, že zostavu vyskladám sám," dodáva k tomu Mišík.

vladimir_misik_best_of
www.vladimirmisik.cz

 

Královským večeremaktuálnu novinku spája ešte jedna zásadná vec a to jej vizuálna podoba. Opäť sa o ňu totiž pričinili Karel Haloun a Luděk Kubík z grafického štúdia 3. dílna, ktorí kompilácii dali rozmer papierovej DVD škatuľky. Vďaka tomu o to viac vyniká jej vizuálna jedinečnosť. 52-stránkový booklet ponúka komplet všetkých českých textov z pera samotného Mišíka, ale tiež Jiřího Dědečka, Václava Hraběte, Jiřího Suchého, Vladimíra Mertu či Jiřího Kainara a ich anglických prekladov, o ktoré sa postarala Ivana Fraňová. Všetko výborne dopĺňajú Halounove grafiky, v súznení s Mišíkovými tónmi a slovami.

 

„S výtvarníkom Karlom Halounom spolupracujeme už dlhé roky, vlastne úplne od začiatku. Povedali sme si, že obalu zase dáme formát DVD, do bookletu doplníme texty aj ich preklady do angličtiny… až z toho vlastne vznikla kniha poézie. V tomto formáte sa texty čítajú lepšie; keď chceme my starší čítať texty v klasickom cédečkovom booklete, musíme si na to vziať lupu. Preto ten väčší formát. Myšlienka bola takáto: túto akoby knihu si vezmete do ruky, pustíte si album, pohodlne sa usadíte, trebárs s pohárikom – a vznikne taký pekný okamih. To by som si prial," hovorí k poňatiu Životního režimuMišík.

 

Čo sa týka samotnej hudby, ako už napovedá podtitul Bigbít 1976-2010, nájdeme tu skladby zo siedmich Mišíkových radových albumov, mapujúce úctyhodných 34 rokov Mišíkovej sólovej tvorby. Popri titulnej piesni nechýba TaxůvkaBazarJednohubky,ŠmajdákJam sessionalebo Cajun, teda rockovky s flamengovským šmakom, národom milované klasické poloakustické “mišíkovky", typické horkosladké blues i zábavne funkčné skoro reggae či skoro jigy.

 

Je teda jasné, že rovnako ako Královský večer, je i Životní režimpotešením pre ucho i oko. Zároveň je táto kompilácia tiež do určitej miery i ľudskou generačnou výpoveďou, hodnou prvotriedneho muzikanta, skladateľa i básnika a výnimočného človeka, ktorým Vladimír Mišík bezpochyby je.

 

misik

 

Vladimír Mišík:   Životmí režim / Run fo the Mill, Bihgbít 1976 - 2010

 

1.  Taxůvku jsme chytli (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)

2.  Životní režim (Vladimír Mišík, Petr Pokorný / Jiří Dědeček)

3.  Bazarem proměn (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)

4.  Ty II. (Vladimír Mišík / Václav Hrabě)

5.  Jednohubky (Vladimír Mišík / Vladimír Mišík)

6.  Město z peřin (Vladimír Kulhánek / Eva Rudyšarová-Mišíková)

7.  Jen se směj (Vladimír Kulhánek / Vladimír Mišík)

8.  Šero v kavárně (Vladimír Mišík / Jiří Suchý)

9.  Šmajdák a ploužáky (Vladimír Mišík / Vladimír Merta)

10.  Ta láska (Vladimír Mišík / Josef Kainar)

11.  Relativistický zádrhel (Vladimír Mišík / Theodor Adalbert Rosenfeld)

12.  Jam session (Vladimír Mišík / Václav Hrabě)

13.  Páteční cajun (Jiří Veselý / Vladimír Mišík)

14.  Sladké je žít (Vladimír Mišík / Landston Hughes, Jiří Valja)