Dve struny, dva hlasy a jeden africký šaman

king_aisoba

 

Ďalšou hviezdou, ktorá vystúpi na septembrovom World Music Festivale Bratislava, je spevák a hudobník King Ayisoba z Ghany, ktorý hrá na archaickú dvojstrunovú pastiersku lutnu kologo. Jeho nezameniteľný štýl, pri ktorom okrem dvoch strún používa aj dve rôzne polohy hlasu, kombinuje tradičnú hudbu s urbánnym zvukom súčasnej Afriky. 

King Ayisoba, vlastným menom Albert Apozora, sa narodil a vyrástol v mestečku Bolgatanga na severných hraniciach Ghany a Burkina Faso. Na lutnu kologo začal údajne hrať ako trojročný, keď našiel v kúte nástroj svojho nebohého starého otca – šamana a ľudového liečiteľa. Otec mu vyrobil novú lutnu a malý Albert na nej hrával najčastejšie pri pasení kráv v buši. Keď mal šestnásť, začať muzicírovať aj na trhoch, zábavách a pohreboch. Neskôr sa so svojou lutnou vydal na cestu 800 kilometrov na juh do hlavného mesta Akkra. Tu sa King Ayisoba stretol s rôznymi populárnymi urbánnymi hudobnými žánrami – hiphopom, elektronikou, či hiplifom (kombinácia hiphopu a štýlu highlife). Nejaký čas spolupracoval aj s hudobníkmi, ktorí robili takúto muziku. 

 

 

Debutoval v roku 2006 albumom Modern Ghaniansa prvý hit,ktorý nahral a ktorý sa dostal do rádií, sa volal I Want To See You, My Father. Za túto pesničku a album získal tri ceny Ghana Music Awards – Pieseň roka, Album roka a Tradičný umelec roka. O svojej hudbe tvrdí, že ju zdedil priamo od predkov a že má liečivú silu, lebo pochádza zo zeme a z neba a preto je oveľa mocnejšia ako hudba hraná na elektrických nástrojoch. Nástroj kologo, ktorý King Ayisoba používa, je príbuzný iným griotským lutnám zo západnej Afriky, napríklad lutne ngoni z Mali.

King Ayisoba vydal v Ghane tri albumy hlavne na kazetách, určených pre africký trh, a začal byť hviezdou i v susedných krajinách. V roku 2012 sa stretol s Arnoldom De Boerom, holandským pankáčom, gitaristom a členom kapiel The Ex a Zea, ktorý má slabosť pre africkú hudbu. Ten bol „kráľovou“ muzikou taký očarený, že mu vybavil prvé turné po Európe. V nasledujúcich rokoch odohral King Ayisoba desiatky koncertov v západnej Európe, vrátane úspešného vystúpenia na festivale Roskilde. O rok neskôr vyšiel na labeli Makkum Records prvý Ayisobov európsky album, ktorý sa volal Wicked Leadersa v októbri 2014 sa dostal do prvej dvadsiatky World Music Charts Europe (WMCE). Na jar 2017 vyšiel v prestížnom vydavateľstve Glitterbeat nový album nazvaný 1000 Can Die. Na tomto diele spolupracovali okrem Kingovej kapely a Arnolda De Boera aj legendárny jamajský hudobník Lee „Scratch“ Perry, nigérijský saxofonista Orlando Julius, či niekoľko ghanských MCs. Album bodoval v rebríčku WMCE od mája do júla 2017, pričom v máji obsadil 2. miesto. 

 

king_ayisoba

 

King Ayisoba sa za posledné roky stal stabilnou súčasťou tých najlepších európskych festivalov s dramaturgiou otvorenou aj žánru world music. V piatok 14. septembra sa s ním a s jeho extatickou bubeníckou družinou budú môcť slovenskí diváci zoznámiť na galakoncerte v Ateliéri Babylon v rámci World Music Festivalu Bratislava. 

Vstupenky sú k dispozícií v sieti predpredaj.sktootoot.fm.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke festivalu www.worldmusicfestival.sk.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a k jeho realizácii prispeli aj ďalší významní partneri ako sú Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava-Mesto, Bratislava-Staré mesto, Stredoeurópska nadácia, Hudobný fond a SOZA.