Vyšiel Nový Populár 3/2018. Pozrite si, čo obsahuje

novy_popular_3_2018

 

Populár bol vždy hlavne o domácej hudbe, kam počítame tú slovenskú a českú. Spoločná história našich národov v dobrom aj zlom (by) v tomto mesiaci dovŕšila svoje sté narodeniny. A tak aj jesenné vydanie je trochu aj československé s osobnosťami, ktoré tvorili CS hudobnú scénu, ale aj s tými, ktoré o Československu uvažujú a uvažovali ešte v dobách, kedy ich k tomu nemotivovali žiadne grantové výzvy. 

 

Jednou z nich je i český pesničkár Jaroslav Hutka. Začínal v ére uvoľnenia, široké publikum oslovoval v časoch normalizácie, prežil etapu emigrácie i návrat do krajiny, ktorá sa zmenila v mnohom (a nie iba k lepšiemu). Za najsilnejší moment vo svojom živote, na ktorý reaguje a s ktorým sa vyrovnáva dodnes, považuje vpád ruských okupačných síl na naše územie v auguste 1968. O Československu a zamlčovaných historických udalostiach uvažuje aj v texte k svojmu novému „politickému“ albumu 100 let, z ktorého sme časť citovali v úvodníku časopisu

            Aktuálny je i Ľuboš „Chvm“ Dzúrik vo svojom pravidelnom stĺpčeku Vážsky chórus, ktorý tentoraz nesie názov Pečené husi a burčiak

            Časopis ako obvykle pozýva na množstvo zaujímavých akcií, akými sú napríklad banskobystricko-bratislavský Barbakan, Synthfest Slovakia, koncerty v známych kluboch ako Blue Note, Bombura, MMC (+ rozhovor s promotérom Jurajom Rybanom), Zrkadlový háj, Múzeum obchodu, Viola a ďalšie.

            V obrazových i slovných reportážach sa prenesieme do atmosféry koncertov skupín Yes, či Thirty Second to Mars. Zoznámime sa s hudobnými novinkami vydavateľstiev Indies ScopeSlnko records i s aktuálnou ponukou dobrej hudby z Wegartu. Ako obvykle nechýbajú ani pravidelné technické novinky, recenzie albumov či testy nástrojov.

            O tom, ako sa vydávajú vinylové platne legende, ktorá na to nemala príležitosť v dobách svojej mladosti ani stredného veku píše entuziasta bluesovej hudby a bigbítu Peter Haruštiak. Tou legendou a čerstvým sedemdesiatnikom je stále aktívny „pán doktor“ Jožo Barina. I o ňom a jeho životnom príbehu viac na stránkach Nového Populáru píše Andi Ray Haverda.

            Čo počúvaa zároveň čo svojim grafickým prínosom dotvára, tentoraz prezradí Michal Rafaj aka DJ Rafo, známy aj ako rezident Nu Spiritu a spolutvorca produktov módnej značky Popular.

            Jednou z osobností, ktorých pôsobenie presahuje hudobný rozmer je i Michael Kocáb, ktorého pre Nový Populár vyspovedal Miro Demín.

            S Ivanou Mersa o jej duchovnom prístupe k spevu, ktorý prezentovala i v rámci programu New Inspirations Umeleckom klube Viola sa porozprávala dramaturgička klubu, pani Tatiana Pirníková.

            Robo Grigorov, ktorého portrét od Aničky Raitl obsadil titulnú stranu aktuálneho čísla neposkytuje rozhovory často, ale v tomto pre Nový Populár ohlasuje okrem iného aj nový album, na ktorého príprave pracuje a mal by vyjsť v budúcom roku.

            V ďalšom pokračovaní voľného seriálu o životoch osobností s kliatbou rock and rollu píše Andi Ray Haverda, tentoraz o peripetiách kontroverzného Little Richarda – strhujúceho speváka, autora nesmrteľných hitov, ktorého vplyv priznávali Beatles a v ktorého kapele začínal i Jimi Hendrix.

            
Svoj pohľad na stránky aktuálneho čísla vtipne a ľahko zhrnuli na videu predstavitelia mladej muzikantskej generácie, ktorej však nie sú cudzie ani hlbšie hudobné korene: Tammy Nižňanská Jerguš Oravec, inak tiež The Youniverse.

 

Článok patrí k časopisu: