TRIANGLE AIO 3 * multiroom reproduktor (test)

triangle_aio

 

Bezdrôtových party reproduktorov je dnes na trhu ako maku. Od úplných šuntov väčšinou juhoázijskej proveniencie, cez tie, ktorým prepožičali značku gitarové ikony a mnohé nehrajú vôbec zle, až po vymakané zariadenia, ktorých výrobcovia to s „good soundom“ myslia vážne. Francúzska značka Triangle je renomovaným tradičným výrobcom reprosústav. Najvyššie modely spĺňajú kritériá high-endu a ja som mal možnosť počas svojej testérskej kariéry niektoré vyskúšať. Boli v drvivej väčšine skvelé.

Za baťovsky necelých 500 éčok tu mám teda prémiový multiroomový reproduktor s výkonom 2x 45 W. Jeho ozvučnica je z poctivého dreva. Robustná konštrukcia kabinetu garantuje rezistenciu voči parazitným vibráciám. Už balenie svojou poctivosťou a viacnásobnou ochranou vypovedá o serióznosti. Dvojica reproduktorov za sivým plátnom (prevedenie Granit Grey) má priemer membrány 3,9-palca (LF) a dvojica cievok priemer rovný jeden palec. Spredu je okrem vyžarovacej plochy ešte centrálny vypínač, volič zdroja a dvojgombíkový (plus a mínus) ovládač hlasitosti. Vzadu (plátno je pretiahnuté až tam) máme zvislý centrálne v lište umiestnený výfuk basreflexu. Dolu je zdierka pre elektrický privádzač a na opačnej strane dvojica malých tlačidiel (Connect a Reset), minijacková samica AUX, optika, ethernet a USB. Strecha a spodný lem sú z elegantného škriabaného hliníka, pogumovaný spodok má integrované nožičky. Je tu aj štítok, z ktorého sa dozviete výrobné číslo a že vo Francúzsku navrhnutá mašinka bola poskladaná v Číne. Konektivita ponúka prehrávanie hudby cez USB, streamovanie cez LAN, Bluetooth, analógový AUX a digitálny optický vstup. Impedancia je 8 Ohmov. Zariadenie možno ovládať pomocou voľne dostupnej aplikácie AIO, ktorá podporuje Tidal, Spotify, Deezer atď. Päť kg vážiaci hranol podporuje formáty APE, FLAC, WAV, Apple Lossless (ALAC), AAC, AAC-LC, HE- AAC, HE-AAC v2, MP3 a CBR/VBR. 

Ako nám to teda hrá? Najsamprv som si tam šupol po optike z DVD-Audio prehrávača Debussyho Claire de Lune v zázname s vysokým rozlíšením 192/24. Klavír perlil s prekvapivou farebnosťou a alikvotné frekvencie neostali za dverami. Páčil sa mi aj priestor a dynamika podania. Krídlo bolo len o málo menšie, než v reáli. V snímkach Bruna Marsa z albumu Magic som ocenil temer telnaté basy (kde sa to v tých malých skrinkách berie?) a výborne podané staré analógové repliky, vokodery a koberce ako vyšité na singerke Melotronu. Farbu hlasu som otestoval na Pavarottiho výberovke z mobilu cez Bluetooth. Solídny flac zahral Carusa Lucia Dallu vrúcne a maestro mi vliezol do izby a ja som skoro zakričal do kuchyne na svoju squaw: „Postav na špagety!“ Bigbíty mi priblížilo pár flákov od Purplov, Zeppelinov a Sweetov. Tentoraz po kábli cez AUX. Keď som si na EQ smartfónu nahučkal basy, ktoré aj v remastroch trochu chýbajú (po Brunovi Marsovi?!) znelo to plnokrvne a veľmi autenticky. Skúsil som to trochu vyhuliť a žiaden stres sa nekonal. Aj krepčiť by sa dalo a ak by aj niečo chrčalo, tak by to bol jedine nestíhajúci tanečník. Z Tidalu som si šupol svojho obľúbeného kontratenora Philippa Jarousského. Krásna farba hlasu, priestor aj komorný orchester za ním s dobre vykontúrovaným bassom continuom.

AIO hrá čistučko, prehľadne, blízko naturálnosti a musím konštatovať, že jeho podanie je jedno z najlepších v danej kategórii – čomu zodpovedá aj cena. Ale nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Radšej si doprajme kvalitku, ktorá zakaždým poteší ucho i oko. 
 

ANDREJ TUROK
 

Distribúcia: Melody * melodyshop.sk * Cena: 499 €

 

Článok patrí k časopisu: