Festival Konvergencie už 22 rokov spája interpretov a publikum, hudbu minulosti s dielami žijúcich autorov, rôzne štýly a žánre, domácich i zahraničných umelcov. Aj keď nie je primárne festivalom hviezd a stavia skôr na komornosti a dialógu medzi umelcami a publikom, Stingovho dlhoročného gitaristu Dominica Millera za hviezdneho hosťa v mnohých ohľadoch považovať možno. Vo Veľkom štúdiu Slovenského rozhlasu predstaví 9. septembra koncertnú podobu albumu Absinthe.
Sting o ňom hovorieva, že je jeho pravou aj ľavou rukou. Dominic Miller sa stal známym najmä vďaka ich dlhoročnej spolupráci. Dlhý je však aj zoznam ďalších hudobníkov, s ktorými sa objavil na pódiu či v nahrávacom štúdiu. Patria medzi nich napríklad Paul Young, Peter Gabriel, Tina Turner, Phil Collins, Youssou N'Dour, Eddi Reader, Katie Melua, Bryan Adams atď. Popri pestrej palete popu nemožno prehliadnuť ani Millerovu sólovú tvorbu, v ktorej spája rôzne hudobné žánre. Jeho aktuálny album Absintheponúka skladby na pomedzí jazzu, akustického folku, súčasnej hudby i popu s prvkami latino a tanga.
Dominic Miller začal spolupracovať s Manfredom Eicherom v roku 2017. Legendárny producent mu vtedy ponúkol možnosť, aby album Silent Light nahral pre kultový label ECM. Aj jeho najnovší projekt Absinthe vyšiel pod rovnakou značkou. Ako prezradil: „Názov som mal v hlave ešte predtým, než som vôbec začal písať skladby.“ Absinthe obsahuje atmosferickú kolekciu skladieb inšpirovaných Millerovou láskou k dielam impresionistických umelcov, z ktorých mnohí maľovali na juhu Francúzska, kde aktuálne žije. Ako Miller píše na webovej stránke ECM, mnohí impresionisti, medzi nimi Lautrec i Van Gogh, pod vplyvom absintu namaľovali úchvatné diela plné živých farieb. Miller sa snažil vytvoriť hudbu podobnú odvážnym ťahom štetcom. Preto na nahrávke používa rozličné nástrojové farby. Manu Katche hrá na bicích, Nicolas Fiszman na basovej gitare, Mike Lindup na klávesoch a Santiago Arias na bandoneóne. Kritika charakterizovala album Absinthe ako atmosferický, lyrický a komorný, spájajúci eleganciu zvuku akustickej gitary, folkový šarm, silu rocku a slobodu jazzu, ktorého hudba dokáže zaujať aj poslucháčov klasickej hudby.
Hudobná univerzálnosť Dominica Millera nie je náhodná. Narodil sa v Buenos Aires do americko-írskej rodiny, kde vyrastal pod vplyvom latinskoamerických rytmov. Neskôr sa jeho rodina vrátila do USA. Študoval hru na gitare na Guildhall School of Music v Londýne a Berklee College v Bostone. Od albumu The Soul Cages (1991) účinkoval na každej Stingovej nahrávke a na tisíckach koncertov bývalého frontmana skupiny Police. Je tiež spoluautorom hitov ako Shape Of My Heart či La Belle Dame sans regrets. Riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták vníma Dominica Millera ako komplexného hudobníka, gitaristu, aranžéra. „On nie je len gitaristom Stinga. Je to predovšetkým výborný interpret, ktorý hrá úžasne jazz, ale aj Bacha. Preto je pre mňa veľmi zaujímavým hosťom Konvergencií, mám pocit, že sem jednoducho patrí.“ Koncertnú podobu albumu Absinthe príde Dominic Miller na pozvanie festivalu Konvergencie predstaviť s triom vynikajúcich hudobníkov: Zivom Ravitzom (bicie), Nicolasom Fiszmanom (basová gitara) a Jacobom Karlzonom (klavír).
Pred ich koncertom vystúpi na pódiu Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu speváčka Zuzana Mojžišová, ktorá spolu s trojicou štýlovo všestranných multiinštrumentalistov, Rasťom Andrisom, Mikim Skutom a Stanom Palúchom, uvedie komornú verziu oceňovaného projektu Puščaňa. V programe zaznejú piesne zo spomínaného albumu, dve staršie i dve nové skladby „šité na mieru“ pre komorné obsadenie.
Puščaňu tvoria ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska, ktoré sprevádzajú a lemujú život človeka od narodenia až po smrť. Od uspávaniek, cez ľúbostné, pracovné, svadobné, vysťahovalecké, piesne pri zábave, piesne obradového folklóru, až po plačky. Cieľom albumu je odkryť zabudnuté ľudové piesne, sprítomniť a zachovať ich pre ďalšie generácie.
Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa uskutoční 5. – 26. septembra v Piešťanoch a v Bratislave. Celý program si môžete pozrieť na stránke www.konvergencie.sk.
Vstupenky: www.konvergencie.sk/listky
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partneri festivalu: Hlavné mesto Bratislava, Západoslovenská energetika a.s., Slovenská sporiteľňa, a.s.
Ďakujeme aj ďalším partnerom, mediálnym partnerom a podporovateľom.
Organizátor podujatia sa riadi aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Zmena programu a účinkujúcich je vyhradená.
KONCERTY
5. 9. 2021 / 19.00 / Elektrárňa Piešťany
PRESENCE / Ensemble Opera Diversa (CZ)
Gabriela TARDONOVÁ, dirigentka
Jozef LUPTÁK, violončelo
Iršai / Wiesner / Vasks Klātbūtne
9. 9. 2021 / 19.00 / Slovenský rozhlas
DOMINIC MILLER: ABSINTHE
D. MILLER / Z. RAVITZ / N. FISZMAN / J. KARLZON
& Zuzana MOJŽIŠOVÁ / R. ANDRIS / S. PALÚCH / M. SKUTA
12. 9. 2021 / 11:00 / Galéria mesta Bratislavy / detský koncert
O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu – z detskej tvorby Mariána Vargu
I. Šiller, klavír / Daniel Hevier, rozprávač
12. 9. 2021 / 19.00 / Primaciálny palác
CELLO DUO / R. Cohen & J. Lupták
Bach / Godár / Zagar / Glière
16. 9. 2021 / 19.00 Slovenský rozhlas
VOCES INTIMAE / Meta4 Quartet (FI)
Haydn / Saariaho / Sibelius
17. 9. 2021 / 19.00 / Slovenský rozhlas
DIALÓGY
N. SKUTA, klavír / R. STRUBER (AT), perkusie / M. RUMAN, viola / J. LUPTÁK, violončelo
Lash / M. Skuta / Hurel / Brahms
18. 9. 2021 / 16.00 – 22.00 / Dom Albrechtovcov, Klarisky
BRATISLAVSKÁ NOC KOMORNEJ HUDBY
M. KUŠTÁROVÁ, flauta / M. VEĽAS, hoboj / M. NOVÁK (CZ), lesný roh / P. BIELY, D. RUMLER, husle / M. RUMAN, viola / J. LUPTÁK, violončelo / T. NAGY, kontrabas / M. SKUTA, klavír / J. PALOVIČOVÁ, klavír
Premiéry laureátov skladateľskej súťaže / Rozhovory o hudbe / Bartók – Kodály – Dohnányi /
Čítanie z tvorby M. Lasicu B. FARKAŠ, D. NVOTOVÁ, spev, klávesy T. HUDÁK, výber textov / Dohnányi – Hummel
19. 9. 2021 / 19.00 / Veľký evanjelický kostol
SOLI DEO GLORIA / Hommage à J. V. M.
J. V. MICHALKO, organ / J. BARTOŠ, trúbka / B. LENKO, akordeón / J. LUPTÁK, violončelo
Rinck / Bach / Messiaen / improvizácie
26. 9. 2021 / 19.00 / Slovenský rozhlas
BRAHMS – BRUCH
I. KARŠKO, M. SVETLÍK, husle / M. RUMAN, D. RUMLER, viola / J. LUPTÁK, K. ZAJACOVÁ, violončelo
I. KARŠKO, M. SVETLÍK, A. BARAN, P. ŠARAY, husle / M. RUMAN, D. RUMLER, viola / J. LUPTÁK, violončelo /
R. VIZVÁRI, kontrabas
profily interpretov
Dominic Miller (gitara) – je širšiemu publiku známy najmä ako Stingov gitarista, no je tiež úspešným sólovým umelcom. Renomé vo svete hudby si medzi interpretmi i fanúšikmi získal aj vďaka deviatim autorským albumom, ku ktorým nedávno pribudlo CD Absinthe (ECM, 2019). Dominic Miller sa narodil v Buenos Aires do americko-írskej rodiny, študoval hru na gitare na Berklee College of Music v Bostone a Guildhall School of Music v Londýne a od 80. rokov sa stal vyhľadávaným hudobníkom, ktorý spolupracoval s umelcami ako Phil Collins, The Chieftains, Eddi Reader, Katie Melua, Bryan Adams, Paul Young, Nigel Kennedy, Peter Gabriel či Tina Turner. Od albumu The Soul Cages (1991) účinkoval na každej Stingovej nahrávke a na tisíckach koncertov bývalého frontmana skupiny Police. Je tiež spoluautorom hitov ako Shape Of My Heart či La Belle Dame sans regrets. Album Absinthe vznikal v štúdiu „La Buissonne“ na juhu Francúzska s kvartetom špičkových hudobníkov: Manu Katché (bicie), Nicolas Fiszman (basgitara), Mike Lindup (klavír, klávesy) a Santiago Arias (bandoneón). Výsledkom je fascinujúca kombinácia jazzu, popu, akustického folku, súčasnej hudby a štýlových prvkov latino a tanga.
Ziv Ravitz (bicie nástroje) – absolvent Berklee School of Music v odbore jazzová kompozícia a štúdiový hráč ENJA
Records pochádza z izraelského mesta Beer-Sheva. Medzinárodnú kariéru začal v roku 1999, kedy bol vybraný ako bubeník pre hosťujúcich interpretov z Európy a USA v jazzovom klube Camelot v Tel Avive. V roku 2000 sa presťahoval do USA, kde profesionálne a kariérne rástol. Koncertoval s renomovanými umelcami ako H. Crook, G. Hopkins, J. Lovano, L. Konitz, E. Friesen, M. Goodrick, E. Dejibri, J. Genus, G. Garzone, B. Monder, A.Cohen a i. Po získaní štipendia Avedis Zildijan Company Scholarship absolvoval rozsiahle európske turné so súbormi ako TAQ, Minsarah, Sin, Nicolas Simon Group, Iasi Romanian Philharmonic Orchestra. V roku 2011 Ravitz založil spolu s klaviristom Sh. Maestrom a basgitaristom J. Roederom Shai Maestro Trio. Jeho aktuálnou nahrávkou je album
No Man Is an Island (2019).
Nicolas Fiszman (basová gitara) – predtým ako sa začal naplno venovať basgitare študoval hru na gitare u belgického folkového gitaristu Benjamina Bertranda a neskôr v triede jazzového gitaristu Philipa Catherineho. Ako 20-ročný sa stal basgitaristom Pili Pili Band Jaspera van‘t Hofa. Spolupracoval s progrockovou skupinou Cos, speváčkou Maurane, Christian Escoudé Quartet, ale tiež s L.Corryelom, D. Lockwoodom, M. Katchem, J. Zawinulom, Ch. Anzavourom, J. Hallidayom a Philip Catherine Quartet (so saxofonistom Charlie Marianom a perkusionistom Trilokom Gurtu). Ako štúdiový hudobník sa podieľal na stovkách nahrávok. K Fiszmanovým aktivitám patrí aj produkovanie hudby. Od roku 1991 sa angažoval aj ako skladateľ, aranžér a producent africkej
výtvarníčky Khadja Nin. Spolu s E. Serrom je spoluautorom soundtrackov k filmom Rollerball a Bullet Proof Monk. Od roku 2005 je členom skupiny Dominic Miller Band.
Jacob Karlzon (klavír) – švédsky jazzový klavirista známy virtuóznou technikou, komplexným harmonickým a rytmickým cítením i schopnosťou pohybovať sa na hrane chladnej škandinávskej melanchólie a vášnivosti. Spolupracoval s umelcami ako C. Norby, G. Vannelli, N. Landgren, T. Brönner, L. Bassenge, D. Miller, K. Wheeler, N. Winstone a B. Cobham. V roku 2010 získal švédsku cenu Django d‘Or a bol zvolený za jazzového hudobníka roka. O dva roky neskôr bol zaradený do zoznamu Steinway Artist. Vydal 11 albumov, posledný Open Waters