Každý poriadny hudobník si aspoň raz pozrel video legendárneho klávesového sóla Coryho Henryho v piesni „Lingus“ od kapely Snarky Puppy. Predvádza v ňom svoje umenie na dvojici nástrojov - Korg Kronos a Korg KingKorg. Okrem toho, že je to riadny jazzový nášup, perfektne ukazuje oba nástroje v živom a hravom prostredí. Vždy keď vidím to video, pripomenie mi, kvôli čomu som začal so synťákmi. Nejde o funkcie, počet hlasov, či charakter individuálnych komponentov, ale o muzikalitu a prepojenie sa s nástrojom. Je mi potešením, že sa mi tentokrát do rúk dostal nasledovník spomínaného KingKorgu. Hrať síce na ňom nikdy nebudem ako Cory, avšak dáva mi pocit, že to nie je nereálny sen.
KingKorg Neo je štvrtým syntetizátorom v novej produktovej rade Korgu. Tvarom a počtom klávesov sa podobá na Wavestate, Modwave a Opsix. Dizajnéri tentokrát zvolili žiarivú bielu farbu (vrátane klobúčikov na ovládačoch), s ktorou kontrastujú tri čierne displeje, joystick a taktilné plastové tlačidlá. Nástroj je oveľa ľahší ako by sa na prvý pohľad zdalo. Nepôsobí labilne, no aj tak by som odporúčal pri preprave plastové telo zabaliť do pevnejšieho kejsu.
Rozloženie ovládacích prvkov je veľmi podobné pôvodnému KingKorgu, čo je vzorec, ktorý uvidíme častejšie. Predný panel ponúka prístup k najdôležitejším parametrom. Všetko ostatné je ukryté v menu systému, cez ktoré sa ťažkopádne preklikáva na dvojriadkovom displeji. Chvíľu trvalo, než som si zvykol na to, kde sa jednotlivé položky nachádzajú. Je to znesiteľné pri programovaní, no na pódiu by som sa toho nechytal. Škoda, že nie je zopár makro točítok, aby som si mohol namapovať vlastné parametre, ktoré neskôr využijem pri živom hraní. Čo sa však určite zíde je možnosť nastaviť si obľúbené presety na osem hlavných tlačidiel (celkovo 40 obľúbených programov) a plynulo medzi nimi prepínať.
24-hlasová digitálna syntéza pozostáva z dvoch vrstiev, ktoré možno vrstviť alebo rozdeliť na samostatné časti klaviatúry. Každý hlas má 3 oscilátory so 138 typmi, filter s 18 typmi, dve obálky, dve LFO a každá vrstva nakoniec aj tri simultánne efekty (Pre FX, Mod FX a Reverb/Delay). Výber oscilátorov je bohatý, obsahuje analógové simulácie, šum, vlny z Korgu DW 8000, PCM zvuky rôznych nástrojov a mikrofónový vstup, ktorý možno prehnať cez vokodér. Filtre sú taktiež rozmanité, s charaktermi Moogu, Prophetu 5, Oberheimu, Rolandu TB-303 a Korgu MS-20. Veľmi dobrý je aj „základný“ filter LPF King (v dvoch strmostiach). Oproti originálnemu modelu prišiel o elektrónkový ohrievač zvuku, no nemôžem povedať, že by mi počas hrania chýbal.
Vokodér je vždy zábava. Korg umiestnil XLR jack rovno na predný panel a pribalil aj mikrofón s flexibilným krkom. Ovládanie mikrofónového zosilňovača je hneď poruke, čo sa určite zíde, pretože rôzne patche reagujú rôzne na hlas. Niekedy stačí šepkať, inokedy treba mikrofón poriadne vybudiť.
Zvuk KingKorgu Neo jednoducho funguje. Vie byť pompézny, avšak väčšinu času sa pekne usadí do mixu, prerazí keď ho treba, schová sa keď ho netreba. Výber efektov a globálna ekvalizácia priamo na paneli vytvárajú hotový zvuk, ktorý netreba takmer vôbec dolaďovať v postprodukcii. Bolo by super ak by mal aj samostatný kompresor a high-pass filter na výstupe. Syntéza je totožná s pôvodným modelom, ktorý vyšiel v roku 2013. Už vtedy bol KingKorg považovaný za organicky znejúci, plný a tvárny. Je v poriadku zachovať, čo funguje, škoda však, že sa japonskí inžinieri neodvážili pridať extra funkcie, či ovládacie prvky. Neo tak pôsobí skôr ako oneskorený súrodenec, než ako člen novej generácie. V prípade Korgu je to prekvapujúce, pretože neraz dokázali, že vedia výborne inovovať (napríklad v prípade SV-2, Kaoss Replay či NTS-1 Mk2).
Ako som už v úvode spomínal, pointa KingKorgu Neo nie je v hĺbke syntézy, čo však neznamená, že sú jeho možnosti obmedzené. Výborne sa hodí na pódium, napríklad ako doplnok ku stage pianu alebo workstationu. Tri oktávy sa nehodia na obojručnú akordovú gymnastiku, ale spanilé sóla, či basový sprievod zvládnu. Joystick mi osobne nesadol svojou maličkosťou a slabým odporom, čo je riešiteľné externým kontrolerom ako napr. Touché od francúzskych Expressive E.
S uvádzacou cenou 1100 EUR spadá KingKorg Neo do strednej triedy syntetizátorov. Inflácia a neistá dostupnosť súčiastok spôsobili nárast cien, takže aj porovnávanie treba brať s rezervou. V tejto triede polyfonických syntetizátorov sa nachádzajú borci ako napr. ASM Hydrasynth, Novation Peak, nový Roland Gaia 2, Akai MPC KEY 37 a ostatné troj-oktávové synťáky od Korgu, ktoré nedávno dostali novú verziu mk2 a taktiež verziu bez klaviatúry. Všetko sú to výborné stroje s veľmi bohatou zvukovou syntézou. Neznamená to však, že nový KingKorg je zlá voľba. Jeho výhody sú zameranie sa na hráča, jednoduchosť úpravy zvuku, ľahké pochopenie a zreteľnosť ovládacích prvkov. Ak vám chutí zvuk KingKorgu a pôvodná 5-oktávová verzia je priveľká, Neo je skvelou náhradou. Neurazí a poslušne sa pridá medzi ostatné nástroje v kapele. Ak Vás baví točiť nové zvuky a dobrodružne bádať v nových sonických vodách, odporúčam buď ktorýkoľvek zo série Wavestate / Modwave / Opsix, alebo už spomínaný Hydrasynth (v ktorejkoľvek verzii).
KingKorg Neo mi najviac pripomína veľmi populárny Nord Lead A1. Na papieri sú to OK nástroje, ktoré pri dnešnej záplave možností neponúkajú nič svetoborné. Avšak práve v tom tkvie ich výnimočnosť. Minimalizujú čas medzi nápadom a jeho zahraním. Nezdržujú, nestoja v ceste, neobťažujú komplexnosťou. A to je vo víre hudobnej tvorby a živého vystupovania to najdôležitejšie. Viac než kedykoľvek odporúčam si KingKorg Neo vyskúšať osobne a nedávať iba na názor videií či recenzentov.
Som zvedavý, aké ďalšie synťáky postaví Korg na tejto zabehnutej platforme a či sa dočkáme rozšírenejšej verzie KingKorg Neo SE so 61 klávesami.
Síce sa počas testovania zo mňa nestal Cory Henry, ale čas s novým KingKorgom ma inšpiroval viacej hrať na synťáky namiesto zvyčajného hrania sa so synťákmi. To je jeden z najväčších plusových bodov, ktoré akýkoľvek hudobný nástroj môže dostať.
Pre koho áno: Live hráči, klávesáci, milovníci KingKorg zvuku
Pre koho nie: Dizajnéri komplexných zvukov, vlastníci pôvodného KingKorgu
MAREK „FAREBNÝ“ OSRMAN
Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk * Cena: 1 099 €