Kam chodí na internete Miro Wlachovský

 

wlachovsky

 

Miroslav Wlachovský *1970

Vyrastal v prekladateľskej a vydavateľskej rodine. Mama Miroslava prekladala beletriu z poľštiny a otec Karol dodnes prekladá z maďarčiny. Keď k tomu pridáme českú babičku, tak stredná Európa je prakticky napísaná v rodnom liste. Nieslo to so sebou od útleho detstva aj styk so slovenskými spisovateľmi a bratislavskou bohémou. Väčšinu svojej doterajšej profesnej kariéry strávil v službách slovenskej diplomacie na vyslaniach vo Washingtone, DC, vo Viedni, ako veľvyslanec vo Veľkej Británii a neskôr v Dánskom kráľovstve. To mu dalo možnosť nazrieť počas niekoľkoročných pobytov v týchto krajinách trochu hlbšie pod pokrievku než sa môže podariť počas turistických výletov. Každá z tých spoločností je iná, jej členovia sa v rôznej miere vedia otvoriť cudzincom, všetky sú nesmierne kultúrne bohaté a inšpirujúce. Na Američanoch mu imponuje otvorenosť, podnikavosť, pioniersky duch, na Britoch tradície, rétorika, fantastické divadlo a britský humor a na Dánoch ich schopnosť vycítiť príležitosť, konsenzuálna politika, vnímanie a prístup k verejnému priestoru. 

 

Tak teda kam:

  1. PODCASTY NA SPOTIFY

The Rachman Review – Gideon Rachman je hlavný zahraničnopolitický komentátor britských Financial Time. Nová britská zahraničná politika, Blízky východ, Čína a jej dlhodobá stratégia, Ako bude vyzerať zahraničná  politika USA ak by zvolili Donalda Trumpa – to všetko u neho nájdete v rozhovoroch so skvelými odborníkmi. 
Přepište dějiny – český podcast Martina Grohmana a Michala Stehlíka som objavil minulý rok a ich vtipný, fundovaný a v niečom obrazoborecký prístup najmä k československým dejinám si ma hneď získal. Nie vždy sa k nám dejiny dostanú v podobe ako sa skutočne odohrali. Zvyčajne v tom majú prsty politici a historici. Máte radi Francúzsko a jeho bohatú históriu, ale francúzštinu neovládate dostatočne? Dajte si na Spotify The French History Podcast. Dr. Gary Girod ho spustil v decembri 2018 a je fascinujúci. 
 

  1. AUDIBLE
    ďalšia skvelá aplikácia, ktorá rozširuje pohľad na svet, tentokrát prostredníctvom audiokníh. Momentálne mám v slúchadlách biografiu Henryho Kissingera od Waltera Isaacsona.
     
  2. GOTICKÁ CESTA
    Objavil som vďaka priateľom minulý rok krásy gemerských stredovekých kostolov. Máme na Slovensku nádherné veci, ktoré sa len postupne vynárajú z hlbinných útrob uhorských dejín vďaka skvelým reštauratérom, historikom a nadšencom. 
     
  3. ANGLICKO
    Aj keď v Londýne nebývam už takmer 10 rokov, do Británie sa rád vraciam, fyzicky i prostredníctvom internetu. 

Jedno z fascinujúcich miest, kde ľudia preukázateľne žili ešte pred stavbou egyptských pyramíd či známeho Stonehenge je osada z doby kamennej na Orknejských ostrovoch Skara Brae. Odporúčam navštíviť počas cesty do Škótska. 

Príbeh lásky Henricha VIII a krásnej Anny Boleynovej vošiel do histórie ako impulz pre odchod od Ríma a vznik Anglikánskej cirkvi. Anna bývala v Hever Castle, ktorý je optimálnou výletnou destináciou pre milovníkov histórie, anglického vidieka a krásnych záhrad. 

V Londýne je to toho nesmierne veľa, ale vždy si skontrolujem aktuálne výstavy v The National Gallery, London a Royal Academy of Arts. Ak ste skôr technicky zameraní, odporúčam Royal Airforce Museum.Strávil som v ňom so synom, keď bol menší hodiny.

 

  1. DÁNSKO 
    Ak sa chystáte do tejto skvelej severskej krajiny, tak odporúčam návštevu jedného z najlepších múzeí moderného umenia Louisiana Museum. Mimochodom, názov nemá nič spoločné s americkým štátom Lousiana, ani nie je odvodený od nejakého panovníka. Je to podľa Alexandra Bruna (1814 - 1893), dôstojníka a pôvodného majiteľa, ktorý bol trikrát ženatý a manželka sa vždy volala Louisa.
    Dánsko je aj synonymom dobrej a kvalitnej architektúry a treba sa ísť pozrieť do Dánskeho Centra Architektúry v Kodani.
     
  2. STREDNÁ EURÓPA
    Úžasné na živote v slovenskom hlavnom meste je, že z neho je blízko do Rakúska, Maďarska i do Česka a každá z týchto krajín poskytuje neuveriteľné množstvo inšpiratívnych miest. Nie je problém zájsť do viedenského múzeaAlbertina, v Budapešti do Maďarskej národnej galérie (ktorej gotická zbierka vo veľkej miere pochádza z územia dnešného Slovenska, zhromaždila sa pri príležitosti mileniálnej výstavy a už tam akosi ostala), či do Múzea krásneho umenia. V Prahe sú neďaleko od seba Kunsthalle PrahaNárodní galerie Praha a Lobkowiczký palác na Pražskom hrade.                                           

     Nový Populár 5/2025 práve vychádza:

     

Článok patrí k časopisu: