Neďaleko našej školy stávala maringotka, v ktorej predávali langoše. Vždy, keď som išla okolo, prišiel mi na rozum nápev: „Máša, Máša, langoše predáva...“ O autoroch tejto piesne som vtedy nemala ani potuchy, no zato som presne vedela, ako vyzerá predavačka langošov – ako pampúšok. Utešujúca predstava pre dámy, potešujúca pre pánov. Pre Taktikov príležitosť pre potešenie ľudí.
Ústrednou postavou kapely bol charizmatický blonďák s veľkým úsmevom, Vlado Kolenič. „Vždy sme boli veselí a uvoľnení. Hrali sme pre ľudí a mali sme z toho srandu.“, spomína na začiatky Taktikov a ďalej uvažuje „ Aj vtedy to tak bolo, aj je to tak aj teraz, že sú vždy komerčáci a tí, čo chcú robiť sofistikovanú muziku. Ja to beriem tak, že muzika spája národy a často sú to práve tie banálne hity. Stupídna Macarena a celý svet spieva. Ľudia sa chcú baviť.“ Taktici sa stali takmer ihneď po vzniku obľúbenou kapelou vtedajšieho Véčka. Štvrtky a piatky patrili práve im a ľudia boli ochotní stáť vo frontách, aby sa na nich dostali. Každý týždeň si mohli vybrať medzi koncertom Taktikov a Elánom. Tieto dve kapely si boli vždy blízke. Niektorí sa poznali už z gymnaziálnych čias a bolo pre nich prirodzené, že majú spoločný priestor vo V-klube. Desať deka tresky, Zmrzlina, Dáša, Vodka, boli témy masám dôverne známe.
V roku 1978 dosiahli Taktici úspech na Slovensku nevídaný. Ich skladba Telefón sa dostala na vrchol anglickej hitparády a chalani boli automaticky pozvaní na smaragdový ostrov. Vtedajší režim im však cestu zatrhol a tak sa rozhodli pre emigráciu do USA. „Nemali sme pre koho hrať. Rozprávali nám, čo máme hrať a čo nie, mali sme ísť do Anglicka a nepustili nás. Tak potom načo som tu?“, spomína Vlado. „A malé je to tu pre mňa. Ja som veľký človek. Potrebujem veľké priestory.“ Taktici sa dostali na čiernu listinu a ich piesne boli zakázané.
Dnes sa Vlado nesnaží tváriť ako svetovo uznávaný hudobník. „Keď rokenrolový spevák Rickyho Nelsona prešiel na country a všetci na neho pískali, povedal: ,Keď nemôžeš uspokojiť každého, tak uspokoj aspoň sám seba.´ Takže sme robili, čo sa nám ľúbilo. 97% ľudí v hľadisku nevie o muzike nič, ale vedia vycítiť, že kapela má srandu, a že to je ono.“ Vlado počúval od malička kvalitnú americkú hudbu, dokázal ju pretaviť a podať hravým štýlom tak, že sa publikum bavilo, ale repertoár skupiny neskĺzol na úroveň pohostinskej ľudovej zábavy.
Vždy mi vŕtalo hlavou, prečo poznáme skladby Taktikov, hoci boli v exile a ich produkcia sa nemohla púšťať? Dnes mi je to jasné. Riešením je kapela Nový Al-bum, ktorá sa rozhodla, že bude hrať staré hity Taktikov. V roku 2000 vyšlo CD Nový Al-bum – Taktici. Za ním nasledovalo druhé a pri krste tretieho albumu Taktici 2004 The Best of, Vlado Kolenič slávnostne odovzdal meno Taktici do užívania kapele Nový Album. Tak prišli na svet noví Taktici. „Zlatá éra pokračuje cez mladých Taktikov. Zmenila sa zostava odkedy som im dal meno, ale je pekné, že hrajú, pretože to je najväčší úspech, keď niekto hrá vaše pesničky. Zo začiatku hrali hlavne naše staré veci, ale teraz už prechádzajú na nové. Už si píšu svoje pesničky a niekedy im pošlem niečo ja“. Noví Taktici, podobne ako ich predchodcovia, dokážu zabávať seba aj publikum. Asi najviac zarezonovala v povedomí verejnosti skladba Tajné kvapky na lásku, v ktorej zosmiešnili mediálny boom okolo Mariany Ďurianovej. Neoficiálnou motorkárskou hymnou sa stala pieseň Tunel, v ktorej si zaspieval aj Jožo Ráž. Elán prejavil Taktikom kamarátske gesto, keď ich zavolali ako predkapelu na svoje turné v roku 2005. V tom istom roku získali Taktici Zlatého slávika v kategórii skokan roka. „Chalanov treba počuť, lebo ten spevák je veľmi dobrý. Spieva lepšie než som ja spieval, lebo my sme boli opití. On spieva čisto.“, chváli Kolenič svojho nasledovníka Dana Miženka.
A čo Vlado Kolenič za veľkou mlákou? Úspešne sa živí hudbou. V súčasnosti je lídrom skupiny Las Vegas Music Machine. „Vrátil som sa ku svojim koreňom, ku bigbítu. Má to štýl, energiu, je to dravé, keď si to vypočuješ, tak vieš, že je to živá kapela. Žiadne drum machines, žiadne syntetizátory, je to naozaj bubeník, gitara a spev. Moja speváčka je z Filipín, volá sa Joy Roxas a spieva fantasticky. Basgitaristka je Sally G, Japonka. Všetky texty sú ako kedysi – veselé. Nič nie je politika, všetko je uvoľnené, bavíme sa.“ Medzinárodná zostava kapely priviedla Vlada ku zaujímavému projektu – nahrať album v troch jazykoch: anglicky, japonsky a vo filipínskom dialekte tagalog. Ak sa im to podarí, budú prvou kapelou na svete s albumom v troch jazykoch. Škoda, že nie v štyroch – aj po slovensky.
ZUZANA KNEZOVIČOVÁ