Oscarová® Fest Anča predstavuje tie najlepšie animáky

 

 

Už osemnásty rok prichádza Medzinárodný festival animácie Fest Anča s čerstvým výberom tej najzaujímavejšej, najrozmanitejšiej, ale aj najuletenješej animácie, ktorá sa za posledné dva roky urodila. Festival odpremieta filmy, ktoré len tak neuvidíte v kine, na internete, či Netflixe, ale iba v Žiline, a to od 24. do 29. júna 2025.

 

Na Fest Anču sa tohto roku prihlásilo okolo 1 800 krátkych animákov z 83 krajín sveta, čo je nový festivalový rekord. Ide o 203 hodín (osem a pol dňa) nepretržitého pozerania filmov napríklad z Mexika, Švédska, ale aj Malajzie. Predvýberová komisia v zložení – Jakub Spevák, Ema Nemčovičová a Peter Gašparík ich však starostlivo pozerala v priebehu niekoľkých mesiacov a vybrala z nich 218 filmov, ktoré tvoria oficiálny výber festivalu.

 

Naďalej platí, že snímky, ktoré získajú ocenenie Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský animovaný film sú automaticky oprávnené na posúdenie v Oscarovej® súťaži krátkych filmov.

 

Známe osobnosti animácie z celého sveta

 

Spomedzi všetkých prihlásených filmov sa do hlavnej súťaže prebojovalo len 36 titulov, z čoho je 13 študentských. Medzi nimi nájdeme dôležité mená súčasnej animácie ako Yoriko Mizushiri, Sasha Svirsky, Koji Yamamura, Amanda Therese Bonaiuto, ale priestor dostanú aj nové talenty. Výber ponúka alternatívu, provokuje reflexiu a ohýba tvary súčasnej animácie. 

 

Počas prvého letného víkendu vám okrem rozmanitých príbehov zoberú dych aj pestré animačné techniky. Od porcelánovej bábiky, ktorá blúdi zasneženou krajinou, cez stop-motion animáciu odhaľujúcu vrstvy pouličného graffiti, až po netypické techniky ako 3D sken alebo pinscreen. 

 

Hlavná súťaž ukáže filmy reagujúce na aktuálne spoločenské témy, ale aj také, ktoré predostierajú úplne inú realitu. Uvidíte mystický kameň, ktorý hľadá svoj údel v živote, ale aj česko-slovensko-ukrajinský dokument Zomrela som v Irpini, ktorý rekonštruuje udalosti 24. februára 2022.

 

To naj nielen zo slovenských filmov

 

V súťaži slovenských filmov sa predstaví 8 snímok, pričom výberu dominujú najmä študentské filmy zo slovenskej VŠMU, pražskej FAMU, ale aj z holandskej Design Academy Eindhoven. Vo výbere sa objaví aj Matúš Vizár s novinkou Free the chickens o skupine štyroch aktivistov. Jeho predošlý film Pandy (2013) bodoval na mnohých zahraničných festivaloch a získal 3. miesto v sekcii Cinéfondation na prestížnom festivale v Cannes.

 

Rap. Indie rock. K-pop. Trash metal. To je len zlomok žánrov, ktoré zaznejú v súťaži animovaných videoklipov. Ste zvedaví, ako sa zmestilo 15 animačných štýlov od 15 animátorov z celého sveta do jedného klipu, alebo ako skončí klip inšpirovaný atmosférou Nosferatu? Odpovede sú v jednej z najobľúbenejších sekcií festivalu, ktorá ani tohto roku nebude zaostávať za svojou reputáciou.

 

Fest Anča nezabúda ani na tých najmenších! Detská súťaž v sebe skrýva 6 krátkych filmov, plných zábavy a priateľstva, ktoré majú určite čo povedať aj dospelákom. Stačí spomenúť film o malej jedovatej muchotrávke, ktorá sníva o tom, že sa stane kuchárkou, no musí čeliť predsudkom okolia.

 

Krajina zázrakov alebo Mordor

 

Množstvo zaujímavých a odvážnych filmov sa nachádza aj v nesúťažných sekciách festivalu. Tie tvoria filmy, ktoré sa len o vlas nedostali do súťaže. Ide o kraťasy z celého sveta, animované dokumenty, filmy pre deti, ale aj nenaratívnu animáciu. V nej zaujal film Glass House, ktorý síce používa umelú inteligenciu, no len do takej miery, aby priamy prínos režiséra ostal zjavným.

 

Tie najuletenejšie a najzábavnejšie filmy si užijete v sekcii Anička v krajine zázrakov, ktorá ich doslova stiahne do králičej nory nezmyselnosti, vtipu a bizarnosti. Anča v Mordore zas vymení smiech za strach, diskomfort a rozširujúcu sa pleseň. No a najviac filmov v jednej sekcii uvidíte v Extrémne krátkej sekcii extrémne krátkych filmov, v ktorej sú filmy do dvoch minút.

 

Pozrieme sa na Naše telá

 

Hlavnou témou 18. ročníka festivalu sú Naše telá. Fest Anča sľubuje, že ich rozoberie, zloží do nových foriem a vdýchne im nový život, s úmyslom scitlivovania nielen k svojmu vlastnému telu, ale aj k telám vôkol nás. Kladie si otázky, či môžeme existovať mimo tela alebo sme k nemu príliš pripútaní. A nie sú naše telá posledným nástrojom odporu?

 

Téma festivalu však nebola kľúčovou pri výbere filmov do oficiálneho výberu Fest Anče. Odrazí sa skôr v špeciálnych kurátorovaných sekciách o telesnosti alebo vo výbere celovečerných filmov, retrospektívach, ale aj ostatnom programe, ktorý festival zverejní už o pár mesiacov. 

 

18. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2025 finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond LITA, Nadácia SPP.