Štipcové ladičky (porovnávací test, 2012)

Ako občas hovoria starí bigbíťáci, dnes už neladíme ušami, ale očami. Každému gitaristovi sa časom nazbieralo aj niekoľko rôznych ladičiek, či už pedálových, štipcových, stolových, ladičiek integrovaných v kombách, multiefektoch a gitarách, alebo sa vo forme aplikácie stiahnutých do telefónu. Aj keď ladičky samé o sebe patria do kategórie nepočuteľných efektov, „efekt“ rozladenej gitary (basy, mandolíny, ukulele...) je počuteľný viac, než by to uchu poslucháča bolo milé. Okrem toho, že po všetkých stránkach kvalitná a dobre navrhnutá ladička pomôže udržať nástroj naladený a hráča na pódiu v pohode, môže byť nápomocná aj pri odhalení bežných nedostatkov gitary ako sú zle nastavené oktávy, nepresne kompenzovaná kobylka, opotrebované pražce, alebo vadné struny.
 

CLIP-ON LADIČKY, VÝHODY A NEVÝHODY
Súčasťou clip-on ladičiek je „štipec“ s piezo snímačom, ktorým sa tieto malé a ľahké zariadenia upnú na hlavu gitary, odkiaľ dotykom snímajú vibrácie ladených strún. Oproti pedálovým ladičkám majú niekoľko výhod - neprechádza skrz ne sigál, takže nekradnú tón. Nezaberajú cenné miesto v pedalboarde, majú dlhú výdrž batérie, nepotrebujú napájanie a ich displej je bližšie pri očiach, takže zobrazené údaje sú lepšie čitateľné. 
Nevýhodou môže byť, že na rozdiel od pedálových ladičiek, štipcové nemajú funkciu Mute (hodila by sa pri výmene nástrojov, ich odpojení a pripojení). Ladička uchytená na hlave je viditeľná a ovplyvňuje vzhľad nástroja. Ak má nástroj tendenciu k prevažovaniu krku, trochu väčšia ladička môže byť tou poslednou kvapkou.
 

TEST
Do dnešného testu sme vybrali päť reprezentantov tejto kategórie, ktoré síce nepokrývajú celé spektrum (chýbajú tu napríklad bezdrôtové ladičky s clip-on snímačom), ale poskytujú aspoň aký-taký prehľad o možnostiach a niektorých novinkách. Vývoj napreduje aj v tejto kategórii. Ak ešte prednedávnom štipcová ladička po založení kapodastra náhle „ohluchla“, dnes sa tento neduh netýkal ani jednej. Každá z testovaných ladičiek predčila „ladičky“ integrované v preampoch elektroakustických gitár (hoc aj značkových). Na druhú stranu nie každá štipcová ladička overená na gitare funguje rovnako dobre aj na basgitare. Z testovanej vzorky tejto kategórie by sa dalo usúdiť, že pre basové nástroje sa ako vhodnejšie stále javia tie, do ktorých prichádza signál káblom priamo zo snímača. 
Testované ladičky majú niekoľko spoločných vlastností. Napájanie je zabezpečené mincovou batériou CR2032, všetky modely majú funkciu Auto Off, tolerancia (pokiaľ sa uvádza) je ± 1 Cent, vyššie modely sú k dispozícii aj v rôznofarebných variantoch.
 

BOSS TU-10

Boss-TU10

Táto novinka z dielne Boss má ambíciu nahradiť ich tradičnú pedálovú ladičku. Podsvietený displej TU-10 poskytuje najväčší farebný a informačný luxus. Daňou za to je väčšia spotreba, ktorá je však kompenzovaná šetriacimi funkciami. Intenzita podsvietenia displeja sa na 10 sekúnd zvýši po zahraní tónu. Dlhším podržaním hlavného vypínača sa podsvietenie LCD displeja úplne vypne a ten ďalej funguje len ako monochromatický, čím sa predĺži životnosť batérie, ale čitateľnosť je dostatočná iba pri dobrom (dennom) svetle. Túto funkciu by som používal asi iba v prípade odchádzajúcej batérie. Presnosť ladenia v zmysle tolerancie i čitateľnosti je v prípade TU-10 možno ešte vyššia než uvádzaný jeden cent, a tak okrem pódia možno ladičku použiť aj pri drobných opravách a nastaveniach, napríklad pri kontrole opotrebovania pražcov, alebo pri kompenzovaní kobylky na akustickej gitare. Pomáha tomu relatívne stabilný chod ukazovateľa intonácie, či už digitálnej „ručičky“ ukazujúcej ladenie po centoch, alebo imitácie stroboskopického efektu (Stream) naznačujúceho požadovaný smer ladenia postupne spomaľujúcou rotáciou dielikov na stupnici. K ďalším možnostiam patrí kalibrácia a celkové posunutie ladenia nadol až o 5 poltónov. Na otázku, do akej miery je množstvo informácií poskytnutých displejom prakticky využiteľné, si musí odpovedať každý hráč sám. Trochu problém mala ladička pri rozpoznávaní hlbokého E na basgitare, o hlbších tónoch ani nehovoriac. Konštrukcia ladičky pôsobí robustne a odolne, hmotnosť je prijateľná. Nevýhodou je, že rovná čeľusť bez kĺbu sa ťažko upevní na menšiu hlavu so šiestimi kľúčmi zhora (Tele). Miesto na uchytenie sa nájde, ale nie je to ani spoľahlivé, ani pekné. Na iných hlavách (3+3, Strat) TU-10 problém nemá. Zhrnutie: solídna a presná gitarová ladička.

+ displej a funkcie
+ solídna konštrukcia 
+ prehľadné ovládacie prvky
+ stabilita ukazovateľa ladenia
– problémy pri ladení basgitary

 

ENO ET-3100

Y00064-1

Čínska firma Eno Music ponúka cenovo dostupnú ladičku pre gitaru, basgitaru(!), husle a chromatický režim. Okrem piezo snímača v štipci ladička „počuje“ aj cez vstavaný mikrofón. Proces ladenia sa zobrazuje na rozmernom LCD displeji s imitáciou analógovej ručičky a dvojfarebným podsvietením (červená – ladiť, zelená – v tolerancii). Ladička nepatrí k najrýchlejším ani najkrajším. Trochu zneisťujúcim dojmom pôsobí občasné kolísanie až kmitanie svetelnosti displeja. Nie je jasné, či sa tak prejavuje funkcia na úsporu energie, alebo displej mení intenzitu podsvietenia z dôvodu nedostatočného kontaktu batérie. K úplnému výpadku však počas testu nedošlo nikdy. 

+ čitateľný displej
+ presnosť ladenia
+ režim pre basgitaru
+ cena
– kolísanie svetelnosti
– rozmery, hmotnosť, vzhľad
– pomalšia identifikácia tónu

 

KORG AW-2G

korg_aw-2-plus_26811

Ďalšou clip-on ladičkou s možnosťou voľby medzi piezo snímačom a mikrofónom je značková AW-2G určená pre gitaru, ale aj pre dychové alebo sláčikové nástroje. Podľa výrobcu je ladička vhodná hlavne pre akustické nástroje, ale funguje aj na solidbody gitarách. Korg má v segmente ladiček dlhoročné skúsenosti a podobne ako Boss, produkuje spoľahlivé produkty so zaujímavou koncepciou. Do oranžova podsvietený displej je jednofarebný, jednoduchý, poskytuje iba toľko informácií, koľko je naozaj potrebné. Intenzita podsvietenia má dva stupne, alebo je svetlo vypnuté. Dvojkĺbový krk zabezpečí potrebné natočenie displeja a štipec s vloženou kývavou kontaktnou plošinkou zase najuniverzálnejší úchyt z celej testovanej skupiny. Užitočné funkcie sú Meter Reverse a Memory Backup, nechýba ani možnosť kalibrácie. Ladička v režime Piezo (dotykové snímanie) reaguje na vibrácie citlivo. Dokáže rozpoznať aj tóny podladenej basgitary. Pozitívom jednoduchého displeja je dlhá výdrž batérie. AW-2G pôsobí naoko krehším dojmom než Boss, no v praxi sa chová bezproblémovo a nerozpadáva sa. 

+ presnosť, kvalitný displej
+ spoľahlivé uchytenie na nástroji
+ viditeľnosť a dobrá nastaviteľnosť displeja
+ množstvo funkcií
– neprehľadné umiestnenie prepínačov (možnosť zámeny) 

 

KORG PC-1 Pitchclip

korg-pc1cp-chromatic-clipon-tuner-36005313-0-1336474062000

V tomto prípade ide o displej so siedmimi LED segmentami a digitálnym zobrazením litery označujúcej tón v strede. Veľmi jednoduchá a pritom aj pekná ladička pracujúca v jednom konštantnom režime, vybavená jediným ovládacím prvkom, ktorým je hlavný vypínač. PC-1 je typická pódiová ladička so zanedbateľnou hmotnosťou. Na hlavu gitary či basy ju možno uchytiť spredu alebo zozadu. Podržaním hlavného vypínača sa obráti displej, tzn. litera sa zobrazí dolu hlavou a LEDky blikajú opačným smerom. Displej sa dá odklopiť alebo priklopiť až ku štipcu tak, že ladička nebude prekážať ani keď sa s ňou nástroj odloží do gigbagu. Otázkou je tolerancia ladenia, ktorá bude určite dostačujúca pre pódiové využitie, no s presnosťou zobrazenia Boss TU-10 by sa asi porovnávať nedala. Naopak, citlivosťou v oblasti spodného frekvenčného rozsahu Boss za Korgom PC-1 zaostáva. Čo sa týka rýchlosti, aj tento Korg identifikoval výšku tónu podladenej struny E na basgitare s väčším prehľadom, než Eno ET-3100. V prospech tejto ladičky hovorí aj jej ľudová cena a tým pádom aj veľmi dobrý pomer cena/kvalita. 

+ nízka hmotnosť
+ cena
+ jednoduchosť a vzhľad
+ nízka hmotnosť
+ široký uhol viditeľnosti
– stupnica s nižším rozlíšením

 

PLANET WAVES PW CT 12 NS Mini Headstock Tuner

PW-CT-12_main

Najmenšia a najmenej viditeľná ladička z celej testovanej skupiny sa pripevňuje čeľusťami plastového mini-zveráka na zadnú stranu hlavy. Displej ladičky sa dá otáčať o 360°. Miniatúrna veľkosť umožňuje ponechať ladičku na hlave permanentne, aj keď je nástroj v obale. Zveráčik po zatlačení drží na mieste západka, čo zabezpečí lepší kontakt s hlavou než obvyklé „pérko“. Tým pádom je zabezpečený prenos vibrácií a uspokojivá rýchlosť odozvy. Jedinečnou vlastnosťou PW CT 12 je, že sa dá dobre upevniť aj na menšie hlavy, napr. na Telecaster, kde iné štipcové ladičky zápasia s dostatkom miesta na spoľahlivú oporu. Dvojfarebný displej zobrazuje písmeno označujúce ladený tón a štyri „paličky“ na každej strane. Keď je medzi svetelnými segmentmi dosiahnutá symetria, červená farba sa zmení na zelenú a tón je naladený. Ladička má minimum funkcií - kalibráciu a voľbu, či chceme ladené poltóny zobrazovať so znamienkom ♯ alebo ♭ (nezamieňať s funkciou „Flat tuning“). 
Podobne ako KORG PC-1, aj PW CT 12 má jednoduchší spôsob zobrazovania výšky tónu na stupnici. Z displeja síce nie sú čitateľné desatiny centov, no pri živom hraní poskytne dostatok informácií pre pohotové naladenie gitary.

+ ladičku na gitare takmer nie je vidieť
+ pevné uchytenie a dobrá čitateľnosť displeja
+ citlivosť a rýchlosť ladenia
– stupnica s nižším rozlíšením

 

ZÁVER
V teste sa porovnávalo päť štipcových ladičiek rôznej cenovej kategórie, každá z nich bola trochu iná, každá ponúkala iné možnosti ladenia alebo špecifický spôsob použitia. Špecifické potreby majú aj rôzni hráči, preto nemožno test vyhodnotiť nejakým jednoznačným poradím. Ladičky sa počas testu zoskupili do troch skupín nasledovne:
V prvej kategórii sa umiestnili Boss TU-10 a Korg AW-2G. V oboch prípadoch to boli solídne ladičky, z ktorých si gitarista môže vybrať podľa osobných preferencií. Ku Korgu by sa mohli prikloniť akustickí hráči požadujúci vysokú citlivosť, funkčnú jednoduchosť, spoľahlivý, pritom univerzálny spôsob uchytenia a nastavenia displeja. Boss, o čosi bohatší na funkcie, má sofistikovanejší displej a robustnejšiu konštrukciu a je vhodný aj na použitie mimo pódia.
Druhú priečku rebríka obsadili Korg PitchClip PC-1 a Planet Waves PW CT12. Obe ladičky zobrazujú na svojich displejoch proces ladenia jednoduchším spôsobom. Elegantný Korg je k dispozícii za výbornú cenu a o necelé 4 € drahšia miniladička Planet Waves je zase na nástroji takmer neviditeľná.
Naprázdno neobišla ani ENO ET 3100. Ušla sa jej bronzová medaila za veľký LCD displej, univerzálnosť využitia (mic., bg...) a priaznivý pomer cena/úžitková hodnota.

MARTIN CHROBÁK

Článok patrí k časopisu: