Virtuóznych bratov a ich švagra pozná už celý svet. Ich príbeh sa podobá na hudobné cesty našich najúspešnejších operných spevákov, akými sú Edita Gruberová, Pavol Bršlík, či Adriana Kučerová, ktorí dostávajú tie najprestížnejšie angažmá práve v zahraničí. Sú prvými Slovákmi, ktorým bola už za ich debutový album vydaným pod Deutsche Grammophon udelená zlatá platňa.
Hudobné zoskupenie Janoska Ensemble je síce svetové, no založili ho rodáci zo Slovenska, bratia Jánoškovci spolu so švagrom Júliusom Darvasom, pred 5 rokmi vo Viedni. Dnes sú celosvetovo uznávaní, hrajú prevažne v zahraničí a ak zavítajú na Slovensko o ich koncerty je vždy veľký záujem.
Pred pár mesiacmi im bola na galavečeri filmovej hudby, Hollywood in Vienna, udelená Zlatá platňa za debutový album Janoska style. Ten vyšiel pred dvomi rokmi v prestížnom vydavateľstve Deutsche Grammophon a štyria virtuózi sú tak prvými Slovákmi, ktorým sa vďaka ich talentu a dlhoročnej práci podarilo vydať album v najznámejšom klasickom vydavateľstve na svete.
Precestovali skoro celý svet, najnovšie majú za sebou koncertné turné v Ázii, 15 koncertov v Amerike a ďalšie veľké koncertné, ale aj tvorivé plány pred sebou. Začiatkom budúceho roka ich čaká nahrávanie druhého albumu.
Všetci začínali ako sólisti, no neskôr sa rozhodli spojiť svoje sily a talent s cieľom vytvoriť niečo nové a výnimočné. Takto vznikol ich jedinečný hudobný žáner, ktorý publikum a hudobní kritici vo svete nazývajú „Janoska style“. Práve kombinovaním hudobných štýlov, virtuozity a dokonalej improvizácie sa približujú všetkým vekovým generáciám a sú vzorom nielen mladým začínajúcim hudobníkom, ktorí často navštevujú ich koncerty, pokoncertné stretnutia či workshopy.
Členovia súboru na svoj mladý vek dosiali veľké veci.
Ondrej Jánoška(32) František Jánoška(31) Roman Jánoška(28) a Julius Darvas(40) naďalej pôsobia aj sólovo, aj v rámci veľkých orchestrov. Po veľkých úspechoch, ktoré zožali najprv ako sólisti, sa rozhodli vytvoriť vlastný ensemble, ktorý mal korene už v ich rannom detstve. Vtedy namiesto bežných detských hier radšej s nadšením cvičili a hrali na husle, či na klavír. Takto vznikol aj ich jedinečný hudobný žáner. Všetci študovali u slávnejších profesorov akými sú Boris Kuschnir, Pavel Vernikov či Alois Posch. Spolupracovali s mnohými renomovanými umelcami – a to nielen z oblasti klasickej hudby – ako napríklad Anna Netrebko, Bobby McFerrin, Al Jarreau, José Careras, Angelika Kirchslager, Erwin Schrott, Bireli Lagrene, Conchita Wurst.
Janoska Ensemble – Mission Impossible
Janoska Ensemble predstavujú spojenie vycibreného hudobného prejavu so svetovou klasikou, filmovou hudbou, ale aj s džezom či populárnou hudbou. Z ich vystúpení sála vášeň a potešenie, vďaka čomu si získali fanúšikov po celom svete.
Stáli na javisku legendárnej Carnegie Hall v New Yorku či v Seoul Art Center Korea alebo Tchaikovsky Hall Moskwa . Slovenskému publiku sa Janoska Ensemble predstavili v roku 2015 v rámci vypredaného koncertu na Viva Musica! festivale a v tom istom roku na Vianočnom koncerte v Redute.“
„Koncerty na Slovensku sú pre nás veľmi výnimočne. Náš debutový koncert v tejto formácií na festivale Viva Musica bol pre nás veľmi dôležitý, nakoľko sme sa po dlhom čase prezentovali doma v našej rodnej Bratislave. V publiku sme zahliadli aj našich bývalých profesorov, priateľov, rodinu a známych. Bol to pre nás veľmi silný a emotívny zážitok. Slovenské publikum je veľmi vnímavé a srdečné. Tešíme sa na ďalšie koncerty na Slovensku“, spomínajú bratia Jánoškovci s ich švagrom Juliusom Darvasom.
Janoska Ensemble na Viva Musica! festivale
Hoci Jánoškovci v prostredí Bratislavy vyrastali, koncertovať sem prišli s už vybudovaným imidžom, bohatými koncertnými skúsenosťami a svojim vlastným hudobným štýlom. Pritom to veľká väčšina umelcov robí celkom naopak. Slovensku patrí ich detstvo a aj srdce. Preto môžeme očakávať, že o nich v našich končinách ešte budeme veľa počuť a dúfajme, že aj vidieť.
František Jánoška je považovaný za jedného z najuznávanejších a najvšestrannejších klaviristov svojej generácie. Študoval na Konzervatóriu v Bratislave a vo Viedni, okrem interpretácii hudby sa venuje aj skladateľskej činnosti a improvizácii. Ondrej Jánoška študoval v majstrovskej triede profesora Borisa Kuschnira vo Viedni.Je laureátom viacerých medzinárodných husľových súťaži. Pôsobil ako sólista s viacerými renomovanými orchestrami sveta, neskôr pôsobil v Orchestri Viedenskej štátnej opery a u Viedenských filharmonikov. Roman Jánoška patri medzi najuznávanejších a najvýznamnejších jazzovych huslistov vo svete. Študoval v Bratislave na Konzervatóriu a neskôr v majstrovskej triede profesora Pavla Vernikova vo Viedni. Julius Darvas pochádza z rodiny bohatej na kontrabasistov, vyštudoval konzervatórium a univerzitu vo Viedni v triede legendárneho profesora Aloisa Poscha, je členom Orchestra Viedenskej štátnej opery.
Janoska Ensemble- Noc nádejí 2015
Viac informácií nájdete na: https://www.facebook.com/JANOSKAENSEMBLE/
Album ocenený Zlatou platňou: http://www.deutschegrammophon.com/en/cat/4812524
Hudobné ukážky: https://youtu.be/61i7ZyQ3ics