Tento rok bol Piešťany Street Art Festival hlavne o hudbe

Tretí ročník festivalu pouličného umenia, Piešťany Street Art Festival, ktorý sa konal 4. augusta 2018 v centre mesta priniesol deväť koncertov kapiel a pesničkárov s vlastnou hudobnou tvorbou, pouličných hudobníkov v uliciach a jedno sprievodné podujatie.

 

piestany-street-art

 

Koncerty sa začínajú o 16.00 na Námestí slobody vystúpením kapely Roztopaš, ktorej štýl nazývajú jej členovia „považský bigbít“. Hoci kapela hrala bez speváčky, dali to s plným nasadením. 

 

roztopas

Roztopaš

 

Od 17.00 festival pokračuje koncertom hard-rockovej formácie Vivetray zo Serede, ktorí hrali s dôrazom a prilákali na Námestie nové publikum.

vivetray
Vivetray

 

Niečo po 18.00 sa hudobný štýl mení a svoju tvorbu, ktorá by sa dala nazvať poetický folk / blues / etno, prichádza predstaviť Martin Chrobák, gitarista a pesničkár z Bratislavy v doprovode muzikantov z Mikulova.

Martin Chrobák a priatelia

 

Od 19.00 sa začína hrať aj v klube ŽiWell, kde vystupujú Už sa to rysuje, pôvodne inštrumentálne funk-rockové trio z Hlohovca, ktorí na Street Arte zahrali doplnení o dve hudobníčky, speváčku z Austrálie a hráčku na perkusie.

uz-sa-to-rysuje

Už sa to rysuje

 

Približne v rovnakom čase začína koncert aj na Námestí, kde hrajú Random Choices z Trenčína, ktorých drive a hudobná vyhranosť posúva túto mladú kapelu nekompromisne dopredu. 

random_choices

Random Choices

 

„Som rád, že Street Art Festival prináša priestor pre živé hranie na ulici, ktoré je iné ako v kluboch alebo na tradičných festivaloch. Energia hrania na ulici je neopakovateľná, ubehne 30 sekúnd a kapela môže mať pred sebou úplne iné obecenstvo, ktoré musí zaujať a v tom je to čaro. Možno by sme mali viac oceniť živé hranie, že niekto je ochotný prísť v sobotu poobede do mesta, doniesť si aparatúru a podeliť sa o svoju hudbu a názory vyjadrené v textoch.

 

 

Okolo 20.00 začína v klube ŽiWell druhý koncert, tentokrát je to pfunkrocková skupina Mu Zamako Pe, ktorá sa postupne formuje od roku 2016 rôznymi hudobnými stretnutiami. Skupina hrá ničím neriedený underground a už len vidieť ich je zaujímavé. Hrajú autorskú tvorbu viacerých členov skupiny, ktorá je prepletená improvizáciou s prvkami rôznych hudobných štýlov. 

mu-zamako-pe

Mu Zamako Pe

 

V rovnakom čase zapadá slnko na Kolonádovom moste a so svojim špeciálnym vesmírnym hudobným nástrojom HANG DRUM prichádza Adam Faun Magula, ktorý vytvára meditatívnu atmosféru pre Maokov koncert.

hang-drum

Adam Faun Magula

 

Na Námestí medzitým začína live looping projekt Mareka Martinkoviča alias Mustage. Jeho vystúpenie má precízne pripravenú kompozíciu, skvelý zvuk a svojou hudbou vytvára príjemne ambientnú atmosféru večera.

mustage
Mustage
 

Festival vrcholí vystúpením Maoka na Kolonádovom moste, ktorý prichádza sólo, bez perkusionistu. Takmer od vstupu na most až po Kúpeľný ostrov sedia pri zábradlí diváci a počúvajú piesne, ktoré Maok opísal ako vyjadrenie slobody a lásky. Do toho lietajú podenky, stovky podeniek, ktorých láka svetlo mosta. Maok musí stáť takmer bez pohybu, aby po nich nestúpal. Hudba sa rozlieha riekou a pomaly končí ďalší Street Art Festival.

maok

Maok

Týmto zároveň vyjadrujeme poďakovanie všetkým účinkujúcim, obecenstvu a partnerom, vďaka ktorým sa festival mohol uskutočniť.