Viedeň, tentoraz výtvarná

  

 

         To, že hudba a výtvarné umenie ide desaťročia ruka v ruke, je známe. Mnoho hudobníkov sa inšpirovalo obrazmi a vytvorili na základe zážitku z výstav či ateliérov mnohé diela. A naopak, maliari sa inšpirovali zážitkom z počutého, či maľovali priamo pri hudbe. Nie náhodou sú vernisáže výstav doprevádzané hudobnou produkciou a mnohé koncerty sprevádzajú diela výtvarníkov.  Na mnohých dielach, už aj renesančných umelcov, nachádzame  notové záznamy, ktoré sa teraz niektorí hudobníci dokonca pokúšajú interpretovať. Výsledok oboch je umelecké dielo, ktoré vnímame veľmi pocitovo, obraz, či hudobné dielo vyvoláva v nás emóciu. Tá, samozrejme, môže mať rôznu intenzitu, kvalitu a môže hraničiť s blaženosťou, alebo naopak so stavom nepokoja až zúrivosti. Záleží len na nás, na každom jedincovi, ako je schopný umelecké dielo vnímať, ale aj ho pochopiť, prípadne dať do súvislostí s dobou a pod.

 

chagal

 

 

         Pre mňa je zážitok z koncertu, alebo návšteva výstavy priam duševnou potravou. Takýto zážitok ma nabije energiou. Tak sa stalo aj po návšteve susednej Viedne, kde sa na prelome rokov dali navštíviť dokonca tri skvelé výstavy, aké u nás, žiaľ, nikdy neuvidíme. V Kunsthistorisches Musem je výstava Rembrandt - Hoogstraten - farba a ilúzia, v Kunstforum Wien výstava Gaugin unexpected a v neďalekej Albertine je vystavených asi 90 špičkových diel Marca Chagalla. Rembrandtove diela sú pretkané emóciou a zachytávajú navýsosť moderne podobizne súčasníkov, ale aj známe autoportréty či portréty jeho žien, Saskie a Hendrickje a syna Tita. Jeho maľby sú prevažne v molových tóninách, kde občas výrazne preblyskne durový akord.

 

 

rembrandt

 

 

         To o 250 rokov neskôr Francúz, Paul Gaugin,  bol od malička obklopený exotikou, ktorú neskôr zachytil na svojich ikonických plátnach. Narodil sa v Paríži, ale detstvo prežil v Peru. Určite aj toto a jeho neskorší dobrodružný život mali vplyv na jeho neskoršiu tvorbu, ktorá je pretkaná nesmiernou farebnosťou, pokojom a láskou. Jeho pobyt na Tahiti, kde bol obklopený folklórom a bezpochyby aj hudbou, bol jeho najplodnejším obdobím a priniesol svetu pohľad na kultúru a farebnosť, ktorú doteraz nepoznal.

 

gaugin
 

         March Chagall, Picasov súčasník, je jedným z najvýznamnejších umelcov 20. storočia. Z jeho diela, ktorého prierez je zachytený na plátnach vystavených v Albertine, priam srší muzikálnosť a jeho obdiv k hudbe. Spomienky z mladosti sú spojené s huslistami, veselím ale aj smútkom, ktoré je  ale stále pretkané hudobnými akordmi. Počujeme tam kletzmer, alebo cirkusové marše či fanfáry. Za svojho života vytvoril ikonické diela, ktoré tak či onak súvisia s hudbou. Či už je to strop Opery Garnier v Paríži, alebo mnohé návrhy kostýmov pre balet a operu v New Yorku či Mexiku.

         Toto, priatelia, je len zlomok toho, čo ponúka neďaleká Viedeň, kde môžete bez väčších nákladov vidieť, ale aj počuť, svetové umenie.
 

JÁN GRAUS
 

gaugin

Gaugin je do 19. 1.,
Rembrandt končí 12. 1.
a Chagall je do 9. 2.

Článok patrí k časopisu: