Pri počutí mena Dumble si každý spomenie na najdrahšie gitarové zosilňovače na svete a na mená velikánov ako Stevie Ray Vaughan, Larry Carlton, Eric Clapton či Robben Ford. Práve posledný menovaný najviac pomohol spropagovať overdrive pedál vyrobený Alfonsom Hermidom s názvom Zendrive, ktorý mu umožnil získať ušľachtilý tón jeho Overdrive Special-u aj pri použití iných aparátov. Časom sa Zendrive stal kultom a dnes je ho pomerne ťažké zohnať, ich cena vystrelila do výšin. Novinka firmy Warm Audio - Warmdrive je vernou kópiou tohto pedálu s použitím identických súčiastok, ale za zlomok ceny originálu.
Priznám sa, že pred týmto testom som ešte nepočul o firme Warm Audio. Na ich stránke som sa dočítal, že ich cieľom je ponúknuť hudobníkom profesionálne štúdiové vybavenie za rozumnú cenu. V ponuke majú širokú škálu kópií najslávnejších mikrofónov, štúdiových kompresorov, preampov a ekvalizérov. Novinkou sú gitarové efekty, z ktorých vám dnes predstavím Warmdrive.
Na prvý pohľad je jasné, že predlohou bola krabička, ktorú v roku 2004 predstavila firma Hermida Audio a od roku 2013 ju vyrába v nezmenenej podobe o dosť známejšia Lovepedal. Warm Audio pri výrobe použili identické mosfetové operačné zosilňovače a germániové diódy, čo naznačuje, že nejde o hocijakú „lacnú“ kópiu. Nájdeme na nej štyri ovládače: Volume, Gain, Tone a Voice. Prvé dva sú jasné, ale tajnou zbraňou sú práve tónová clona, ktorá ovláda zvuk po skreslení a Voice, s ktorým si vieme nastaviť signál ešte pred vstupom do obvodu. Napája sa 9V baterkou, alebo klasickým 9V adaptérom.
Pri testovaní som použil kombo Fender Pro Reverb (2 x 12”), G&L Legacy (strat) a Fender Starcaster kvôli humbuckerom.
So singlami v stratocastri má pekný guľatý zvuk a naozaj dlhý sustain. Mal som pocit, že je až moc zastretý a preto som stále točil s poťákom tone, kým som našiel svoj sweet spot okolo 3 hodín. Potom sa plne prejavil potenciometer voice, s ktorým som si vedel doladiť zvuk od jazzovo zastretého až po uvrešťané „rokenrolové“ sólo. Chová sa to ako nejaký filter, s ktorým vieme zvýrazniť určité frekvencie. Kombináciou týchto dvoch potenciometrov získame takmer nekonečné možnosti nastavenia tónu a tým aj celkovej charakteristiky skreslenia. Zvuk sa pohybuje skôr v matnejších sférach, ale je stále zdravý a veľmi inšpirujúci. Niekedy nepríjemné výšky stratocastera sa pekne zaguľatili aj pri kobylkovom snímači a skreslenie zostalo krásne čitateľné. Musím vyzdvihnúť aj dynamickú odozvu efektu, fakt sa chová ako pekne vybudený lampový zosilňovač a to aj pri nižších hlasitostiach.
S humbuckermi sa choval trochu inak. Keď som si nastavil pekný spevavý zvuk na sólo, musel som výrazne ubrať volume na gitare, aby sa zvuk vyčistil. Inak po celej dráhe potenciometra som nachádzal rôzne odtiene tohto skreslenia. Ja to vnímam ako plus, nemám rád „overdrajvy“, ktoré sa príliš rýchlo vyčistia ubraním volume na gitare a pritom hlasitosť sa nemení. S gainom na maxime sa ozve Billy Gibbonsovský zvuk, s ktorým sa ľahko pracuje pomocou volume poťáku. Alikvóty krásne spievajú, sú výrazné a pekné, akordy znejú jasne bez zbytočného hukotu. S gainom okolo 12 hodín a s kobylkovým snímačom prišiel zvuk ako od Malcolma Younga. Skreslenie je veľmi citlivé na dynamiku, už len kombináciou trsátka a prstov sa dá vyčarovať celá paleta zvukov. Krabička je dostatočne hlasná, už v prvej štvrtine som dosiahol hlasitosť čistého signálu. S menším kombom nastaveným na hranu skreslenia bude určite pekne nakopávať lampy v preampe.
Celkovo musím uznať, že sa firme Warm Audio podaril husársky kúsok, keď pri cene okolo 150$ dokázali vyrobiť takto kvalitný a inšpirujúci pedál, s ktorým by boli určite spokojné aj vyššie uvedené legendy. Teším sa na ďalšie novinky z ich dielne!
PIŠTA LENGYEL
Distribúcia: DISK Multimedia * www.disk.cz * Cena: 4 290 Kč / 178 €
Overdrive pedál Warmdrive od firmy Warm Audio otestoval a pre Nový Populár ukážky nahral bluesový gitarista Pišta Lengyel (Richard Müller, Sitra Achra, Koreňová zelenina...).