Už po druhýkrát počas dlhej histórie medzinárodného veľtrhu WOMEX (World Music Expo) sa bude tento každoročný sviatok fanúšikov world music konať vo východnej Európe – po Budapešti 2015 prišli na rad Katovice 2017. Rovnako po druhýkrát bude mať na ňom oficiálne zastúpenie aj slovenská hudobná scéna – po PaCoRa Triu to bude tentoraz skupina Banda.
Pred dvomi rokmi v Budapešti boli zástupcovia Slovenska súčasťou tzv. Central European Music Square. V tom istom roku mohli návštevníci WOMEX-u (po anglicky si familiárne hovoria WOMEXicans, čiže „WOMEXáci“) vidieť aj prvú skupinu zo Slovenska – PaCoRa Trio, ktoré sa predstavilo v rámci regionálnej scény Duna Stage. Po koncerte si získali nových fanúšikov a prišli aj pozvánky na vystúpenia v zahraničí.
Tohto roku bude na WOMEX-e znova stáť samostatný slovenský stánok – má číslo 146 a opäť bude susediť so zástupcami českej, poľskej a maďarskej world music. O jeho obsah sa zodpovedne postarajú zástupcovia Amity, OZ a platformy World Music from Slovakia (WOMUSK), ktorí vďaka Fondu na podporu umenia a ďalších partnerov budú môcť návštevníkov WOMEX-u presviedčať o sile slovenskej world music a prameňov, z ktorých čerpá. V stánku bude k dispozícii slovenský tím, aj ponuka hudobných nosičov, informačných brožúr a promo materiálov partnerov platformy WOMUSK.
A ako taký WOMEX vlastne vyzerá? Zvyčajne trvá päť dní – prvý deň je venovaný otvoreniu veľtrhu a večernému galakoncertu, na ktorom sa obvykle predstaví hudba usporiadateľskej krajiny alebo regiónu – v tomto roku to bude Sliezsko. Ďalšie tri dni sú od rána do večera naplnené koncertmi, konferenčnými príspevkami, diskusiami, premietaním hudobných filmov, ale hlavne stretnutiami ľudí z brandže: hudobníkov, manažérov, agentov, organizátorov veľkých aj malých festivalov, novinárov, rozhlasových redaktorov či jednoducho fanúšikov „hudby sveta“. Kto má takú výdrž ako napríklad Nick Hobbs z agentúry Charmworks, môže pri dobrej organizácii času vidieť za tri dni 60 koncertov špičkových alebo prinajmenšom zaujímavých kapiel z celého sveta v štyroch sálach. Nuž a posledný deň veľtrhu – nedeľa, je venovaný rozlúčkovému stretnutiu a udeľovaniu cien. Tohto roku napríklad dostane cenu za umelecký prínos žánru world music speváčka Oumou Sangaré z Mali, cenu za profesionálnu výnimočnosť český žurnalista a pedagóg Petr Dorůžka, ktorého poznáme aj ako fanúšika slovenskej hudby, a cenu za najúspešnejšie hudobné vydavateľstvo roka label Glitterbeat (mimochodom, už štvrtýkrát po sebe).
WOMEX si možno „užiť“ viacerými spôsobmi. Sú takí, ktorí majú pripravený celé mesiace vopred strategický biznisplán. No a sú aj takí „frajeri“, ktorí po desaťročiach strávených na WOMEX-e už nepotrebujú nič okrem stoličky a stolíka a napriek tomu ich všetci obletujú. K takým „veteránom“ patrí napríklad Michel Winter, muž, ktorý pre svetovú world music scénu objavil kapely ako Taraf de Haidouks, Kočani Orkestar, Konono No.1, Staff Benda Bilili a mnohé ďalšie.
A akú hudbu môžete na WOMEX-e počuť? Hoci v posledných rokoch je to stále pestrejšie, ešte vždy prevažuje poctivá akustická muzika, postavená na určitom stupni inštrumentálneho majstrovstva a čerpajúca z lokálnych a regionálnych hudobných tradícií z rôznych kútov sveta.
Na to, aby sa človek stal súčasťou WOMEX-u, nemusí byť priamo agentom nejakej kapely, oficiálnym delegátom alebo novinárom. Stačí si kúpiť lístok na niektorý z večerných showcaseových koncertov a užívať si na nich atmosféru a skvelú muziku. Nuž a keď sa popri tom niekde pri bare dáte do reči s okolostojacimi, môže sa stať, že sa zoznámite s ľuďmi, ktorí budú užitoční pre váš profesionálny život.
História WOMEX-u sa začala písať v roku 1994, keď sa konal po prvýkrát v Berlíne. V posledných rokoch na WOMEX prichádza pravidelne okolo 3000 delegátov a stovky vystavovateľov z 90 krajín sveta. Môžeme byť radi, že súčasťou tejto veľkej rodiny milovníkov etnicky zafarbenej hudby je konečne už aj Slovensko, a že sa jej zástupcovia a hudba na tomto podujatí určite nestratia.