Prvá séria folklórnej televíznej šou prekvapila od sledovanosti až po úroveň vystúpení. Zároveň folklór na televíznych obrazovkách dostal najvýraznejšiu popularizačnú injekciu za posledných niekoľko desaťročí. V čom bola druhá séria iná? Bola lepšia? Slabšia? Šla podľa osvedčenej šablóny?
To, ako zafungoval prvý ročník, bolo príjemným šokom. Koncept nekonfliktnej folklórnej súťaže dostal uznanie aj v zahraničí. Krátko pred začatím druhej série si režisér Peter Núňéz prevzal v Miami cenu za najlepší pôvodný televízny projekt strednej a východnej Európy. Prvá séria začínala potľapkávaním po pleci za semifinálovú účasť, ale vo finále sa nebálo ísť do žánrových presahov s popom. Finále minulého roka zaznamenalo najsilnejší trhový podiel v sledovanosti. Výrazné obmeny alebo variácie sa teda nepýtali.
Súťažiaci
Počas dvoch kastingových októbrových dní sa v Martine a Starej Ľubovni prezentovalo okolo dvetisíc amatérskych folkloristov. Novinkou bolo zapojenie zahraničných Slovákov (Srbsko, Rumunsko, Anglicko, Maďarsko, Kanada) a milovníkov folklóru v zahraničí (Japonsko). World and etno či folklórny bigbít dostali v druhej sérii minimálny priestor. Súťažne sa z hudby sveta predstavila Veronika Rabada, bývalý hlas skupiny Hrdza. Na pódiu sa objavili tiež členovia skupiny Fallgrapp, ale v čisto folklórnom zoskupení ĽH Michala Pagáča. ZS2 ešte viac sfolklórnela. Aj preto bolo miestami zo samotnej súťaže cítiť akési uzavieranie sa do sveta, ktorý vytvorila.
Obmeny
Nezmenili sa moderátori. S Hudbou Vesmírnou mierne zvážneli. Stále si udržiavali svoj štýl moderovania, nie až taký bláznivý, no nie vtieravý a silený. Z trojice šla stále úprimnosť, jednoduchosť. Svoj priestor v súťaži nenafukovali, chvíľami sa držali v úzadí. Úlohu moderátorky si vyskúšala aj Lucia Nogová (FS Kumšt, ZS1). Veľkým plusom bola intenzívna komunikácia cez sociálne siete, aktualizovanie archívu. Hoci šlo o folklórnu šou, jej podoba na webe bola veľmi živá. Súťaž sa oveľa viac zamerala na súťažiacich, ich profily, výpovede o vzťahu k ľudovej hudbe. Nehralo sa toľko na citovú strunu dojímavých rodinných osudov. Azda sa tvorcovia z minulej série poučili, alebo sa vystrieľali. Pozitívne vyznela systematickosť pri zaradení jednotlivých súťažiacich. Večer bol rozdelený znova podľa východného, stredného a západného Slovenska. V ZS1 spolu súťažili zástupcovia z rôznych kútov daného kraja, čo pôsobilo nelogicky a nefér. Z troch lokácií súťažili zakaždým traja zástupcovia, ktorí mali k sebe etnograficky blízko. Takto sa v jednom kole stretli Gorali, v inom zástupcovia okolo Starej Ľubovne, v ďalšom spolu Podpoľanie...
Divoké srdce
K dvadsiatke semifinalistov pribudlo jedno „divoké srdce“, akási obmena divokej karty, známej z iných súťaží. Favoritom poroty boli FS Nadšenci z Trenčína. Pätica poroty ostala nezmenená (Smetana, Lukáčová, Morongová, Michalko, Šútorová Konečná). V hodnotení sa nebáli ísť do rizika prísnosti, hoci pozitívum a motivácia bola nosná téma každého vyjadrenia. Jeden porotca, jeden hlas - symbolické medovníkové srdiečko. Príliš málo pri výbere postupujúceho z trojice, najmä keď vystúpenia boli kvalitatívne vyrovnané. Bolo ťažké nemať srdce pre niektorého zo súťažiacich, preto by bolo dobré prehodnotiť systém bodovania.
Martin Repáň
Finalistom prvej série bol FS Urpín. Akosi sa to očakávalo pri systéme finálového SMS hlasovania. Zoskupenie ľudí má väčšiu šancu osloviť cez priateľov a známych viac ako jednotlivec. Bolo však prekvapením víťazstvo jednotlivca, keď vo finále boli z desiatich až traja sólisti? Mladý heligonkár z Terchovej si hlasy získal sympatickým a zdravo suverénnym vystúpením. Pätnásťročné chlapčisko vie osloviť rôzne vekové kategórie, najmä ak sa s jeho prejavom skĺbila živelnosť a úprimnosť zároveň. Finále série bolo pestrým prierezom slovenskej detskej, mladej, staršej, zborovej, ale i tanečnej folklórnej tváre. Áno, niektorí z účinkujúcich sa mihli na pódiu už pred rokom, ale boli skôr v ústraní ako muzikanti či zboroví speváci.
Ďalšie série
S čím príde Zem spieva 3? Určite viacerí folkloristi poznajú vo svojom okolí mnohé súbory, či jednotlivcov, ktoré stále nevyužili možnosť kastingov. Iných mohla súťaž motivovať k založeniu vlastných zoskupení a súborov. Navyše zafungoval aj grantový program Nápad pre folklór. Pre priamych účastníkov semifinálových kôl sa dostalo viacero finančných odmien (pre početné zoskupenie možno symbolických). Minuloročných víťazov sme videli na vystúpeniach vo Východnej či sviatočných programov RTVS. Vznikla zaujímavá folklórna CD kompilácia. Obdobný výstup sa očakáva aj z tejto série. Navyše, víťaz súťaže absolvuje celosvetové turné pre krajanov žijúcich v zahraničí. Nechajme sa prekvapiť, či tvorcovia prídu tretíkrát s obmenou tej istej folklórnej všehochuti budúci rok alebo nie.
JURAJ GONŠOR