ZEM SPIEVA tretíkrát

zem_spieva
FS Považan

Azda málokto čakal, že začiatkom decembra 2020, v čase sprísnených opatrení sa dočkáme finále folklórnej šou Zem spieva, ktorá odštartovala v januári. 

Prvý ročník (ZS1, 2017) priniesol folklór do hlavného vysielacieho času a zviditeľnil folklórne presahy v jednotlivých žánroch. Štefan Štec stihol nahrať už dva vynikajúce albumy, Michal Noga vydal minulý rok skvelý album „Stopy“, z prvého ročníka spomeňme Mojše Band či Ľudové mladistvá. Prvý ročník popri ľudovej piesni v krojoch dal priestor aj prienikom s popom, jazzom a hudbou sveta. Druhý ročník (ZS2, 2018) sa zameral len na ľudovoumelecké aktivity a otvoril sa smerom k zahraničným súborom venujúcim sa slovenskému - ľudovej piesni, hudbe a tancu. 

Po ročnej prestávke boli očakávania, že súťaž naberie druhý dych so zaujímavou obmenou. Začalo to sľubne jesennými kastingami, zimnými kolami, kde súbory predstavovali lokálpatrioti (Lipa, Vica Kerekes, Latinák, Vajdová...). Kastingové kolá hodnotila nová päťčlenná porota zložená z naoko neznámych mien: hudobná pedagogička Anna Derevjaníková (FS Poľana Jarabina), folkloristka Miroslava Palanová, (FS Váh) choreograf Peter Kocák (FS Vranovčan), choreograf Stanislav Marišler (SĽUK) a rozhlasový redaktor Milan Rendoš. Pre úplne nezasväteného diváka sa však pýtalo aspoň jedno „známejšie“ meno. Dobrým nápadom je do budúcna obmeniť porotu aj z etablovaných tvárí ZS1 či ZS2, veď Derevjaníková a Kocák boli súčasťou súťaže v predošlých ročníkoch. Trojica patriotov s poradným hlasom a skôr chválohodnotiacim posolstvom k výkonom tvorili už tretíkrát Ján ĎurovčíkLubica Čekovská a Peter Dvorský (na obr. nižšie)

porota
 

Deväť víkendov od januára do začiatku marca nás ZS3 plynule sprevádzala na obrazovkách RTVS, odvysielaný bol aj špeciálny diel s americkým turné víťazov Martina Repáňa (ZS2) a FS Urpín (ZS1). Prvý marcový týždeň neprišlo len prvé semifinále, ale aj rázne zavedenie celoštátnych opatrení. V lete aj na jeseň spoločnosť žila v nádeji na normálny život, ktorá sa postupne vytrácala s končiacou sa jeseňou. Preto bolo určite veľkým prekvapením, keď sa koncom novembra divák RTVS dozvedel, že chýbajúce druhé semifinále a rozhodujúce finále bude. Určite stálo za rozhodnutím vysoké organizačné úsilie popri sledovaní meniacich sa okolností. Veď bodaj by nie. Tanečný či folklórny súbor často tvoria desiatky členov. 

lettrichova
Natália Lettrichová

Aby divák po deväťmesačnej pauze nebol úplne v šoku, pripomenulo sa prvé semifinále ZS3 zo začiatku marca – plné hľadisko, bez rúšok, diváci. Kompletný záznam sa niesol v radosti, akú si mnohí už len pamätáme. Z jedenástky prvého semifinále diváci svojimi hlasmi posunuli ako prvú Ľudovú hudbu DFS Vienok. Do plánovaného finále postúpili mnohopočetní Bobáňovci - Terchovský orchester ľudových nástrojov, Natália Lettrichová, FS Podpoľanec a aj rusínski Labrinsky Beťare. Patrioti do finále posunuli zoskupenie Ondro a kamaráti, ktorí sa neboja ísť svojou cestou úprav ľudovej piesne popri tradičných nástrojoch aj s klavírom či priečnou flautou a aktuálne nadväzujú tvorbou na štýl, aký tvorili s Katkou Málikovou v roku 2014.

Obecenstvo druhého semifinále tvorilo desať vystupujúcich súborov. Jedenásty - Vychodna Slovak Dancers z Toronta sa žiaľ, nemohol zúčastniť. Pretestovaní síce účinkovali bez zakrytia tváre, no pri pohľade do zarúškovaného krojovaného hľadiska si divák vnútorne pripomenul trpkú rúškovú realitu. Za okolnosti však réžia nemohla. Do finále diváci odesemeskovali FS Považan, Bratov Pôbišovcov, MFS Želiezko a FS Pantľičku. Patrioti posunuli Ivanu Brillovú. Istý postup priamo do finále zo základného kola od poroty získala Adriana Fúriková pochádzajúca z Rumunska.

zeliezko
FS Želiezko

Z moderátorského tria S hudbou vesmírnou sa prihovárali naživo už v marcovom semifinále iba chalani Marek Koleno a Daniel Kis (Sorizzo), pretože Dominka sa stala čerstvou maminou. Model uvádzania zo záznamu Dominikou sa tak po polroku v decembri osvedčil.  

Finále sa nieslo v atmosfére prázdneho hľadiska, dvoch moderátorov a troch patriotov. Dvanásť  vystúpení bolo natočených vopred. Príjemným obohatením, tak ako po iné roky, bolo zapojenie lokálpatriotov. Juraj Bača si zaspieval s FS Považan „Oldomáš“, Katka Knechtová s rusínskymi Labrinsky BeťareDaliboir Karvay sprevádzal Bratov Pôbišovcov. Za zmienku stojí pochvalný sólový husľový sprievod krásneho spevu mladučkej Natálie Lettrichovej (DFS Lúčik) z Turčianskych Teplíc. Jednotlivé inšpiratívne a kvalitné vystúpenia odporúčam dohľadať v archíve na internete. Absolútnym víťazom sa stal FS Považan s tridsiatkou vystupujúcich a na tesnom druhom mieste sa umiestnil FS Podpoľanec s rozdielom len šestnástich hlasov.  

podpolanec
 FS Podpoľanec

Historicky najdlhšia Zem spieva je za nami. Podarilo sa naštartovať náhle stopnutý rozbehnutý vlak a doviezť ho do cieľa. Popri šlágrovitých podobách folklóru je model ZS stále latkou vysoko. Folklóru bol venovaný hlavný vysielací čas so zásahom aj mimo komunity folkloristov. Napriek tomu, že sa zdalo, že ZS3 bude šedou myškou v sérii, dôstojné decembrové finále ukázalo ďalšie posolstvo folklóru. Ľudová hudba, spev a tanec sú dedičstvom. Otcovizňou či dedovizňou. Za jeho tradovanie je stále najzodpovednejšia rodina, čo sme videli v dokrútkach, v profiloch súborov či vo finálových online spojeniach s účinkujúcimi. Tvár folklóru je aktuálne mladá a mládežnícka. Z ľudovej interpretácie spevu, hudby a tanca sa folkloristi neboja ísť do opodstatnených a jemných presahov, ale aj ctiť a chrániť si to tradované, autentické. 

JURAJ GONŠOR
Foto (zdroj): RTVS
 

Článok patrí k časopisu: