V polovici marca sa už po štvrtýkrát žilinské sály zaplnia milovníkmi kvalitnej hudby nemainstreamového žánru, akým je aj tzv. world music. Hudba, ktorá predstavuje priestor pre hudobnú tradíciu v novom inovatívnom spracovaní. Doteraz prijali pozvanie skupiny ako Relu a Zuralia Orchestra z Rumunska, srbské Balkan String Trio, Gordon Tama z Nového Zélandu, bulharské trio Evridika, slovenské PaCoRa Trio, argentínsko-poľské kvarteto Ariel Ramirez Quartet a ďalší.
Dramaturgia festivalu bude aj tento rok tematicky rozdelená. Prvý festivalový večer, dňa 15. marca, v sále Mestského divadla si publikum vychutná folklór pyrenejského polostrova, ktorého temperament, ale aj nostalgiu predvedú dve hudobné formácie. Ako prvá to bude česká, prevažne ženská kapela s názvom BraAgas, ktorá vo svojej hudbe spája nepárne rytmy, spevnú melodiku i etnické nástroje, aby tak predstavila zaujímavú hudobnú fúziu v programe inšpirovanom folklórom tejto južanskej oblasti. Večer vyvrcholí koncertom skupiny Flaco de Nerja Flamenco Ensemble, ktorý prináša dômyselné spojenie tradičného a moderného flamenca plného temperamentného rytmu, melancholických melódií a vášnivého tanca. Práve tieto prvky vyjadrujú charakter južného Španielska – Andalúzie. Flaco, vlastným menom Branislav Krajčo, je rodák z Bratislavy, no svojou originalitou, virtuozitou a majstrovským zvládnutím flamenco štýlu je aj v samotnom Španielsku začleňovaný medzi najlepších flamenco gitaristov mladej generácie.
Pre všetkých milovníkov flamencovej hry, študentov alebo pedagógov hry na gitare bude pripravený hudobný workshop, ktorý povedie 15. marca o 15.00 v priestoroch Rosenfeldovho paláca Flaco de Nerja.
Druhý deň festivalu, 16. marca, sa prenesieme bližšie k našim koreňom. V priestoroch Stanice Žilina – Záriečie sa predstaví Rusín Čendeš Orchestra. Slovenská kapela zo Stredného Slovenska špecializujúca sa na energickú fúziu rusínskej, balkánskej, židovskej, rómskej hudby, jazzu a iných žánrov. Cimbalovú párty zavŕši maďarská kapela Cimbaliband, živelná kozmopolitná kapela, ktorej členovia majú chorvátske, maďarsko-nemecké, či rómske korene. Ich hudobné vzdelanie a minulosť nie je o nič chudobnejšia. Pôsobili ako jazzoví, folklórni, dokonca rock & rolloví hráči, čo sa v pozitívnom odzrkadlilo na ich súčasnej syntéze hudobných štýlov, kde má vždy vedúce postavenie medzi nástrojmi cimbal.
Tieto večery sľubujúce južanský temperament i živelnú tancovačku však nie sú všetko! Tento rok sa festival rozrastie o tretí deň koncertov. S mesačnou prestávkou, dňa 17. apríla, do žilinského Domu odborov zavíta balkánska dychovka. Obľúbená domáca kapela Balkansambel, známa nielen doma, ale aj v zahraničí, sa nedala dlho presviedčať a pristúpila na multižánrový projekt žilinského folklórneho súboru Rozsutec „Len tak“. Veď prečo len tak nespojiť dve príťažlivé umelecké telesá a neukázať divákom nezvyčajné spojenie rôznych štýlov a žánrov? Pružným balkánskym rytmom neodolá azda nikto. A neodolali im ani Rozsutčiari. O jedinečný záver festivalu sa postarajú hviezdy balkánskej dychovky, rumunská kapela Fanfare Ciocarlia. Už vyše 20 rokov prinášajú fanúšikom z celého sveta špecifický dravý rumunský folklór, ktorý nenechá nikoho sedieť na stoličkách. Bude to veľmi pestrá hudobnú exkurziu do sveta world music.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Viac informácii a vstupenkách ako aj histórii festivalu nájdete na www.worldmuicfestival.sk.
Ľubica Zajacová Záborská
PR manažérka festivalu